Üretrit Tedavisi Nedir? Uygulamada Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Üretrit tedavisi günümüzde uygulanan bazı ilaçlı yöntemlerle gerçekleştirilirken aynı zamanda uzman doktorlar tarafından da takip edilen bir uygulama olmuştur.

Üretrit Tedavisi

İdrar yolu, mesane, prostat

İdrar yollarının tahriş olması ya da enfeksiyon kapması neticesinde, en rahatsız eden hastalıklar grubunda yer alan ve genel olarak erkeklerde daha zor zamanlar geçirmeye neden olan, uzun süren can sıkıcı bir hastalıktır. Kişi hastalığa yakalandığı zaman sık ve uzun süreli idrara çıkma isteği duymaktadır.

İdrar yapımı sırasında acı vermeye başlar, acı hissi arada kendini belli etmez ve hastaya düzelme hissi verebilir ancak bu durum iyileşme sürecine girdiğinin işareti değildir. Hastalığın belirtileri sık idrara çıkma ve idrar sırasındaki ağrılardır. Teşhis için iki neden yeterli olmaktadır. Tedavi edilmesi için iltihabın yoğunluğu ölçülür, eğer iltihap idrar kesesinin içine kadar yayılmış ise bu durum daha ciddi boyuttadır ve buna trigonitis adı verilir. Ucunda ışık bulunan kameralı bir alet (sistoskopi) ile idrar yolundan mesaneye kadar inilip, görsel teşhis yapılması da mümkündür. Üretrit kadınlarda bir takım idrar yolu ilaçları alınmasıyla ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca nongonokoksik nedir sorusuna da yazının devamında yanıtlar bulabileceksiniz.

Tedavi Yöntemleri

Eğer rahatsızlığa iltihap sebep oluyor ise, antibiyotik kullanılması yeterli olabilmektedir. Antibiyotik ağız yolu ile değil de damar yolu ile alınır ise, daha sağlıklı ve kısa sürede neticelerin alınması mümkün olmaktadır. İltihap dışı sebeplerden ötürü ya da idrar yollarının tıkanması gibi ilaç tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda bir alet yardımı ile kanalın esnetilmesi ile fiziksel bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Bazı kaynaklar bitkisel tedavi yollarını belirtmektedir. Bu yöntemler yaban mersini kaynatılıp günde 6 defa çay gibi içilmesi, civanperçemi kaynatılıp içilmesi, ay üzümü, ayrık otu eklemek, bu hastalığa ilaçsız ve doğal yöntemlerden toksin uzaklaştırıcı tedavi olarak önerilmektedir. Üretrit kısacası üretranın iltihabı olarak tanımlanabilir. Verdiği rahatsızlık sebebi ile bir ve yahut da birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa sebep olan çeşitli sebepler yüzünden gelişen, kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen, doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.

Üretrit, üretranın iltihabına bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen fakat bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Üretrit, muhakkak doktorlar tarafından ilaç ile tedavi edilmelidir. Yoksa üretrit ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu sebeple mutlaka üretrit iyi bir şekilde tedavi edilmek gerekmektedir. Üretrit genel olarak akut  üretrit ve kronik üretrit tipi olarak iki tipten oluşmaktadır. Akut üretrit 1-6 haftadan kısa sürer iken ve kronik üretrit tipi 6 haftadan daha uzun sürmektedir. Akut üretrit belirtileri ve kronik üretrit belirtileri çoğu zaman farklılık göstermektedir. Akut üretrit sebepleri ve kronik üretrit sebepleri genelde farklı olabilmektedir. Akut üretrit tedavisi ve kronik  üretrit tedavisi farklı şekilde yapılabilmektedir.

Belirtileri

Üretrit bulguları ve belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş kesimlerinde farklı olarak ortaya çıkmaktadır. En sık görülen üretrit belirtileri ve bulguları arasında pek çok sebep sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler ilk olarak genel kliniktir.

  • Genel klinik,
  • pürülan üretral akıntı,
  • disüri,
  • vulvar irritasyon,
  • sık idrar,
  • pyüri

görülmektedir. Hem bayan hem de erkelerde görülebilir.

İkincisi ise gonokokal üretrittir. Bunda etken N. Gonore’dir. Akut, üretradan daha bol ve pürülan akıntı, abdominal ağrı ve dizüri görülebilmektedir.

Üçüncüsü de nongonokokal üretrittir. Bunda ise etken Klamidya. Bunda septomlar hafiftir. Subakut, üretradan az ve berrak sulu akıntı, balanit, dizüri, testislerde ağrı, rektal/abdominal ağrı, İlişki sırasında ağrı, rektumda inflamasyon, PID ve İnfertilite gorülebilir. En çok görülen bakteriyel CYBH’dir ve İnkübasyon süresi ilişkiden sonra 1 ya da 3 hafta kadardır.

Bunun gibi belirtiler de vardır. Üretrit olan hastalarda bu belirtilerin biri veya bir çoğu bulunabilir. Üretrit belirtileri kişiden kişiye göre farklı şiddette ve farklı sıklıkta meydana çıkabilir. Üretrit olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti ve  bulgularda belirgin düzelme göze çarpmaktadır. Üretrit teşhisi fizik muayene, laboratuvar testleri ve diğer testler ile beraber teşhisi tecrübeli doktorlar tarafından rahatlık bir biçimde konulur.

Üretrit tanısı, laboratuvar testleri ve diğer testler normal olduğu zaman yalnızca fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilmektedir. Anamnez, TİT ve klinik bulgular (akıntının süresi, kıvamı, rengi, miktarı, kokusu, kültür vb. gibi tanı yöntemleri üretrit tanısı en çok kullanılan teşhis testleridir. Bilhassa çocuklarda tüm testlere rağmen üretrit tanısı koymak oldukça zordur. Üretrit tedavisinde üretrit ameliyatları, kullanılan tedavilerden biridir. Genellikle ilaç tedavisinin ve diğer tedavilerin yeteri kadar fayda vermediği durumlarda üretrit ameliyatı yapılmaktadır.

Eğer üretrit ameliyatı yapılacak ise, tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır. Çünkü üretrit ameliyatlarında gerek hekime bağlı olarak gerek ise hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilmektedir.  Eğer doktor üretrit ameliyatını tavsiye ediyor ise, mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra da üretrit ameliyatı olunması daha uygundur.

Üretrit, üretranın (mesaneyi, dışarıya bağlayan boru) iltihaplı durumuna verilen isimdir. Genelde NSÜ (non-spesifik üretrit) ya da NGÜ (non-gonokoksik üretrit) ismi de verilmektedir. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadırlar. Üretrit penisin içindeki idrar ve meninin geçtiği kanal olan üretranın iltihaplanmasıdır.

Genellikle cinsel ilişki ile geçen bir hastalık sebebi ile (bilhassa bel soğukluğu ya da chlamidiasis) meydana çıkmaktadır. Bazen de nedeni bilinmemektedir. Üretrit ile beraber görülen akıntının rengi berraktan sarıya, yoğunluğu inceden kalma kadar değişmektedir. Üretrit in tedavisi genelde kolaydır. Hastanın eşi de bu konuda tedavi edilmelidir. Üretrit bazı zamanlarda da reiter sendromu adı verilen bir rahatsızlık ile beraber ortaya çıkar.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız