Böbreklerde Bulunan Ağrılar Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Böbrek ağrısı tedavisi konusunda kullanılacak olan bitkisel çözümlerin düzenli, aksatılmadan yapılması gerekir. Düzenli yapılmadığında fayda sağlamaz.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Böbreklerin en sağlıklı ve en düzgün şekilde çalışması için sağlıklı bir yaşam geçirmek gerekir. Böbrek ağrısının birçok sebebi bulunur ve bu ağrının geçmesi adına mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Böbrek ağrısı tedavisi konusunda var olan noktalar arasında;

 • Böbreklerin düzenli şekilde çalışabilmesi adına mutlaka bol düzeyde su içilmesi gerekir. Su böbreklerde ve idrarda olan atık maddelerin atılması adına gereklidir. Ayrıca idrar enfeksiyonların kolay şekilde geçmesi için mutlaka bol miktarda su içilmesi gerekir.
 • Böbrek ağrısını ne geçirmek için ayakların mutlaka sıcak tutulması gerekir. Sıcak tutmak ağrılarının hafifletilmesi açısından gereklidir. Ayakların, sırtın ve belin üşütülmesi böbrek ağrısının şiddetini azaltır.
 • Böbrek ağrısı tedavisi için sıcak su torbasının böbrek üzerine konulması gerekir.
 • Böbrek ağrısının hafifletilmesi için özellikle limonata içilmesi gerekir. Limonatanın düzenli şekilde içilmesi böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapılması böbrek ağrılarının geçmesine ve böbrek taşının düşmesine olanak sağlar.
 • Alkol ve sigara kullanılması her hastalıkta olduğu gibi böbrek ağrısı konusunda zarar verici etkilere bağlıdır.
 • Ağrının olduğu zamanlarda hazır şekilde tüketilen gıdalar ve içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Özellikle tuzlu olan besinlerden de uzak durmak gerekir.
 • Tahıllı ürünlerin, gıdaların ve sebzelerin ağrılı dönemlerde tüketilmesi gerekir.
 • Böbreklerin düzenli şekilde çalışması adına günlük yaşam tarzına uygun olarak ve yormayacak şekilde çalışmasına özen gösterilmelidir.
 • Böbrek ağrısı için bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanılmalıdır.

Böbrek Tedavisi Konusunda Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Su; böbrek ağrısı ile alakalı sıkıntılar yaşıyorsanız su içime mutlaka dikkat edilmelidir. Su kullanımı günlük bazda 2 litre ve üstü şekilde tüketilmelidir. Bu tüketin günlük olarak aksatılmamalıdır. Ayrıca su idrar yollarında olan enfeksiyonun dışarıya atılması ve çabuk geçmesi konusunda da fayda sağlar.

Isırgan yaprakları; ısırgan yaprakları böbreklerde oluşan ağrıları geçirmek için birebirdir. Ayriyeten idrarın dışarıya teşvik edilmesini sağlayacaktır. Isırgan yaprakları sindirim sisteminin düzeme girmesini sağlayacaktır.

Buğday ekmeği; böbreklerde bulunan öksalat oluşumunu lif önlemektedir. Lif hem mineral hem de vitamin açısından zengin olduğu için insan sağlığına oldukça faydalıdır.

Fasulye; fasulye yemeği sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Böbrek ağrısı ve böbrek taşı konusunda oluşan ağrıların geçmesini sağlar. Ayrıca fasulyeyi kaynatıp suyunu içmek böbrek ağrısı konusunda faydalıdır.

Kereviz; sebzeler arasında antiseptik özelliği bulunan kereviz böbrek ağrısı tedavisi konusunda kullanılır. Kereviz bal ile karıştırılarak tüketilmelidir.  Kereviz böbrek taşının da düşmesini sağlar.

Fesleğen; böbrek ağrısı, idrar enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu için kullanılan bir bitkidir. Fesleğen bal ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

Karpuz; böbrek taşlarının oluşmaması ve böbrek ağrılarının geçmesi için karpuzda bulunan potasyum büyük fayda sağlar. vücuda alınacak olan potasyum miktarının dengede tutulması gerekir.

Nar; narın suyu başta böbrek ağrısı tedavisi kapsamında kullanılır. Doktorlarında tavsiye ettiği nar suyu böbrek taşı oluşumunun da önüne geçmektedir. Böbrek taşı düşürülmesi konusunda etkili olan nar suyu içilmesinin ardından hareket etmek taşın düşmesini kolaylaştırır.

Zeytinyağı; zeytinyağı sağlık açısından fayda sağlayan etkilere sahiptir. Özellikle böbrekte oluşan taş konusunda düzenli bir şekilde tüketilmesi şarttır. Günlük düzenli şekilde yemeklerde ya da salatalarda tüketilecek olan yağ böbrek ağrısını ne geçirir sorusu için verilecek en güzel cevaptır.

Domates suyu;  bir bardak domates suyu böbrek ağrısı tedavisi kapsamında iyi gelir ve böbreklerin sağlığını da korumaya fayda sağlar. Ayrıca domatesleri doğrayarak hastaların ağrıyan kısmına bez yardımı ile bağlamak da böbrek ağrılarını ortadan kaldırır.

Böbrek Ağrısı İçin Bitkisel Karışımlar

 • Bir bardak kaynar suyun içine 20 gram kadar mısır püskülü koyulmalıdır. Bu şekilde kısık ateş üzerinde 5 dakika boyunca demleme yapılmalı ve bir gün içinde 2 defa hazırlayarak içilmelidir.
 • Marul tohumunu toz şeklinde öğütmek gerekir ve günlük olarak 5 gram tüketilmelidir. Yoğurt içinde kolay ve lezzetli şekilde tüketilebilir.
 • Bir bardak kaynar suyun içine 10 gram civarında hindiba koyulmalıdır. 10 dakika boyunca bekletilen hindiba günde 3 kez hazırlanır ve 3 bardak tüketilir.
 • Böbrek ağrısı tedavisi için bol muz yemek ağrının kesilmesini sağlar.
 • Adaçayı, hibuskus ve zencefil bir arada kaynatılır ve süzüldükten sonra içilir.
 • Bir bardak kaynar suyun içine 4 gram kadar ardıç tohumu eklenir ve 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Günde üç kez yapılmalı ve 3 kez içilmelidir.
 • Bir bardak kaynar suyun içine 5 gram kadar kiraz sapı eklenir ve 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Günde üç kez yapılmalı ve 3 kez içilmelidir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu, böbrek iltihabı ve idrar torbası iltihabı için funda yaprağı, mersin, kocayemiş ve adaçayı 1 litre suyun içine 1 tutam katılır. 20 dakika boyunca kaynatılan bu karışım süzülerek aç karına 3 bardak içilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 2,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız