Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür ve Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbrek taşı ağrısı nasıl geçer konusunda kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle mevye ve sebze konusunda dikkatli olmak gerekir.

Böbrek Taşı Ağrısı Yok Etme

Böbrek taşı insanların yaşamlarını olumsuz düzeyde etkileyen ve oldukça ağrılı olan bir hastalıktır. Sık şekilde erkeklerde görülen böbrek te taş kadınlarda çok fazla rastlanmaz. Böbrekte oluşan taşı düşürme ve oluşan ağrısını geçirmek adına doğal ve tıbbi açıdan birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Böbrek taşı düşürme ve oluşan ağrısı ile alakaları geçirmek için;

Böbrek taşı giderme konusunda gün içine iki litreden daha fazla su tüketimi yapmak gerekir. Neredeyse iki litre civarından idrar yolu ile atılım işleminin yapılması gerekir. Sıvı almak idrara çıkma konusunda yardımcı olacak olan en büyük etkendir. Sıvı alımı çok olduğunda gün içinde çıkılacak olan idrar da çok olacaktır.

İlaç kullanmadan önce doktorunuzla danışmanızda fayda var

Gün içinde alınacak olan sıvının ne olduğuna dikkat etmek gerekir. Böbrek taşı ağrısını ne geçirir kapsamında asitli içecekler içmek daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu sıkıntıları yaşamamak adına su içmek daha böbrek taşı konusunda yararlı olacaktır.

Böbrek taşı düşürme ağrısı geçmesi kapsamında yiyecekler konusunda da dikkatli olmak gerekir. Tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Tuzun içeriğinde bulunan sodyum böbrek ağrısı konusunda zararların oluşmasını ve ağrıların oluşmasına sağlar. Sodyum yerine daha çok potasyum alımı yapılmalıdır.

Böbrek ağrısı gidermek için ağrı kesici kullanılabilir

Böbrek konusunda uzman doktor özellikle kalsiyum içeren gıdaların tüketilmemesini söylemektedir. Süt ve süt ile alakalı olan ürünlerin tüketilmesi böbrek taşı üretimine katkıda bulunur.

Yiyecekler konusunda içinde öksalat bulunan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesini en aza indirin. Özellikle çilek, ıspanak ve çay gibi besinler konusunda dikkat edilmesi gerekir.

Böbrek ağrısını gidermek için güzel bir uyku almanızda fayda var

Böbrek Taşını Düşürmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Böbrek taşı ağrısı nasıl geçer konusunda taşı düşürmek gerekir. Taşı düşürmek için yapılacak ve dikkat edilecek olan tüm detaylar konusunda özenli davranmak gerekir. Taş oluşumunu desteklemek ve yeni bir taş oluşumunun önüne geçmek için kesinlikle lifli gıdaların tüketilmesi gerekir.

Lif içeren bezinler sağladığı faydalar sayesinde taş oluşumunun önüne geçer. Sebze ve meyve konusunda önemli olan öksalat içerenleri tercih etmemektir. Böbrek taşının kolay şekilde düşümünü sağlamak için kesinlikle bol su içilmesi gerekir. Böbrek taşı düşürme ağrısı nasıl geçer konusunda düzenli yürüyüş ve egzersiz yapımı önemlidir.

Yalnız bunun abartılmaması gerekir. Ani şekilde oluşacak olan kilo kayıpları taşın düşmesini engellerken ağrıların da artmasını sağlar. Böbrek taşı düşürmek ve var olan ağrısını geçirmek tamamen düzenli beslenme ile alakalıdır. Beslenmede yapılacak olan farklılıklar ile ağrıları azaltabilir ve taş düşümüne destek olabilirsiniz. Böbrek taşı düşürme ve ağrısını geçirme konusunda taşın büyüklüğü önemlidir.

Karnı bölgesine sıcak bir kompress böbrek ağrısını yok edebilir

Taşın büyüklüğü 5 mm’den daha küçük ise kendiliğinden kolay bir şekilde düşer ve ağrı konusunda zorlamaz. Bu büyüklükteki taşlarda hareket etmek ve bol su tüketimi destek sağlayacaktır. Böbrek taşı düşürme konusunda üreter kanalların genişlemesine olanak sağlayan ilaç tedavileri de kullanılmaktadır.

Kanalların genişlemesi ile ağrı da azalacaktır. 5 mm daha üstünde olan taşlar operasyon ile alınmalıdır. Bu büyüklükte olan taşlar oldukça zor ağrıların oluşmasına sebep olur. 6 mm üzerinde olan taşlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale konusunda ve taşların oluşu hakkında mutlaka uzman olan doktorlardan yardım alınmalıdır.

Eğer böbrek ağrıları yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora danışmanız gerekir


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız