Böbrek ve Kasık Ağrısı Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek ve kasık ağrıları kısa sürede teşhis edilip tedaviye başlanılması gereken rahatsızlıklar olarak bilinir ve uzmanların tavsiyeleriyle iyileşebilir.

Böbrek Ağrıları

Kaburgaların alt bölgesinde yer alan ve karın duvarlarının olduğu yerden başlayıp, kimi zamanlarda kasıklara doğru yayılan ağrılar böbrek ağrılarıdır. Böbrek ve kasık ağrıları az görülmek ile birlikte, kimi zamanlarda başladığı bölümden karın ortalarına doğru bir ilerleyiş gösterebilmektedir. Ani şekilde gelişme gösteren böbrek ve kasık ağrıları, daha sonrasında sızlama halinde devam etmektedirler.

Kasık Ağrıları

Kasık ve böbrek ağrıları temelinde nefrit ve böbrek üstü bezi hormonları şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Nefrit ağrısı en net hali ile böbreklerin iltihaplanması durumuna verilen addır. Böbreklerin iltihaplanması olayı da genel olarak iki biçimde görülmektedir. Akut iltihaplanmalar, yoğun baş ağrısı, titremeler, ani kusmalar ağrısı gibi durumlar ile kendisini gösterebilmektedir. Halsizlik durumu ve hastanın kendisini iştahsız hissettiği için idrarında da bir miktar azalma ortaya çıkabilir.

Akut nefrit, bazı bulaşıcı özellikle de kızamık, grip, tifo, kabakulak, sinüzit gibi hastalıklardan sonra kendisini göstermektedir. Bu rahatsızlıkların artması esnasında vücuda bulaşan virüsler böbreklerde bozulmaya sebebiyet verebilir. Bunların dışında, arsenik, cıva ve kurşun gibi zehirli maddeler de böbreklerin iltihaplanmasına ve nefrit durumunun meydana gelmesine sebep olabilir. Nefrit rahatsızlığını hazırlayıcı sebeplerin başında, herkesin fazlaca umursamadığı üşütmenin de payı fazladır.

Kasık Ağrılarının Tedavisi

Nefrit hastalığının tedavisi için böbreği kendi halinde rahatlamaya bırakmak ve vücuttaki kanı dezenfekte edecek bazı tedaviler uygulamak gerekir. Nefrit rahatsızlığına tutulmuş hastaların, tuzsuz, etsiz, yağsız ve şekerli bir diyet uygulaması da zorunlu bir haldir. Bireylerin yoğun bir şekilde böbrek ve kasık ağrısı çekmesinin sebepleri; böbrek içerisinde taş olması, böbrek içinde kum olması, idrar yollarının iltihaplanması ve böbrek iltihaplandığı için olmaktadır. Peki bu böbrek ve kasık ağrısına ne iyi gelmektedir? Böbreklerinde ve kasıklarında ağrı hisseden bireylere en iyi gelen teknik, mutlaka bol bol su tüketmektir. Bunun yanı sıra bira tüketimi de böbrekleri temizleyen yöntemler arasında yer almaktadır. Bazı doktorlar dahi bunu önermektedir.

Zira bira çok iyi bir idrar sökücüdür. Kumların ve böbrek taşının rahat bir biçimde atılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda soğuk havalarda üşütmeyi engelleyebilmek için, hele de ayaklarını sıcak tutmaya özen göstermelidirler. Gerçek limondan yapılmış olan taze limonata böbreklerde mevcut ağrı var ise onu dindirir ve böbreklerde taş oluşmasını minimum seviyeye getirmektedir. Evde olunduğunda, böbrekler ve kasıklar ağrıdığı veya sızladığı zaman ilk sancıda üzerine sıcak su torbaları yardımı ile pres yapma (bastırma) yöntemi de oldukça faydalı olacaktır.

Yoğun bir şekilde protein ağırlıkta olan besinler ile beslenmek vücudun üre miktarında artış göstermektedir. Bu durum da böbreklere çok fazla yük binmesine neden olup, böbreklerin yeterli miktarda çalışmasına engel olmaktadır. Bu da böbrekler de taş ve kum oluşumuna neden olmaktadır.

Ayrıca lif açısından zengin olan taze sebze ve meyve tüketmek, böbreklere iyi gelen besinler arasında yerlerini almaktadır. Düzenli bir biçimde sebze ve meyve tüketimi böbreklerin rahatlamasını sağlamaktadır.

Kasık ve böbrek ağrılarının tedavi süresince tekrarlanmaması için öncelikle ayakları ve böbrek kısmını yani karnın arka kısmı sırttan kasıklara kadar sıcak tutmak gerekmektedir. Hatta sıcak su torbası yardımı ile de sıcak tutulabilir. Bunun yanı sıra ayrıca böbrek üşütmesi tedavisinde de bol bol su tüketilmelidir. Zira böbrek üşütmesinden ötürü böbreklerin direnci düşebilmektedir. Böylece meydana gelen üşütmenin ilerlememesi için su tüketilmelidir. Tüketilen bu su ile kanda bulunan ve böbreklerdeki mikroplar idrar yolu ile vücuttan dışarı atılabilir. Böbrek üşütmesinde bir diğer iyi gelen kişisel tedavi yöntemi de, hijyene önem vermektir. Mümkün mertebede bulunulan ortamın temiz tutulmasına da dikkat edilmelidir. Ayrıca bunlara ek olarak da böbrek tedavisinde iyi gelen bireysel tedavide özellikle uyurken üstün açılmamasına dikkat edilmelidir. Eğer böbrekler üşütülmüş ise, doğal olarak ateşlenmelerden dolayı uyurken üst  istem dışı da olsa açılacaktır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız