Böbrek Taşını Düşürme Yolları – Doğal Yöntemler ile Taş Düşürme

Böbrek taşı, böbrek sağlığına yeterince dikkat edilmediğinde görülen, kum birikmeleridir. Böbrek taşlarını düşürmek için de bazı doğal yöntemler kullanılabilir.

Böbrek Taşını Düşürme Yolları

Böbrek sorunları, büyük hızla artan sağlık sorunları arasında yer almaktadır ve bunun sebebi artan hayat temposunun yanında insanların sağlıklarına dikkat etmemeleridir. Böbreklerde yaşanan kum birikmesi nedeniyle ortaya çıkan böbrek taşları, ağrı yaparak ve böbreğin çalışmasını etkileyerek hastaları rahatsız etmektedir. Böbrek taşlarını düşürmek için genel olarak tıbbi yöntemler kullanılır.

Özellike çapı yarım santimetreden büyük olan böbrek taşları için, lazerle kırım yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemin genel amacı, yollanan ışınlar yardımıyla böbrekteki nispeten büyük taşın kırılması ve parça parça olarak idrar yoluyla atılmasıdır. Fakat böyle bir işlemde bile doğal yollarla bu işlemin hızlandırılması ve kolaylaştırılması gerekebilir. Ayrıca dogal şekilde yarım santimetreden büyük olan taşlar da, bitkisel böbrek taşı düşürme yöntemleri sayesinde kolaylıkla düşürülebilmektedir.

Böbrek taşı düşürmenin çeşitli zorlukları olsa da yapılacak bitkisel yöntemler ile böbrek taşı olabilecek en basit şekilde düşürülür.

Böbrek Taşı Düşürme Doğal Yolları

Böbrek taşı düşürmek için hastalar genel olarak doğal yollardan nasıl böbrek taşı düşürülür diye araştırmalar yapar ve hastanede müdehale edilmeden bu sorundan kurtulmaya çalışırlar. Yazının devamında göreceğiniz bitkisel böbrek taşı düşürme yöntemlerini kullanmak, böbrek taşı hastalığı olanlar için faydalı olabilir.

Mısır Püskülü

Kullanılabilecek doğal yollardan biri mısır püskülü kullanmaktır. Mısır püsküllerinden alacağınız 100 gramı, 1 litre suyun içinde yeteri kadar kaynatmanız gerekir. Yaptığınız bu işlemin ardından suyu süzmeli ve sabah-akşam olmak üzere günde 2 kez bu mısır püskülü suyundan içmeniz gerekir. Yapacağınız bu doğal kür yardımıyla, böbrek taşı sorunlarınıza doğal bir çözüm de getirebilirsiniz.

Çoban Kesesi-Sedef Otu

Çoban kesesi ile birlikte kullanıldığında sedef otu, böbrek taşlarını düşürmek için bulunmaz nimetlerdendir. İki bitkiyi beraber kullanabilmek için kaynatıp demlendikten sonra sabah-akşam olmak üzere günde iki kez içmeniz hem böbrek ağrılarını kesmekte hem de böbrek taşı söktürücü özelliği göstermektedir.

Bayır Turpu

Bayır turpu bitkisi de, böbrekleri çalıştıran ve böbrek taşının da düşmesine yardımcı olan bitkilerden biridir. Böbrek taşı tedavisinde bayır turpunu kullanabilmek için küçük parçalar halinde dilimleyip bir tenceye koymanız, ardından su ekleyip iyice kaynattıktan sonra bu suyu günde 1 kez aç karna tüketmeniz gerekmektedir.

Böbrek Taşı Düşürmenin Kolay Yolları

Böbreklerinizde taş oluşumu varsa ya da taştan kurtulmaya çalışıyorsanız uygulayabileceğiniz bazı basit çözümler de vardır. Öncelikle böbrek taşı oluşumunu engellemek için, böbreklerinizin sağlıklı çalışması gerekmektedir. Sağlıklı böbrekler de beslenme alışkanlığı ile birlikte gelir. Öncelikle yapmanız gereken lifli besinler tüketmektir. Lifli besin tüketimi, böbrekleri çalıştırarak taş oluşumunun önüne geçer ve böbrek rahatsızlıklarının çözümüne de yardımcı olur.

Diğer yandan, okzalat bakımından zengin, ıspanak, kakao, ceviz, çay gibi besinlerden de kaçınmak, taş oluşumunun önüne geçecek, taş düşürmenizi kolaylaştıracaktır. Bunun dışında, süt, peynir gibi besinlerden aldığınız kalsiyum miktarını da azaltmak böbrek rahatsılzıklarının çözümüne yardımcı olacaktır.

Böbrek taşı düşürme yollarından en çok kullanılan ve yaygın olan yöntem, sıvı tüketimidir. Bol bol su tüketerek, böbreklerinizin çok sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle günde 2-2,5 litre su içmek, en ideal sıvı tüketim miktarıdır.

Bunun dışında, fazla et ve protein tüketimi de böbreklerdeki asitlik miktarını arttıracak ve böbrek taşı oluşumu daha hızlanacak hatta büyüyebilmesi kolaylaşacaktır. Bu bilgi ile de, yoğurt suyu böbrek taşını düşürür şeklindeki yanlış bilinen bilgiyi de düzeltmiş oluyoruz. Çünkü yoğun protein içeren yoğurt suyu, böbrek taşı düşürmek yerine oluşumunu hızlandırabilir.

Böbrek Taşı Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Böbrek taşı düşürmekte, alternatif tıp yöntemlerini kullanmadan önce mutlaka bir doktora görünmeniz, tavsiyelerini dikkat almanız gerekir. Tıbbın yetersiz kaldığı alanlarda imdada yetişen alternatif tıp yöntemleri bazı hastalarda işe yarasa da bazı hastalarda bir etki göstermeyebiliyor. Bu durumlarda tıbbi böbrek taşırma tedavi yöntemlerini kullanmak gerekir. Bilimsel yolla tedavi olmak isterseniz de doktorunuzun kullanabileceği bazı yöntemler vardır.

Bu yöntemlerden ilki ESWL denilen taş kırma teknolojisidir. Bu tedavinin çalışma prensibi, dışarıdan yollanan şok dalgaları ile birlikte böbrek içerisindeki taşın kırılması, ve doğal yollarla dışarı atılmasıdır. Parça parça dağılan taş, kolaylıkla idrar koluyla vücuttan atılır.

Bunun dışında, Üreteroskopi adı verilen bir başka yöntem daha yer almaktadır. Bu yöntem ise, şok dalgaları ile kırılmakta zorlanılan ya da başarısız olunan böbrek taşlarına direk olarak müdehale edilmesi olarak adlandırılabilir. Üreter kanal yoluyla girilerek böbrekteki taş kırılır ve düşürülmesi sağlanır.

Anlatılan bu yöntemler haricinde kullanımı artık neredeyse hiç kalmayan açık cerrahi yöntemi vardır. Açık cerrahi yöntemi, böbreğin açılarak taşa müdehale edildiği yöntemdir. Gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde artık kullanılmayan ve kolay bir yöntem haline gelen taş kırma tedavileri, her geçen gün daha kolay bir hal almaktadır.

Siz de eğer böbrek taşı rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka doktora tedavi olmalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelisiniz. Ardından yetersiz kalan tedaviler, bitkisel tedavi yollarıyla da desteklenebilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 3,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız