Böbrek Taşı Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Bilinmesi Gerekenler. Günümüzde birçok hasta, doğal yollardan böbrek taşının düşürülmesiyle ilgili araştırmalarını yapmakta fakat doğru bilgilere ulaşamayabilmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Yeni bir böbrek taşının oluşmasını engellemek adına beslenme önemli bir rol oynamaktadır. Lif içeren besinler ve faydalı etkileri sebebi ile meyve ve sebze tüketmek gerekmektedir. Fakat oksalat bakımından zengin olan meyve ve sebzelerden (ıspanak, çay yaprakları, kakao, ceviz, buğday kepeği) sakınmak gerekmektedir. Birço hasta böbrekteki taşı nasıl düşürebilirim şeklinde araştırmalarına devam ederken sizler içine evde kolay böbrek taşı düşürmenin yollarını açıklıyor olacağız.

Böbrek taşı, böbrek kanallarının içinde oluşup, aynı zamanda içeriğinde mineral bulunan sert yapılı olan kitlelerin adıdır. Böbrek taşının oluşum sebebi kesin olarak bilinmemek ile beraber ailevi yatkınlık, doğuştan idrar yolları anomalileri ve gut, sistinüri gibi bazı sistemik hastalıkların böbrek taşının oluşmasına sebebiyet verebileceği de söylenmektedir. Aynı zamanda tiroit hastalıkları, benzeri metabolizma hastalıkları, kronik pankreans hastalığı ve yahut da kronik bağırsak iltihabı gibi önemli hastalıklar da böbrek taşı oluşumunda etkili olabilmektedir. Böbrek taşı, böbreğin havuzcuğunda, pelvisinde, yani kısacası idrarın bulunduğu her yerde oluşabilme riski vardır.

Böbrek taşı nasıl düşürebiliriz şeklinde iletiecek soruya verilecek yanılar arasında; Bunların dışında idrarı koruyan bazı maddelerin vücutta az miktarda bulunması durumunda da böbrek taşının oluşma ihtimali gerçekleşmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığına, genellikle Akdeniz gibi sıcak iklimli bölgelerde rastlanılmaktadır. Aşırı güneş, vücudun D vitamini sentezini arttırıp, bilhassa da kalsiyum olmak üzere bazı maddelerin vücuttan daha fazla emilmesine sebep olmaktadır. Bunlar vücutta idrar ile birlikte daha çok atılmasından dolayı da kalsiyum taşları oluşmaktadır.

Böbrek taşı hastalığı bizim toplumumuzda oldukça rastlanılan bir hastalıktır ve kadınlardan ziyade erkeklerde daha çok görülmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığının tanısı için doktorlar, görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar tetkikleri kullanmaktadırlar.

Böbrek Taşı Düşürme Yöntemleri

Böbrek taşı çoğu zaman röntgende görülmektedir. Ama röntgen çekimi ile de taşların hepsi görülmeyebilir. Bu nedenle tüm taşların görülebilmesi adına hastanın bilgisayarlı tomografisinin de çekilmesi gerekmektedir.

Peki, böbrek taşı düşürmek için neler yapılmalıdır?

Büyüklüğü 5 veya 7 milimetreye kadar olan çok küçük ebattaki böbrek taşları, çoğu zaman doktorların tavsiyeleri üzerine hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan da düşürülebilmektedir. Bu sebeple böbrek taşı rahatsızlığı olan hasta, kahve, çay, kola gibi içecekler tüketmeyi bırakmalıdır. Bol bol su içmeli ve mümkün mertebede tuzdan uzak durmalıdır.

Düzenli olarak egzersiz yapmalı ve yahut da bol bol yürüyüşe çıkmalıdır. Tüm bu etmenlerin yanında ağrı kesici de verilebilmektedir. Fakat ağrı kesicinin de yeterli olmadığı durumlarda narkotik ilaçlar verilir. Böbrek taşının kendi kendine düşürülemediği durumlarda da, çeşitli cerrahi yöntemler ile beraber böbrek taşından kurtulmak mümkün olacaktır. Gerekli olan tedbirlerin alınmaması halinde böbrek taşının tekrar etme ihtimali yüksek olduğu için ve tekrar böbrek taşı oluşmasına engellemek için yaşam süresince bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir.

Dediğimiz gibi bol bol sebze ve meyve tüketilmeli, her zaman ve bilhassa sıcak havalarda bol su içilmelidir. Aniden olan zayıflamalardan kaçınılmalıdır. Oksalat bakımından zengin ıspanak, kakao, çay yaprağı, kahve, kola, buğday kepeği, ceviz gibi besinlerden uzak durmak, taşın tekrar oluşmasını engellemeye yarayan öneriler arasındadır. Bu bilgiler böbrek taşı düşürmenin en iyi yolu olarak tavsiye edilir.

Böbrek taşının oluşmasını tetikleyen faktörler ise şunlardır: gün içerisinde yeterli miktarda sıvı almamak, diyet, genetik faktörler, hareketsizlik ya da çok az hareket etmek. Değişik şiddetteki ağrılar, kusma, bulantı, idrarda görülen kan gibi durumlar da böbrek taşının oluştuğunun belirtileri arasında sayılmaktadır. Böbrek taşları için sıcak su banyosu ya da kompres, ciddi bir rahatlama sağlamaktadır.  Siyah çay, çikolata, kahve, yer fıstığı da yüksek miktarda oksalat içerdiklerinden dolayı yüksek oranda tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Bazı bitkilerin böbrekleri çalıştırdığı için böbrek taşının düşürülmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Ama bu durum 4 mm’nin altındaki taşlar için geçerlidir. Böbrek taşı rahatsızlığına sahip olan hasta, doktora danışmadan kendince bir tedaviye başlamamalıdır. Her bitkinin hemen herkese faydalı olacağı da düşünülmemelidir.

Hatta bazı durumlarda yan etkiler ile birlikte zararı bile dokunabilmektedir. Sıvı tüketmek adına limonata alınabilir. Yapılan araştırmalarda limon suyunun bazı böbrek taşların oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olabilmektedir. Bu yüzden de sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir. Bu alanda hem tedavi hem de teşhis yöntemlerinde yenilikler devam etmektedir.

Bu konudaki en büyük katkı tıbbi mühendislik gelişmelerinin tıbbi uygulamalara olan güvenidir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız