Böbrek Taşı Sorunları Tamamen Bitkisel Yolla Çözülebilir

Böbrek taşı, idrardaki kalsiyum ve ürik asit gibi belli maddelerin kristalleşmesi ve bu kristallerin zamanla kümeleşmesi sonucu oluşur. Böbrek taşı oluşum sebeb

Böbrek taşı oluşum sebebi tam bilinmemekle birlikte; Ailevi yatkınlık, idrar yollarında doğuştan olan anomaliler, İçeriğinde kalsiyum bulunan mide asidini giderici ilaçların uzun süreli kullanımı, B6 vitamininin ve magnezyumun az alınması, Gut gibi hastalıkların neden olduğu bilinmektedir.

Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre 3 kat daha fazladır ve genellikle tekrar eden bir durumdur. Ayrıca sıcak, yüksek rakımlı ve tropikal ülkelerde yaşayan kişilerde böbrek taşı oluşumu daha sık görülür.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşına iyi gelen bitkiler

Böbrek taşı oluşumunda hastalarda en sık görülen belirtiler; Sırt ve bel bölgesinden kasığa doğru yayılan ağrı, Bulantı veya kusma, terleme olurken enfeksiyon oluşumu eklendiğinde; idrar yaparken ağrı, idrarda kan ve/veya bulanık renk semptomları da eklenir.

Böbrek taşı düşürenler, bu belirtileri gösterirken taş kendiliğinden düşebilir veya böbrek taşı için şifalı bitkiler ve medikal ilaçlardan faydalanmak durumunda kalabilirler.

Doğal Yollardan Düşmesi Mümkün Mü?

Böbrekte taş oluşumu 5 mm’ye kadar olan kişilerde ağrı kesici tedavi ilaçlarla bol su tüketilerek taşın doğal yollarla düşmesi sağlanabilir. Böbrek taşı düşürmek için şifalı bitkiler kullanımı da oldukça etkili ve yaygındır.

Ancak taşın boyutu büyüdükçe böbrek taşı düşürme bitkisel tedavi ile mümkün olmayabilir ve müdahalesiz düşürme olasılığı azalır.

Taş Oluşumunu Önleme

Yapılan bazı araştırmalar limon suyunun böbrek taşı oluşumunda önleyici olduğu ve böbrekte taş oluşumunun meydana gelmesini engellediği tespit edilmiştir.  Limon suyu veya limonata içinde bulunan sitrat, böbrek taşı oluşumuna karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Yine aynı şekilde, lif içeren besinler tüketilmesi taş oluşumunu önlemede fayda sağlamaktadır. . Böbrek taşı düşüren bitki dışında turunçgiller yani; portakal, mandalina ve limon gibi meyvelerin böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı besinler olması sebebiyle bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Böbrek taşı düşüren bitkiler arasında; mısır püskülü ve avokado yaprağı en çok kullanılan böbrek taşını düşüren bitkilerdir.

Bitkisel Çözümler

Böbrek taşına ne düşürür sorusuna medikal ilaçlara karşılık alternatif tıp olarak anılan şifalı bitkiler yoluyla cevap arayanlara özel bazı bitki kürleri uygulanmaktadır. Ancak burada elbette ki taşın boyutu büyük önem taşımaktadır.

1 litre suya atılarak kaynatılacak olan 100 gr mısır püskülü ile elde edilecek kür sabah akşam tüketildiğinde böbrek taşı düşürülmesini sağlamaktadır. Ya da yine 1 litre suya kaynatıldıktan sonra eklenecek 1 bağ maydanoz sapı, 3 dk. Kaynatılarak hazırlanan kürü günde 2 su bardağı şeklinde tüketmek mümkündür.

Böbrek taşını düşüren bitki olarak bilinen diğer şifalı bitkilerden olan; kara hindibağ kökü, ayrık otu, ayı üzümü, kırkilit otu, ısırgan otu gibi bitkilerin kaynatılması ile hazırlanacak çayları böbrek taşlarını düşürmek için kullanmak mümkündür.

Avokado Çayı Kürü

Böbrek taşını ne düşürür sorusunun en popüler cevabı ise Avokado çayı tedavisidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na ait bu tarif; 1 su bardağı klorsuz su 3-4 dakika kaynadıktan sonra içerisine 2-3 gr. kurutulmuş avokado yaprağı atılarak hazırlanmaktadır. 8 dakika kaynatılarak demlenmeye bırakılan bu çayı akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Böbrek taşı düşürme bitkileri arasından avokado çayı tercih edenlerin, tedaviyi en fazla 5 gün uygulamaları sonra 3 gün ara vererek yeniden 5 günlük periyotta devam etmeleri önerilmektedir.

Bu şekilde 3 tur devam ettikten sonra böbrek taşından ve ağrılarından şikayet devam ediyorsa,  20 gün ara verdikten sonra bu küre yeniden başlayabilmektedirler.

Böbrek Taşı Ağrıları Da Bitkisel Yöntemleri

Böbrek taşını neler düşürür sorusu kadar böbrek taşı düşüren kişilerdeki ağrılara faydalı bitkiler olup olmadığı da merak konusudur. İçerisinde arpa kaynatarak hazırlanan kürün, böbrek ağrıları kadar safra kesesi ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Bunun yanı sıra; limon, zeytinyağı ve işlenmemiş olması önemli elma sirkesi ile hazırlanacak kür de böbrek taşı kaynaklı ağrılara iyi gelmekle bilinmektedir.

Böbrek taşı ilk ağrı yaptığında başlanacak olan bitkisel yöntemde; 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve 4 yemek kaşığı limon karıştırılarak içilir. Ürünlerin organik olması daha etkili sonuç alınmasını sağlamaktadır. Karışım içildikten sonra üzerine 2 bardak su içilir ve yarım saat beklenir. Yarım saatin sonunda 1,5 bardak suya, yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı işlenmemiş elma sirkesi ekleyerek içilir. Ağrıda hafifleme gözlenene kadar saat başı aynı formül tekrarlanabilir.

Gilaburu İle Operasyonsuz Çözüm

Şifalı bitkilerin belki de en az bilineni olan Kayseri ve çevresinde oldukça yaygın yetişen Gilaburu bitkisi başta kadın hastalıkları olmak üzere pek çok farklı rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ancak en büyük şifasını böbrek taşı hastalarına sunmaktadır.

5 mm’den büyük böbrek taşları bilindiği üzere doğal yöntemlerle dökülememekte bu sebeple taş kırma işlemleri yapılmaktadır. Ancak Gilaburu böbrek taşını, fiziksel parçalanma yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok etme özelliği taşıdığından doğal şekilde taş çözülür ve idrar yoluyla atılır. Üstelik bu süreç sancısız gerçekleşmektedir.

Özel hazırlanan kür sayesinde taş oluşum süreci tersine işler ve böbrekte birleştiği gibi kristaller çözülür sonra da idrarla atılır.

Gilaburu Kürü

5 milimetreden büyük böbrek taşlarını ne düşürür sorusuna verilecek belki de tek doğal yöntem olan Gilaburu kürü ile 1 hafta içerisinde 6 – 8 mm böbrek taşını eritebilmek mümkündür. Daha büyük taşlarda kür her 8 mm için arttırılacak şekilde ayarlanmalıdır. 1 kür 15 litre olarak hazırlanır. Örneğin taş 12 mm ise 22,5 litre hazırlanmalıdır.

Günlük hazırlanan kür 24 saatte tüketilmelidir. Bu sebeple 15 litrelik tek kür uygulanacaksa günlük 1 litre Gilaburu suyu (ezilerek suyu çıkarılır) ve 1 litre su ile 2 litrelik karışım elde edilir. Tadı hafif eksi olan karışımı içmekte zorlananlar az miktarda şeker ilave edebilir. Aç karnına tüketilmelidir.

Kullanılmak üzere bekleyen gilaburu mutlaka su içinde ve serin yerde muhafaza edilmelidir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 1,67en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız
GÜNAYDIN CANBAY

adını bilmediğimiz bir diken kökü var,6 parça kuru kök bir gün önce kaynatılıp ertesi günü içiliyor ve böbreklerde ve safradaki tüm taşları o gün eritip sancısız şekilde atılmasını sağlıyor.köylü bir yaşlı adını biliyor dağıtıyor ancak kimseye söylemiyor.onlarca arkadaşımız ameliyat masasından kaltı bu kök sayesinde ..