Böbrek Taşlarına Limon suyu ve Zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı ile yapılacak olan kürler böbrek taşlarının erimesine ve düşmesine olanak sağlar. Kürlerin düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir

Böbrek Taşına ve Limon

İdrarın içinde yüksek düzeyde fosfor, kalsiyum ve oksalat bulunduğunda, bu maddelerinde zaman içinde kristalize olup böbreklerde birikmesi ile meydana gelmektedir. Böbrek taşları büyük ve küçük boyutlarda karşımıza çıkar. Hatta küçük boyutta olanlara halk dilinde kum adı verilmektedir. Küçük parçalar insanların vücutlarından kolay bir şekilde atılabilirken büyük boyutta olanlar için cerrahi işlem gerekebilir.

Böbrek taşları zaman içinde şiddet düzeyi yüksek olan ağrılara sebep olur, bu ağrılar hastanın zorlanmasına, gün içi aktivitelerini yapamamasına olanak sağlar. Böbrek taşına ve boyuta bağlı olarak ağrı şiddet düzeyi de artabilmektedir. Böbreklerde oluşan taşların oluşması beslenme ile de alakalıdır.

Özellikle yeterli miktarlarda su tüketimi yapmayan, tuz tüketimini günlük olarak fazla yapan, kalsiyum alımını fazla yapan ve hayvansal gıdaların tüketimini fazla yapan kişilerin böbreklerinde taş olma olasılığı oldukça yüksektir. Böbrek taşlarının yok alması ve vücuttan atılması için ilk olarak yeterli miktarda su tüketiminin yapılıyor olması gerekir. İçilen suyun yeterli düzeyde olup olmadığı ise idrara çıkma sıklığından ve idrar renginden kolaylıkla anlaşılabilir. Suyun yanında zeytinyağı kürü ve limonata suyu da kullanabilirsiniz. Bu ikili böbrek taşların düşmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Yalnız sadece gün içi alınacak olan su miktarının en az 2,5 litre olmasına dikkat etmek gerekir.

Limon ve Zeytinyağı etkisi

Limon suyu ve zeytinyağı böbrek taşlarını düşürmek için kullanılan doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Bu ikili beraber ve ayrı şekilde böbrekler konusunda fayda sağlar. Özellikle limon içinde bulunan asidik yapı böbrek taşlarının parçalanmasına ve erimesine olanak sağlamaktadır Limon suyu ve zeytinyağı ile yapılan tarifler;

Limon Suyu Ve Zeytinyağı Kürü 1

 • 2 adet limon
 • Sızma zeytinyağı

Kaynamış olan 1 litre suyun içine 2 adet limonun çekirdeklerini çıkartarak suyunu karıştırın. Üzerine yaklaşık olarak 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı soğuması için bir kenara bırakın ve sonrasında buzdolabına alın. Gün içinde yemeklerden önce ya da sonra fark etmeksiniz içebilirsiniz.

Limon Suyu Ve Zeytinyağı Kürü 2

 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı limon suyu ile birlikte 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı 20 dk. Boyunca kenarda bekletin. Sonrasında tüketin ve yanında kesinlikle başka bir şeyin tüketimini yapmayın. Böbrek taşlarından kaynaklı olarak ortaya çıkan ağrılar ertesi kaybolacaktır.

Limon İle Yapılabilen Diğer Kürler

Limonata

 • 2 adet limon
 • 2 litre su

Sulu ve taze olan limonları sıkın, 2 litre olarak kenarda hazırlanmış olan suyun içine 1 çay kaşığı kadar şeker eklemesi yapın. Sonra limon suyunu ekleyin. Ağrıların hafiflemesini sağlayacak olan limonata ayriyeten böbrek taşlarının da düşmesini sağlayacaktır.

Limon Suyu ve Buğday Çimi

 • 1 su bardağı buğday çimi
 • Fesleğen
 • Limon suyu

Buğday çimini, fesleğeni ve limon suyunu karıştırın. Bu üçlünün en doğru şekilde karışması gerekmektedir. Gün içinde 3 kez yemeklerden önce ya da sonra tüketebilirsiniz. Her gün için taze şekilde hazırlanmalıdır.

Limon Suyu ve Elma Sirkesi

 • Limon suyu
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • Su

Limon suyunun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesini ve suyu ekleyerek karıştırın. 1 günde hastanın isteğine bağlı şekilde tüketilmelidir.

Limon suyu, zeytinyağı ve diğer bitkisel karışımlar böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırırken, meydana getirdiği ağrılarından azalmasına olanak sağlar. Doğal yöntemlerin hepsi tıbbi şekilde verilen hizmetlere destektir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 4,33en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız