Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Oluşur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek taşı oluşumunu nedenleri farklı şekillerde ortaya çıktığı gibi oldukça sancılı bir dönemden geçen hastalar doğal tedavi yöntemlerine de başvurmalıdır.

Böbrek taşı rahatsızlıkları çeken hastalar, yaşamları boyunca hiç karşılaşmadıkları kadar bir ağrı ile karşılaşmaktadırlar. Bu sancılar taşların ebat ve boyutları yüzünden pek çok kimselerde, tedavi süreçleri uzun olduğu için çok uzun bir süre bu ağrıları çekmektedirler. Böbrek denildiği zaman hemen akla ilk gelen şey sağlıktır. Böbrekler vücudun yaşam kaynağıdırlar, sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için çalışan organlardan biri konumundadırlar.

Böbrek Taşı Ağrıları

Böbrekler, vücuda yararlı maddeleri vermekte ve zararlı maddeleri süzgeç görevi halinde idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlamaktadır. Böbreklerin düzenli çalışması için bireylere çok fazla iş düşmektedir. Örneğin günlük olarak sıvı içeceklere özen gösterilmeli ve bol bol su tüketilmelidir. Yani günlük 2,5 litre kadar su tüketimi yapılmalıdır. Bunun nedeni ise böbreklerin, yenilen yiyeceklerin sindirilmesini sağlamasından dolayıdır. Aksi takdirde hem kilo artışı olur hem de böbrekte tembellik olduğu için yanmalar ve sızlamalar görülebilmektedir.

Kaburganın alt bölgesinde yer alan, karın duvarlarının olduğu yerden başlayıp, kasıklara yayılan sancılara böbrekte sızlama ya da böbrek ağrısı adı verilmektedir. Aynı zamanda böbrekte sızlama nadir olarak da görülse, karın ortalarına doğru yayılan bir sızlama olarak da görülebilmektedir.

Beklenilmeyen bir durumda, yani aniden başlayan sızlamalar ve ağrılar daha sonrasında sürekli devam etmektedir. Böbrek ağrısında herhangi bir rahatsızlık ortaya çıkar ise ilaç tedavisi verilmelidir. Fakat ilaç ile geçmeyen ağrılar sonucunda böbrek iflas etmiş ise, hastanın cerrahi işlem ile böbreği alınıp, tek böbrek ile sağlığını sürdürür. Bir insanın tek böbreği sağlıklı ise tek böbrekle de sağlığına devam edebilmek şansı vardır. Bunun yanı sıra böbrekte ağrının bir diğer etkisi de iltihaplanma halidir. Böbrekte sızlamanın diğer sebepleri olarak böbrekte taş görülmesi, böbrekte kum görülmesi ve idrar yollarının tıkanarak iltihaplanması da böbrekte ağrılar ve sancılar ile başlamaktadır. Böbrek ağrılarını yok etmek aslında bir nevi insanın elinde olan bir şeydir.

Mesela kışın ayakları sıcak tutarak üşütmemeye özen gösterilmelidir. Kışın soğuk aylarında soğuk su içilmemelidir. Ilık su tüketmek hem sağlık açısından hem de böbrek sağlığı için faydalı bir harekettir. Bilhassa böbrek ağrılarını hisseden hasta, bol miktarda su tüketir ise kilo vermeye başlayacaktır. Bu durum korkulacak bir durum değildir. Bu durum, böbreğin daha sağlıklı ve daha hızlı çalıştığına işaret etmektedir. Böbrekte oluşan ağrıları gidermenin bir diğer yolu da gerçek limondan yapılmış taze limonata tüketmektir. L

Limonata, böbrekte oluşmuş olan sızlamayı gidermekte, kum ve taşın meydana gelmesini de engel olmaktadır. Bir de böbrekler ağrıdığı zaman sıcak kompres uygulamaları yapılarak ağrılar en az seviyeye düşürülebilir. Böbrek kanalında olan herhangi bir rahatsızlık ya da tıkanmalar da ağrılara sebebiyet vermektedir. Eğer böbrekte ağrı gittikçe artar ve durulmayacak kadar devam eder ise mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Böbrek iltihaplanması, zaman içerisinde böbreğin işlevini düşürebilir ya da tamamıyla bitirebilecek tehlikeli bir durum da yaratabilir. İlk seviyesinde dahi çok şiddetli ağrılar görülebilmektedir. Sürekli olan ağrı, çoğu zaman bir saat bile sürmektedir. Böbrekte ağrı, taşın bulunduğu vücut tarafında hissedilmektedir. Sızlamanın yerleri taşın yerine ve hareketine göre de değişme göstermektedir.

Böbrekte taş veya kum nedeni ile tıkanma oluşmuş ise ağrılar ile beraber yanmalar da görülmektedir. Böbrekte ağrı, enfeksiyon ya da başka bir rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir. Böbrek enfeksiyonu tedavi edildiği takdirde korkulacak bir durum olmamaktadır. Ama tedavi edilmez ise bireye ciddi sorunlar açabilir. Böbrek enfeksiyonu tedavi edilene kadar aralıklı bir halde ağrı ve sızlamalar ile kendini hissettirir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız