Sistite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir, Nasıl Kullanılması Gerekir?

Sistite ne iyi gelir, tıbbi açıdan yapılacak olan tedavilerin yanı sıra bitkisel olan tüm karışımlarda sistit tedavisinde etkin ve düzenli şekilde kullanılır.

Sistite Ne İyi Gelir?

Sistit kadınlarda sık şekilde görülen idrar kesesi iltihaplanması sorunudur. Mesanede oluşan bu iltihaplanma oldukça sinir bozucu ve acı verici şekilde oluşur. Bazı durumlarda oluşan iltihaplanma böbreklere yayılarak ciddi düzeyde böbrek sorunlarına yol açabilir. Sistit farklı hastalıklardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir.

Sistit nedir

Ayriyeten bu hastalığın meydana gelmesinde birçok farklı neden bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi altında yatan sebeplere göre planlanarak yapılır. Sistit tedavisi işlemlerinde tıbbi şekilde yapılacak olan işlemlerin yanında evde bitkisel şekilde hazırlanabilecek olan ilaçlarda fayda sağlamaktadır.

Yapılacak olan tüm uygulamaların yanında yaşam tarzının da değiştirilmesi gerekir. Sistit hastalığına yakalanan kişilerde oluşan belirtiler arasında;

  • İdrara çıkma esnasında oluşan yanma hissi
  • Sık şekilde idrara çıkma
  • İdrarda görülen kanama
  • Pelvik şekilde oluşan rahatsızlıklar
  • Kötü kokulu idrar
  • Bulanık idrar
  • Ateş
  • Karının alt bölgesinde oluşan basınç hissi

Çocuklarda oluşan sık idrara çıkma sorunları idrar yollarında oluşan iltihaplanmaların göstergesi olabilir. Çocuklarda gece yaşanan idrar sorunlarının idrar yolu enfeksiyonları ile alakası bulunmamaktadır.

Sistite Ne İyi Gelir?

Sistit tedavisi için evde yapılacak olan bitkisel karışımlar oldukça faydalı şekilde tedavi olmanıza olanak sağlar. Bu bitkiler arasında

Elma Sirkesi; sistite sebep olan zararlı bakterilerin ve mikropların yok olmasına olanak sağlar. İçeriğinde bulunan yararlı enzimler sayesinde bakteriler ve mikroplar olur. Elma sirkesi sistit tedavisinde antibiyotik görevi görmektedir. Bir su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. 4 gün boyunca günde iki kez tüketilmelidir. düzenli şekilde tüketilmesi fayda sağlar.

Hint Bektaşı; bu üzüm b akterilerin üremesine engel olur. C vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyve türüdür. 1 su bardağı suyun içine 1 kaşık Hint Bektaşiüzümü tozu atılır. Bu suyun yarısını buharlaşma yaşayana kaynatılır. 3 gün boyunca günde 3 kez içilir. Düzenli ve taze şekilde yapılıp tüketilmesi fayda sağlar.

Kızılcık suyu; kızılcık suyu sistite sebep olan tüm bakteri ve mikropların yok olmasına olanak sağlar. Bu suyun içeriğinde antibiyotik etkisi bulunur. Kızılcık suyunun gün içinde yarım bardak tüketilmesi gerekir. İdrar yollarında oluşan tüm enfeksiyonların ortadan kaldırılması içinde kullanılır. Böbrek sorunu olan kişilerde sistit meydana geldiyse kızılcık suyunu günlük 3 ya da 4 bardak içmesi gerekir. Suyun şekersiz içilmesi gerekir. Kızılcık suyu eski dönemlerde de hastalıkların tedavisinde sık şekilde kullanılmıştır.

Çay Ağacı Yağı; bu bitki anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Sistite ve mesanede bulunan tüm bakteri ve mikroplar ile savaşmaya yardımcı olur. Hazırlanan banyo suyunun içine 10 dama kadar çay ağacı yağı eklenir. Yıkanmak için kullanılacak olan su faydalıdır. Ayrıca 2 çay kaşığı yoğurdun içine 6 damla çay ağacı yağı damlatılır ve ılık su banyosunun içine eklenir.

Yaban Mersini; sistit tedavisinde bakteri önleyici olarak etkin bir görevi bulunur. Yaban mersini içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine sebep olur. Hastalar sevdikleri tahılların içine yaban mersini atarak tüketebilir. Taze şekilde alınacak olan yaban mersininin suyunu tüketebilirsiniz. Yaban mersini suyu özellikle sabahları tüketilmelidir. Ayrıca yaban mersini suyuna tatlandırıcı kullanılmamalıdır. Yaban mersini diyet yaban kişiler tarafında da kullanılabilecek oklan bir meyvedir. Özellikle suyunu diyet programına ekleyebilirsiniz.

Sistite İyi Gelen Diğer Bitkiler ve Meyveler

Ananas; ananas meyvesi sistitin oluşturduğu semptomları azaltan anti-inflamatuar etkisine sahiptir.  Düzenli şekilde ananas tüketmek sistin önlenmesini sağlar. Ayriyeten ananas suyunu çıkartarak da içebilirsiniz. Konserve olan ananaslar koruyucu içerdiğinden kaynaklı olarak fayda sağlamayabilir.

Kabartma tozu; asit ve temel dengesinin sağlanmasına olanak sağlayan kabartma tozu oluşan ağrılarında ortadan kalkmasına yardımcı olur. 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı kabartma tozu eklenir ve gün içinde 2 kez içilir. Düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

Ayı Üzümü; bu üzüm sistit en başta olmak üzere enfeksiyonların birçoğunda fayda sağlamaktadır. Antiseptik özelliği sayesinde eczanelerde bile bulabilirsiniz. Bu özelliği bakterilerin ve mikropların kolay şekilde ölmesine yardımcı olur. İdrarı uyaran bir etkiye sahip olmasından dolayı sık şekilde idrara çıkmaya olanak sağlar. Bu sayede de bakteriler ve mikroplar daha hızlı dışarıya atılır. Emziren kadınlar, hamileler, böbrek hastalığı olanlar, çocuklar ve karaciğer hastalığı olanlar ayı üzümü kullanımında uzman doktorlarından yardım almalıdır. Ayı üzümünün kullanımı doktor tarafından ayarlanabilir. İçeriğinden kaynaklı olarak yan etkiler oluşturabilir.

Sıcak su torbası; sıcak kompresin düzenli bir şekilde kullanılması mesanede oluşan basıncın azalmasına sebep olur. Ayrıca enfeksiyonlardan kaynaklı olarak oluşan ağrılarından ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Sıcak su torbası ile yapılacak olan sıcak kompres enfeksiyonlara sebep olan bakterilerin çoğalmasının da önüne geçer. Sıcak su torbasını karnın alt kısımda birkaç dakika boyunca tutmak fayda sağlayacaktır. Sıcak su torbası böbrek sorunlarından kaynaklanan ağrılarında ortadan kalmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında oluşan diğer hastalıklar içinde yapılması gerekir.

Su; bol düzeyde su tüketimi yapmak idrar torbasında oluşan iltihabın ortadan kalkmasının yanı sıra birçok hastalığa da fayda sağlamaktadır. Bir kişinin gün içinde en az 10 bardak su tüketmesi gerekir. Bu da yaklaşık olarak 2,5 litre su anlamına gelir. Bol düzeyde su içmek enfeksiyonlar ile başa çıkma konusunda yardımcı olur. Su idrara çıkma konusunda yardımcı olmaktadır. Sık şekilde idrara çıkmak da enfeksiyonlardan daha çabuk kurtulmaya yardımcı olur. Suyun tüketimini fazla yapan kişilerde idrar konsantre olmaz ve enfeksiyona sebebiyet veren bakteri ve mikroplar daha hızlı bir şekilde dışarıya atılır. Suyun yanı sıra meyve ve sebzelerin suyunu içmekte minerallerin ve vitaminlerin vücuda alınması konusunda yardımcı olacaktır.

Akupunktur Sistite iyi Gelir mi?

Sistit hastalığı kronik bir hal aldığında düzenli bir şekilde akupunktur tedavisi uygulaması yapılabilir. Bu uygulamada yapılacak olan tüm işlemler doğal tedavi olarak kabul edilmektedir. Uygulanacak olan akupunktur tedavisinin konusunda uzman olan kişiler tarafından uygulanması şarttır. Bundan dolayı uzman konusunda ve uygulama yapılacak olan merkez konusunda detaylı şekilde araştırma yapılıp karar verilmesi şarttır. Sistit hastalığı sık şekilde kişilerde görülen bir hastalıktır.

İdrara çıkma sayısında oluşan artışlar ve idrara çıkma esnasında oluşan yanma sistit hastalığında oluşan en belirgin olan belirtilerdir. Bu belirtiler fark edilmesi sonucunda mutlaka uzman olan bir hekime başvurmak gerekir. Hastalık konusunda gerekli olan tüm tedavilerin planlı şekilde yapılması gerekir. Sistit konusuna beslenme düzeninin de oluşturulması gerekir.

Kızartma ve yağlı olan besinlerin yerine yeşil yapraklı olan sebzeler ve diğer sebzeler haşlama usulü tüketilebilir. Sebze tüketiminin yanı sıra sistit hastalığını daha kolay şekilde atlatmak için sıvı ile su tüketimine de dikkat etmek gerekir.

Günlük su tüketimi 2,5 litre civarında olmalıdır. Su tüketimine diğer sıvıların tüketimi dâhil edilmemelidir.

Bitkisel çaylar, sebze suları ve kürler de sistit için kullanılabilir. Sistit hastalığı için akapuntur uygulaması ile beraber günlük olarak 15 ila 17 bardak su tüketmek gerekir.  Su tüketimini düzenli şekilde yapan kişilerde böbrek ile alakalı hastalıklar mevcut ise bu sorunlarda ortadan kolayca kalkar. Çünkü böbrek sağlığı içinde düzenli şekilde sıvı alımı yapmak gerekmektedir. Düzenli sıvı alımı diğer hastalıklara da fayda sağlar.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız