Böbrek Taşı Nasıl Eritilir?

Böbrek taşı oluşumuna çok farklı etmenler neden olmakla birlikte, idrarda fazla miktarda bulunan üre ve kalsiyum oksalat gibi maddelerin böbrek tarafından dışar

Kalsiyum oksalat gibi maddelerin böbrek tarafından dışarıya atılamayarak böbrek bünyesinde kristaller halinde birikmesi ile ortaya böbrek taşı rahatsızlığının çıktığı bilinmektedir.

Böbrek Taşı Eritme Yöntemleri

Bir araya gelip taş sıfatını almadan önce böbrekte biriken kristal maddeler mikroskobik büyüklüktedir. Çoğu zaman kişi farkına bile varmadan vücut tarafından küçük boyutlardaki taşlar ve kumlar vücuttan dışarıya atılabilmektedir.

Böbrekte biriken kristal maddelerin dışarıya atılamaması, az su içme, idrar yapısının koyu ve az idrara çıkılması nedenleriyle gerçekleşmektedir. Atılamayan kristaller zamanla bir araya gelerek vücuttan kendiliğinden dışarıya atılamayacak boyutlara ulaşabilmekte ve çok ağrılı ataklara yol açabilmektedir.

Büyük boyutlardaki taşların dışarıdan müdahale ile parçalanması gerekmektedir. Böbrek taşı eritme yöntemleri içerisinde bitkisel kürler de bulunmaktadır. Dışarıdan kürler ya da radyo frekansları gibi şok dalgaları ile parçalanamayan taşların böbrekten dışarıya ameliyatla alınması durumu son aşamada gerekli olacaktır.

Büyümüş Böbrek Taşını Ne Eritir

Böbrek taşının eritilerek vücuttan dışarıya atılması öncelikli olarak tercih edilen başlangıç yöntemlerindendir. Kayseri yöresi dahil olmak üzere ülkemizde pek çok yerde yetişen ve içindeki etken maddelerinin yurtiçi ve yurtdışı araştırmalarında pek çok rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilen Gilaburu bitkisin meyvesinden elde edilen suyun tüketilmesinin böbrek taşlarını erittiği kanıtlanmıştır.

Asitli bir yapısı olan bitkinin suyunu düzenli olarak tüketen böbrek taşı rahatsızlığı bulunan hastalarda, böbrek taşları asitli sıvı ile karşılaşınca kimyasal tepkime vermekte ve erimektedirler.Böbrek taşını eriten kür olarak hazırlanan bitkinin suyunun her gün taze olarak hazırlanmasına ve sade olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Asitli bir yapısı olan bitki suyunu mide ve bağırsaklarda yarası olanların, gastrit ve ülser rahatsızlığı olanların içmemesi önerilmektedir. Böbrek taşlarını eriteyim derken, yaralı bölgelerde kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet verilebilir.

Limon suyu, su, elma sirkesi, nar suyu ve fesleğen gibi kolayca bulanan ve tüketimi kolay olan bitkisel kürler ile hazırlanan içecekler böbrek taşını ne eritir sorusuna en doğru cevap olarak sunulmaktadır.

Böbrek Taşı Eritmesinde Doğal Çözümler

Vücutta, idrarda fazla bulunan kalsiyum ve ürenin dışarıya atılamadan böbrekte süzülüp çökmesi ve bu maddelerin zamanla çoğalıp bir araya gelmesi ile oluşan böbrek taşlarının bazı yöntemlerle eritilmesi, asitli yiyecek ve içecek kürleri ile parçalanıp vücuttan uzaklaştırılması mümkündür.

Asitli özelliğe sahip gıdaların sıvı şekilde tüketilmesi ve bol su içilmesi ile böbrek taşlarının eritilmesi ve vücuttan doğal yollarla uzaklaştırılması mümkün olmakla birlikte, böbrekteki taşı ne eritir diye yapılan araştırma sonuçlarından çıkan kürlerin çok dikkatli ve doktora danışılarak uygulanması gerekmektedir.

Böbrek taşlarının eritilmesinde en yaygın kullanılan ve bilinen yöntem limon suyu tüketimidir. Limonlu içeceklerin tüketilmesi ile taşların eridiği bilinmektedir, ancak unutulmamalıdır ki tansiyona etki eden ve asitli yapıda olan limon tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Karbonat böbrek taşı eritme yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bir malzeme olmakla birlikte, sadece böbrek değil, safra taşlarının eriyip vücuttan atılması konusunda da karbonat ile hazırlanan kürler kullanılmaktadır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy, ortalama: 3,67en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız