Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Ağrısına Doğal Çözüm Yolları

Böbrek ağrısı vücutta birçok nedenden kaynaklı olabilir ve bu ağrıları en aza indirgemek için günümüzde tercih edilen birçok doğal yöntem bulunmaktadır.

Böbrek Ağrısına su torbası

Böbrek ağrısına sıcak su torbası iyi gelir, eğer şikayetiniz kaburgaların alt bölgesinde yer alıp, karın duvarlarının olduğu yerden başlayan ve bazı zamanlarda kasıklara doğru ayılan ağrılar böbrek ağrılarıdır. Böbrek ağrıları nadir olmak i be birlikte, bazı zamanlarda başladığı bölümden karın ortalarına doğru bir ilerleme gösterebilmektedir. Beklenmeyen bir anda ani şekilde başlayan ağrılar, daha sonradan sızlama şeklinde devam etmektedirler. Böbrek ağrıları temelde nefrit ve böbrek üstü bezi hormonları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Nefrit ağrısı en kesin şekli ile böbreklerin iltihaplanması durumuna denmektedir.

Böbreklerin iltihaplanması olayı da genel olarak iki şekilde görülmektedir. Akut iltihaplanmalar, yoğun baş ağrısı, titremeler, ani kusmalar ağrısı gibi belirtiler ile kendisini gösterebilmektedir. Halsizlik durumu ve kişinin kendisini iştahsız hissetmesinden ötürü idrarında da bir miktar azalma meydana gelebilir.

Akut nefrit, bazı bulaşıcı özellikle de kızamık, grip, tifo, kabakulak, sinüzit gibi rahatsızlıklardan sonra kendisini gösterir. Bu rahatsızlıkların ilerlemesi sırasında vücuda bulaşan virüsler böbreklerde bozulmaya neden olabilir. Bunun yanı sıra, arsenik, cıva ve kurşun gibi zehirli maddeler de böbreklerin iltihaplanmasına ve nefrit durumunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Nefrit rahatsızlığını hazırlayıcı sebeplerin başında, herkesin çok fazla önemsemediği üşütmenin de payı büyüktür. Nefrit hastalığının tedavisi için böbreği kendi halinde rahatlamaya bırakmak ve vücuttaki kanı dezenfekte edecek bazı tedaviler uygulamak gerekmektedir.

Nefrit rahatsızlığına yakalanmış hastaların, tuzsuz, etsiz, yağsız ve şekerli bir diyet uygulaması da zorunlu bir durumdur.

İnsanların yoğun bir şekilde böbrek ağrısı çekmesinin nedenleri;

  • böbrek içerisinde taş olması,
  • böbrek içinde kum olması,
  • idrar yollarının iltihaplanması ve böbrek iltihaplanmasından dolayı olmaktadır.

Böbrek Ağrısı için Doğal Yöntemler

Böbreklerinde ağrı hisseden hastalara en iyi gelen yöntem mutlaka bol bol su tüketmelidirler. Aynı zamanda bira tüketimi de böbrekleri temizleyen yöntemler arasında yer almaktadır. Bazı doktorlar bile bunu önermektedir. Çünkü bira çok iyi bir idrar sökücüdür. Kumların ve böbrek taşının rahatlıkla atılmasını sağlamaktadır. Bunun yanında soğuk havalarda üşütmeyi engellemek adına, özellikle ayaklarını sıcak tutmaya özen göstermelidirler.

Gerçek limondan hazırlanmış olan taze limonata böbreklerde mevcut ağrı var ise onu dindirip, böbreklerde taş oluşmasını minimum seviyeye getirir. Evde iken böbrekler ağrıdığı ya da sızladığı zaman ilk sancıda üzerine sıcak su torbaları yardımı ile pres yapma (bastırma) yöntemi de oldukça yararlıdır. Yoğun bir şekilde protein ağırlıkta olan besinler ile beslenmek vücudun üre miktarını arttırmaktadır. Bu durum da böbreklere çok fazla yük binmesine sebep olup, böbreklerin yeterli miktarda çalışmasını engellemektedir. Bu da böbrekler de taş ve kum oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Aynı zamanda lif açısından zengin olan taze sebze ve meyve tüketmek, böbreklere iyi gelen besinler arasında yerini almaktadır. Düzenli bir şekilde sebze ve meyve tüketimi böbreklerin rahatlamasını sağlayıp, ağrılar nasıl geçer sorusuna cevap olmaktadır.

Böbrek ağrılarının tedavi boyunca tekrarlanmaması için öncelikle ayakları ve böbrek kısmını yani karnın arka kısmı sırttan kasıklara kadar sıcak tutulmalıdır.

Hatta dediğimiz gibi sıcak su torbası yardımı ile sıcak tutulabilir. Bunun yanı sıra böbrek üşütmesi tedavisinde de bol bol su tüketilmelidir.

Çünkü böbrek üşütmesinden ötürü böbreklerin direnci düşebilmektedir. Böylece meydana gelen üşütmenin ilerlememesi için su tüketilmelidir. Tüketilen bu su ile kanda bulunan ve böbreklerdeki mikroplar idrar yolu ile dışarı atılabilir. Böbrek üşütmesinde bir diğer iyi gelen kişisel tedavi de, hijyene önem vermektir. Mümkün olduğu kadar bulunulan ortamın temiz tutulmasına dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra ek olarak da böbrek tedavisinde iyi gelen kişisel tedavide özellikle uyurken üstün açılmamasına çalışılmalıdır. Böbrekler üşütülmüşse, doğal olarak ateşlenmelerden dolayı uyurken üst  istem dışı da olsa açılacaktır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız