Böbrek ağrıları için doğal tedavisinde kullanılacak yollar nelerdir?

Böbrek ağrılarına iyi gelen bitkiler düzenli şekilde, taze ve günlük olarak kullanılır. Bu düzenin aksatılmaması bitkilerin fayda sağlaması açısından önemlidir.

Ne İyi Gelir?

Böbrekler sindirim sistemine yardımcı olan en önemli organlar içine yer alır. Böbrekler kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olurken asit ve baz dengesini de korur. Böbreklerin en önemli ve en faydalı görevi vücuda alınan maddelerin içinden yararlı olanları alması ve işe yaramayan maddeleri idrar ve farklı yollar aracılığı ile atılmasına olanak sağlamasıdır.

Böbreklerin gerekli olan fonksiyonlarının bozulmasına kötü şekilde beslenme, üşütme, böbrek enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu sebep olmaktadır. Bunlardan kaynaklı olarak böbreklerde kuvvetli, şiddetli ve sıkıcı ağrılar oluşabilir. Erkeklerde böbrek ile alakalı hastalıklar daha çok gözlemlense bile, kadınlar ağrı konusunda daha hassastır.

Böbrek ağrılarının bazıları geçici olduğundan dolayı evde yapılacak olan bitkisel çözümler ile tedavi edilebilmektedir.

Böbrek ağrısına sebep olan bazı hastalıkları ise tıbbı müdahale ve cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabilir. Tıbbı ve cerrahi müdahale işlemlerinde uzman doktorun dikkat edilmesi gereken noktaları söylemesi gerekir. Hastaların tüm detaylara dikkat etmesi ve tedavisini en doğru şekilde devam ettirmesi gerekir. Böbrek sorunları böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.

İyi Gelen Bitkiler

Böbrek ağrısı gidermek için kullanılan bitkiler

Böbrek ağrısına iyi gelen, ağrısı dindiren ve bazı hastalıkları tedavi eden bitkiler bulunur. Böbrek ağrısına iyi gelen bitkiler karışım haline getirilere kullanılır. Bu bitkilerden bazıları;

 • 1 çay kaşığı anason, çay kaşığı civanperçemi ve çay kaşığı meyan kökü klorsuz olan 2 bardak su ile demlenir. 10 dakika boyunca demlenen karışım her gün düzenli şekilde tüketilir. Böbrek ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Böbrek ağrılarına iyi gelen bitkilerden bir tanesi de mürver ağacı kabuğudur. Mürver ağacı kabuğu ve 1 çay kaşığı lavanta çiçeği 1 bardak su ile kaynatılır. Ilıyan karışım süzülür ve günlük tüketilir. Bu karışımın her gün taze yapılması gerekir.
 • 20 gram mahlep 1 çay kaşığı bal ile kâse içinde karıştırılır. Günlük olarak taze şekilde yapılmalı ve günlük olarak tüketilmelidir.
 • 1 çay kaşığı kiraz sapı, 1 çay kaşığı mısır püskülü ve 1 çay kaşığı adaçayı yaprağı su ile kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Bu karışım hafta 3 gün tüketilmeli ve taze şekilde yapılmalıdır.
 • Rezene bitkisi su ile kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Günlük taze şekilde tüketilmelidir.
 • 1 çay kaşığı avakoda yaprağı 1 bardak su ile kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Günlük taze şekilde tüketilmelidir.

İyi Gelen Yiyecekler

 • Pırasa böbrek ağrısına iyi gelen sebzeler içinde yer alır. Pırasa zeytinyağı ile haşlanır ve tüketilir. Yalnız pırasa haşlamasına tuz koyulmamalıdır. Haşlamadaki püf nokta saf zeytinyağının kullanılmasıdır.
 • Ayı üzümü böbreklerde bulunan hastalıklara ve ağrıların giderilmesine karşı oldukça faydalıdır. Böbreklerde bulunan hastalıkların ve enfeksiyonların daha ileriye gitmesini engeller. Ayı üzümü çiğ olarak tüketilmelidir. İdrar yollarında bulunan enfeksiyonların yok olmasını sağlarken böbrekleri de korur. Özellikle içeriğinde bulunan antiseptik özelliği sayesinde ve anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlar konusunda oldukça faydalıdır.
 • Isırgan otu böbrek ağrısı ve böbrek hastalıkları dışında birçok hastalığa fayda sağlar. Özellikle idrar yollarında oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir. Isırgan otu idrar yolları haricinde diğer organların enfeksiyon kapmasını önler.
 • Yaban mersini böbreklerde oluşan ağrıların dindirilmesi amacı ile sık şekilde kullanılır. Yaban mersini meyvesi hem haşlanarak hem de çiğ olarak tüketilebilir. Antiseptik özelliği sayesinde idrar yollarında oluşacak olan enfeksiyonların önüne geçer. Bu sayede böbrek ile alakalı olan hastalıklarında önüne geçilir.
 • Kızılcık çok eski dönemlerden bu yana birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Böbrek ağrısına iyi gelen bitkiler arasında sık şekilde tercih edilir. Kan yolu ile enfeksiyonun hücrelere yayılmasını, idrar yollarındaki enfeksiyonların yok olmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde böbrek için filtre görevi görür. Ayrıca antiseptik özelliği insan vücuduna olumlu etkiler yaratır.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Kürü

İbrahim Saraçoğlu

Klorsuz olan 150 ml suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru olan avokado yaprağı atılır. Kısık olan ateşin üzerinde 10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynamanın ardından sıcak bir şekilde süzülür.

Bu karışım kenara ılımaya bırakılır ve akşam yemeklerinden 2 saat önce içilmelidir. Avokado kürünün 5 gün yapılır, 3 gün ara verilir tekrar 5 gün yapılır, 3 gün ara verilir. Bu şekilde 20 gün yapılmalıdır.

Tekrardan uygulanması için 20 gün boyunca hiç uygulanmamalıdır. Avokado kürü böbrek ağrılarının giderilmesinin yanı sıra böbrek taşı düşmesi konusunda oldukça etkilidir.

Avakoda kürünün sonuna kadar böbrek taşları çoğunlukla düşer. Böbrek taşının düşmesi ile böbrek ağrıları da ortadan kalkar.

Doktor Ahmet Maranki Kürü

Ahmet Maranki

Doktor Ahmet Maranki kürleri böbrek iltihabı, böbrek enfeksiyonu, idrar yolları iltihapları tarzındaki sıkıntılarda oldukça etkilidir. Böbrek ağrısına iyi gelen Ahmet Maranki kürleri;

 • Kaynatılmış olan 1 bardak suyun içine 2 tatlı kaşığı mısır püskülü koyun ve kısık ateş üzerinde 5 dakika boyunca kaynatın. Günde 2 kez demlenmeli ve 2 kez içilmelidir.
 • Marul tohumları böbrek ağrısını dindirecek olan etkili bitkiler arasında yer alır. Günlük olarak 5 gram civarında tüketilebilir.
 • 1 bardak klorsuz olan suyun içine 2 tatlı kaşığı hindiba eklenir. Eklenen hindiba 10 dakika boyunca bekletilir ve günde 3 bardak tüketilir. Bu karışımın kesinlikle taze şekilde yapılması gerekir.
 • 4 tane kereviz sapı, 4 tane lahana yaprağı, 1 tutam kadar maydanoz sapı 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içine atılır ve 2 dk. kaynatılır. Kenara alınır ılıyınca süzülür. Bu kürün her seferinde taze şekilde hazırlanması gerekir. Her akşam yatmadan 1 saat önce 1 su bardağı bu kürden içilir. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan kür özellikle böbrek iltihabı konusunda faydalıdır. Ayrıca zayıflama konusunda da etki sağlar.
 • Doktor Ahmet Maranki böbrek ağrısı ve böbrek hastalıkları konusunda zencefilin çok fayda sağladığını belirtmektedir. Yemeklerde, salata içinde veya yoğurdun içine karıştırarak zencefil tüketimi yapabilirsiniz. Zencefile tat katmak isterseniz hibuskus ile birlikte demleyebilirsiniz. Sıcak suyun içine atılacak olan bir tutam hibuskus ve 1 çay kaşığı zencefil 10 dakika boyunca bekletilir ve günde 3 bardak tüketilir. Bu karışımın kesinlikle taze şekilde yapılması gerekir. Kürlerin uygulanmasında önemli olan düzenli kullanmak ve zamanında içmektir.

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız