Böbrek Taşlarını Düşürmek İçin Neler Yapılmalı,Nelere Dikkat Edilmeli

Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı, özellikle bol sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Bol su tüketimi böbreklerin düzenli ve düzgün çalışmasını sağlar.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Ne Yapılmalı

Böbrek taşı düşürmek için kullanılan şifalı bitkilerin kullanımı fayda sağlayarak bu taşın oluşturduğu ağrılarında yok olmasına olanak sağlar. Kullanılacak olan şifalı bitkiler böbrekteki taşları dökmek için iltihabın azalmasına ve taşın erimesine olanak sağlar. Özellikle küçük çaplı olan taşların düşmesini sağlayan bitiklerin kullanımında miktarlarına, düzenli şekilde kullanılmasına dikkat etmek gerekir. Böbrek taşlarını düşürürken kullanılması gerekenler ve bitki türleri;

 • Demleme usulü hazırlanan ve günde bir bardak içilen adaçayı böbreklerin rahatlamasını sağlar. Böbrek taşını düşünce, bu taş zararları olabildiğince fazla olunca adaçayının faydalarından yararlanmak için günde bir kez içilmesi gerekir.
 • Böbrek taşını düşürenler oluşturduğu agrıları bilirler. Bu ağrıların önüne geçmek adına anason tohumları dövülmelidir. Dövülen tohumlar üzüm şırası ile karıştırılır ve içilir. Düzenli şekilde yapılan ve içilen bu karışım böbrekte olan ve kanala düşen taşların daha kolay dışarıya atılmasını sağlar. Bu karışım ile beraber bol düzeyde sıvı olamaya dikkat etmek gerekir.
 • Böbrek taşları sonucu ortaya çıkan ağrılar için ne yapmalı diye düşünenler arpa suyu içmelidir. Su içinde kaynatılan arpa demlendikten sonra süzülür. Bu su ağrıların şiddetinin azalmasını sağlar.
 • 1 litre klorsuz suyun içine atılacak olan 50 gram civarındaki ayrık otu böbrek taşını ve kumların dökülmesine olanak sağlar.
 • Böbrek taşını, kumunu ve ağrılarını ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız, 1 su bardağı dışarıda bekletilmiş olan sirke içine aş otu atılır. Bu şekilde 2 saat boyunca bekletilir ve süzülür. Sonrasında yudum yudum içilir. Günde bir bardak içilmelidir. Fazlası böbreklerin yorulmasını sağlayabilir.
 • Böbrek taşının oluşmaması ve düşürülmesi için ne yapılması ve nasıl beslenilmeli, armut, turp, üzüm, pırasa be domates tüketimi gayet sağlıklıdır.
 • Kabil otu, papatya ve demir dikeni oyu beraber kaynatılır ve lapa haline getirilir. Bu şekilde böbreklerin üzerinde bekletilmesi gerekir. Yarım saat boyunca bekletilen karışım böbreklerde bulunan taşın dışarıya atılması konusunda faydalıdır.
 • Böbreklerde var olan taş düşürse ve tekrar oluşmasını istemezseniz limon suyu içmelisiniz.

Böbrek Taşları İçin Kullanılabilecek Eritici Kürü Nasıl Yapmalıyım?

Limonlu Zeytinyağı Kürü

3 adet limon suyun altında temiz bir hale gelinceye kadar yıkanmalıdır. Yıkanan ve temizlenen limonlar halkalar halinde dilimlenir. Dilimlenmiş olan limonlar küp küp doğranır. Doğranmış olan limon dilimleri cam bir kavanozun içine doldurulur. Yalnız limonları doğrama esnasında limon suları akarsa kesinlikle başka bir limonun suyu sıkılarak cam kavanozun içine atılmalıdır. Cam kavanozun içine 1 su bardağı zeytinyağı ilave edilir ve bir kumaş parçası ile ağzı kapatılır. Kumaş karışımın hava almasını önleyecektir. Ayriyeten toz, kir ya da farklı bir maddenin içine girmesini de engelleceyektir. Bu karşım akşam saatlerinde hazırlanır ve sabaha kadar ağzı açılmadan bekletilir. Sabah kahvaltı yapmadan yarım saat ya da 1 saat önce limon ve yağ karışımı karıştırılmalıdır. Bu karışımın kaşık kaşık yenilmesi gerekir. Zeytinyağını yemek zor gibi gözükse de limon zeytinyağının tüm yoğunluğu ortadan kaldırdığı için basit şekilde yenilebilir. Karışımın devamlı olarak karıştırılarak yenmesi gerekir. Limonlu zeytinyağı karışımının düzenli bir şekilde 3 gün boyunca tüketilmesi gerekir. Bu karışım ufak çaplı olan taşların düşürülmesine fayda sağlar. Genelde 2. Gün akşamında böbrek taşlarının dışarıya atılmasına olanak sağlar. Taştan kaynaklı olan ağrıları da yok ettiği için taşın düştüğünü anlaşılmayabilir. Bundan dolayı bir kap içine yapılacak olan idrarın süzülerek kontrol edilmesi şarttır.

Ava koda Kürü

Klorsuz olan 150 ml suyun içine 1 tatlı kaşığı avakoda yaprağı ilave edilir. Kısık ateş üzerinde 10 dakika boyunca ağzı kapalı olarak kaynatılır. Demlenen karışım sıcak halde iken süzülür. Ilıyan karışım akşam yemeğinden 2 saat önce içilir. İçilmesinden sonra arkasından başka bir şey tüketilmemelidir. Avakoda kürüne kesinlikle tatlandırıcı bir şey katılmamalıdır. Bu kür 5 gün kullanılmalı ve 3 gün ara verilmelidir. 20 gün ara verilmeden yapılacak olan kürde 3 gün aralar 20 gün içine sayılmaz. Tekrardan uygulanması için 20 gün boyunca ara verilmesi gerekmektedir. Bu kür 12 yaş ve altında olan çocuklar için kullanılmaz. Kürün bitmesinin ardından 20 günlük arada başka bir bitkisel karışım içilmez.

Böbrek Taşını Düşerse ve Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Böbrek taşlarının önüne geçmek ve olağan böbrek taşlarının düşmesini sağlamak için yeterli düzeyde sıvı alımı yapılması gerekir. Günlük olarak 2,5 litre ve üzerinde su içilmesi gerekmektedir. Suyun yanında sebze ve meyve suları da tüketilmelidir. Önemli olan su miktarı ile diğer sıvıların miktarının karıştırılmamasıdır. Su böbreklerin filtreleme işlemlerini yapmasına olanak sağlar. Filtreleme işlemlerini yapan böbrek vücutta bulunan zararlı maddeleri ve böbrek taşlarını daha kolay şekilde dışarıya atar. Böbrek taşlarının önlenmesi için magnezyum içeren gıdaların tüketilmesi doktorlar tarafından önerilir. İnsan vücudunda bulunan magnezyum eksikliği böbrek taşlarının oluşmasına sebep olur. Alınacak olan magnezyum takviyeleri için mutlaka doktora başvurulmalı ve doktor kontrolünde alım yapılmalıdır. Ayrıca bamya, ıspanak, fasulye, brokoli v kabak çekirdeği magnezyum açısından zengin olduğu için sık şekilde tüketilebilir. Şekerli olan gıdaların uzun süre ve devamlı olarak tüketilmesi böbrek taşlarının oluşumuna sebep olur. Bundan dolayı da şekerli olan besinlerden uzak durmak gerekir. Şeker hastalığı böbrek taşı oluşumuna ve böbrek ile alakalı diğer hastalıkların oluşuma sebep olan en önemli olan etkenidir. Böbrek taşlarının kolay şekilde dışarıya atılması ve oluşumlarının azaltılması için günlük 30 dakika boyunca egzersiz yapılması gerekir. Düzenli ve aksatılmadan yapılacak olan egzersizler böbreklerin daha düzgün çalışmasına da olanak sağlar. Özellikler tempolu yürüyüşler, bisiklet sürmek, koşu yapmak ve kardiyovasküler aktiviteler bu konuda fayda sağlar. Egzersiz yapmak kasların güçlenmesine ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca insan vücudundan bulunan kalsiyum emilimini dengede tutar. Meditasyon ve yoğa böbrek taşlarının dışarıya atılmasını destekler. Böbrek taşlarının dışarıya kolay ve hızlı şekilde atılması adına özellikle su tüketimi yapılmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra beslenme böbrek taşlarının düşürülmesi ve bir daha oluşmaması konusunda etkilidir. Beslenme düzenine dikkat etmek gerekir ve gerekli olursa doktordan bu konuda beslenme listesi almak gerekir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme taş oluşumuna destek sağlayacaktır.

Böbrek Taşı Belirtileri

 • Ağrı, böbreklerde, karında, yanlara ve bel kısmında oluşan ağrılar
 • Koyu ve bulanık idrar
 • Kusma ve mide bulatısı
 • 38 derece üstünde yüksek ateş
 • Titreme
 • Kokulu idrar
 • Sık şekilde idrar çıkma ve geceleri idrarra çıkma isteğinde artış
 • İshal

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız