Avakado Yaprağı Böbrekler İçin Fayda Sağlar mı?

Avokado yaprağı böbrek taşı konusunda fayda sağlayan bir bitkidir. özellikle böbrek taşlarının erimesini sağlayarak kısa sürede rahatlama sağlanacaktır.

Avokado Yaprağı Böbrek Taşı

Böbrek taşlarını harekete geçirecek olan kimyasal anlamdaki güç avokado yaprağı içinde bulunan methyl-chavicol’dur.  Avokado yaprağı böbrek taşı için kullanılmaktadır. İlk etapta methyl-chavicol etkin bir madde olarak görülür. Avokado yaprağından yapılacak olan avokado kürü böbrek taşlarının harekete geçirilmesine olanak sağlayacaktır. Böbrek taşı için kullanılacak olan kürün düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir. Bu kür nasıl kullanılır, mutlaka taze şekilde ve günlük olarak yapılması şarttır. Avokado kürünü hazırlamak ve böbrek taşlarını düşürmek için gerekli olan;

Malzemeler

 • 150 ml su
 • 3 gram avokada yaprağı

Kaynamakta olan 150 ml klorsuz olan suyun içine 3 gram olarak hazırlanmış olan avokado yaprağı ilave edilir. Bu şekilde 8 dakika boyunca kaynatılır ve demlenmesi beklenir. Demlenme süresi tamamlanmış olan kür sıcak halde iken süzülür. Ilıyan avokado kürü ılıdıktan sonra ve akşam yemeğinden yaklaşık olarak 2 saat önce içilmelidir. Bu kürün içine tatlandırmak adına kesinlikle hiç bir şey katılmamalıdır.  Kür 5 gün boyunca kullanılır ve 3 gün ara verilir. Bu şekilde ara verilen günler sayılmadan 20 gün boyunca uygulanmalıdır. Kürün tekrardan uygulanması için 20 gün ara verilip tekrarlanması gerekir. Avokada kürü İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği bir kürdür.

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir?

 • Böbrek taşını önlemek için mutlaka sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Bir günün içinde çıkılacak olan idrar oranı 2 litrenin üzerinde olmalıdır.
 • Asitli olan içeceklerden ve gerçek olmayan meyve sularından mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Taze şekilde sıkılan meyve suları böbrek taşlarının dökülmesi için yardımcı olacak etkili içecekler arasında yer alır.
 • Böbrek taşı sıkıntısından korunmak için günlük olarak alınacak olan tuz miktarının 4 gramı geçmemesi gerekmektedir.
 • Oksalat içeriğine sahip olan çikolata, patates, kepek, çay ve ıspanağın yenmesi zararlıdır. Bu yiyeceklerin mutlaka sınırlı düzeyde tüketilmesi gerekmektedir.
 • Böbrek taşlarının ortaya çıkarmış olduğu belirtiler fark edildiğinde mutlaka vakit kaybı yaşanmadan doktora başvurulması gerekir.
 • Böbrek taşı sorunun sonra atılması böbreklere zaman içinde ciddi düzeyde zararlar verebilir. Bu zararları yaşamamak adına mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır.
 • Böbrek taşlarının 5 mm altında olanlar bitkisel olan avokado kürü ile kolay şekilde düşürülebilir ama 5 cm üzerinde olan taşlar için mutlaka doktora gidilmelidir.

Avokado Yaprağının Faydaları

Avokado yaprakları insan sağlığı üzerinde oldukça faydalıdır. Bu yaprakların içeriğinde bulunan yağ yakıcı özellik ve yaşlandırmayı geciktirici özellik sayesinde insan sağlığına fayda sağlar. Bu yapraklar zayıflamanın yanı sıra birçok hastalıkta da faydalıdır. Özellikle böbrekler için faydalı olan avokado yaprağı kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatır ve durudur. Hazırlanıp gün içinde içilecek olan çayı böbreklerin üzerinde olumlu şekilde etkiler göstermektedir. Avokado çayını hazırlamak için gerekli olan;

Malzemeler

 • 1 litre klorsuz su
 • 30 gram avokado yaprağı

1 litre su derin bir tencerenin içine koyulur ve kaynatılır. Kaynamış olan suyun içine 30 gram avokado yaprağı katılır ve 5 dakika boyunca aralıksız şekilde kaynatılır. Kaynayan bu karışım ateşten alınır ve 20 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde demlenmesi için kenara bırakılır. Gün içinde belli aralıklar ile 5 sefer bir bardak içilir. Düzenli şekilde içilmesi ve her gün taze şekilde yapılması önemlidir. Ancak bu şekilde fayda sağlar. 20 gün boyunca içilecek olan bu çaya 20 gün ara verilir ve tekrardan içilebilir.

Avokado Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Böbrek taşları ve böbrek iltihaplanması konusunda büyük faydaları bulunur. Özellikle taşların erimesini sağlarken oluşan iltihaplanmanın da kısa bir süre içinde ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Safra kesesinde oluşan taşların düşmesi konusunda da etkilidir.
 • İdrar yollarında oluşan iltihaplanmanın yok olmasını sağlayan avokado yaprağın düzenli içilmesi gerekir. İdrar iltihaplanmasına fayda sağladığı için bu hastalıktan kaynaklı olarak böbreklerde oluşabilecek olan zararlarında önüne geçer.
 • Prostat büyümesine ve prostat iltihabına karşı faydalıdır.
 • Midede oluşan gastritte ve ülserde gayda sağlayan avokado yaprağı hızlı şekilde iyileşme sürecine girmenizi sağlayacaktır.
 • Avokado yaprağı basurdan kaynaklı olarak oluşabilecek olan kanamalarında önüne geçer.
 • Özellikle böbrekler oluşan kanserli olan hücrelerin önüne geçerek ve bu hücreleri basılayarak yayılması konusunda fayda sağlar.
 • Meyvelerin arasında protein açısından en zengin olan meyvedir. Yüksek düzeyde E vitamini içerdiği için cildin korunmasını sağlayarak kırışıklıkların önüne geçer.
 • Avokado yaprağından yapılan çay böbreklere fayda sağlamanın yanı sıra zayıflama konusunda da fayda sağlar.
 • B 6 ve potasyum açısından zengin olan avokado yaprağı hamile bayanlarda fayda sağlamaktadır. Özellikle belli başlı vitaminlerin bu dönemde doğal yollar ile alınmasını sağlayacaktır.

Böbreklerde Taş Oluşumunun Önüne Geçmek İçin Yapılacaklar

Böbrek taşı oluşumunu engellemek için kullanılacak olan en önemli şey sudur. Suyun düzgün şekilde tüketilmesi ve gün içinde 2 litre üzeri su içilmesi gerekmektedir. Su diğer böbrek hastalıklarından korunmak içinde faydalıdır.  Suyun yanı sıra böbrek taşları için mutlaka doktora başvurulması ve doktor kontrolünde tedaviye başlanması gerekir. Bunun içinde doktorun verdiği tüm ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Böbrek taşlarının boyutları büyükse alınması gerekebilir. Bunun içinde hastanın cerrahi işlem görmesi gerekmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,67en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız