Böbrek Taşı Konusunda Fayda Sağlayan Bitkiler ve Yiyecekler

Böbrek taşı olan kişiler sadece tıbbi anlamda tedavi yerine bitkisel tedaviler ile de kendilerine fayda sağlayabilir. Bitkisel karışımlara düzenli kullanılmalı.

Böbrek Taşına İyi Gelen Yiyecekler

Bol oksalatlı yemekler iyi gelir

Böbrek rahatsızlıkların içinde en çok önümüze çıkan ve karşılaşılan sorun böbrek taşı sorunudur. İdrarda yer alan ürik asit ve kalsiyum zaman içine fazlalaşır ve sonrasında kristalleşerek böbreklerde kümeleşme oluşur. Bu kristalleşmeler böbrek taşlarıdır.

Taşlar bazı kişilerde boyutlarının küçük olmasından kaynaklı olarak kendiliğinden düşer. Bazı kişilerde ise büyük olduğundan dolayı şiddetli ağrılara ve sancılara sebep olur. Böbrek taşları kadınlara oranla erkeklerde daha çok gözlemlenir. Kimi insanlarda böbrek taşı sorunu oluşmazken kimilerinde böbrek taşları süregelen bir sıkıntı olarak her daim yaşamlarında bulunur.

Özellikle sıcak hava iklimine sahip olan bölgelerde yaşayan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Bunun en büyük sebebi sıvı kaybıdır. Sıvı kaybı sonucunda böbrekler işlevlerini yapamadığından dolayı kalsiyum ve ürik asit miktarı artar, bu da zaman içinde böbrek taşını oluşturur. Böbrek taşının oluşumunu destekleyen faktörler içinde; genetik faktörler, yeterince sıvı tüketmemek, diğer hastalıklar, beslenme alışkanlıkları da bulunmaktadır.

Böbrek taşı olan kişiler beslenme konusunda ve sıvı alımı konusunda dikkatli davrandığı sürece şiddetli ağrıların da önüne geçebilir. Böbrek taşlarından kaynaklı olarak oluşan ağrılar dayanılmaz boyutlarda ise kesinlikle doktora başvurmak gerekir. Ağrılar için doktorlar ağrı kesici ilaçların kullanılmasını tavsiye edebilir. Bu ilaçlar oluşan ağrıların önüne geçecektir. Böbrek taşlarının boyutları büyükse kendiliğinden düşmez.

Bu tarz taşlar için cerrahi işlemler gerekebilir. Yapılacak olan doktor kontrolünden sonra cerrahi işlem gerekip gerekmediği konusunda karar verilir.

Böbrek Taşı Düşüren Ne Yemeli

Böbrek taşına iyi gelen yiyecekler düzenli şekilde tüketilmelidir. Düzenli tüketim zaman içinde oluşan ağrıların önüne geçerken, böbrek taşını düşürme konusunda da yardımcı olacaktır. Böbrek taşını devamlı olarak düşürenler beslenme düzeni konusunda dikkatli şekilde davranırlar.

Çünkü beslenme ve sıvı alımı böbrek taşı oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle böbrek taşı olan kişilerin günlük olarak 2,5 litre ve üzerinde su tüketimi yapması gerekmektedir. Böbrek taşı düşüren meyveler arasında;

Kızılcık; kızılcık meyvesi anneannelerimizinden bile daha eski dönemlerde şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Hemen hemen her hastalıkta bitkisel açıdan tedavi kullanılır. Özellikle şeker hastalığında ve ishalde kullanılmaktadır. Kızılcık bitkisinde bulunan antioksidan özellik vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca meyve içeriği açısından idrar yollarında bulunan bakterilerin kolay şekilde dışarı atılmasını sağlar. Antioksidan özelliği böbrek taşına ve oluşumuna karşı fayda sağlar.

Yaban Mersini; yaban mersini isteğe göre çiğ ya da pişirilmiş şekilde tüketilebilmektedir. Özellikle reçelleri ile halk arasında bilinir. Yaban mersininden yapılacak olan çay suyu antiseptik özelliği ile insan vücudu açısından güçlü bir role sahiptir. Uzmanlar tarafından 21 günden daha çok kullanılmaması gerektiği söylenir.

Ayı üzümü; yapraklarını dökmeyen ayı üzümü yaprağının kaynatılması ve suyunun içilmesi ile fayda sağlar. Meyvesi çiğ şekilde tüketilebilirken idrar yollarında bulunan sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. bu tarz faydalı şeyler yoğurt içine katılarak da kullanılabilir.

Üzüm; üzüm meyvesi böbrek taşlarını konusunda tavsiye edilen etkili bir meyvedir. Yüksek düzeyde su içermesi bu anlamda fayda sağlar.

Karpuz; su miktarı yüksek olan karpuz böbrek taşlarının dışarı atılması konusunda faydalıdır.

Böbrek Taşı Düşüren Bitkiler

Bitkiler arasında böbrek taşı düşürenler ağrıların ve sızılarında dinmesine olanak sağlar. Yalnız bu bitkilerin düzenli kullanılması gerekir.

Isırgan otu; şifalı bitkiler arasında ısırgan oto böbrek taşı düşürürmü sorusunu yanıtlayacak olan en faydalı bitkidir. Isırgan otunun faydaları sayılmakla bitmez. İdrar yollarına, ödem atmaya, kireçlenmeye, böbrek sorunlarına, egzamaya ve gut hastalığına karşı fayda sağlar. İdrar yollarına bulunan sıkıntıları ortadan kaldırdığı için böbreklere de fayda sağlar.

Asya ginsengi; böbrek taşını için sık şekilde kullanılan bitkiler arasında yer alır.  Taşları düşürür ve böbreklerin çalışması konusunda yardımcı olur. Böbreklere gerekli olan tüm desteği saylayan bitki zararlı olan her türlü maddeden de korur.

Dulavrat otu; böbrek taşı düşürmek isteyen kişilerin demleme usulü hazırlayıp kullanabileceği bir bitkidir. Kan temizleme ve idrar söktürme özellikleri bulunur. Özellikle oluşan bakterileri ve zararlı maddeleri ortadan kaldırdığı için enfeksiyonlarda da sık şekilde kullanılmaktadır.

Karahindiba; çinko, demir, potasyum gibi birçok vitamin ve mineral açısında n zengindir. Böbrek taşına iyi gelen bitki mide ve deri hastalıkları açısından da faydalıdır. Böbreklerde bulunan tuzun atılmasına yardımcı olur. İlaç kullanımı yapan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekebilir.

Böbrek Taşı Düşürmek  İçin Kürler

Ödem Attıran Tarif ve Taş Düşüren Kür

  • 2 su bardağı maydanoz
  • 3 yemek kaşığı limon
  • 1 adet kereviz
  • 2 salatalık
  • 1 adet elma
  • 2 su bardağı maden suyu
  • ¼ çay kaşığı zencefil

Tüm malzemeler hazırlanarak blenderden geçilir. Önemli olan malzemelerin tam anlamı ile harmanlanmasıdır. Bu karışım sabah ve akşam 1 su bardağı içilir. Böbrek taşı için fayda sağlayan karışım vücutta bulunan ödemin tamamen atılmasını sağlar.

Ömer Çoşkun Tarifleri

  • Kereviz suyunun sürekli olarak tüketilmesi ve kerevizin yenmesi böbrekler konusunda sadece taş için değil enfeksiyonlar içinde fayda sağlamaktadır.
  • 500 gram kadar çörek otunun 1,5 kg bal ile karıştırılmasından elde edilecek olan macun günde 1 kaşık tüketilmelidir.
  • 10 gram şeker ile 10 gram tuzsuz tereyağının karıştırılarak günde bir kez yutulması gerekir. Bu işlem 4 gün dürdürülmelidir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kürü

İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği avakado yaprağı kürü böbrek taşı konusunda etkilidir. Kaynamış ve ocak üstünde olan 150 ml suyun içine 3 gram avokado yaprağı atılır. Kısık ateş üzerinde 8 dakika boyunca karıştırılmadan kaynatılır. Kaynayan karışım demlenmesi için kenara alınır. Sonrasında süzülür. Özellikle akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketilir. Bu kür 5 gün yapılır ve 3 gün ara verilir. Kürün için damak tadını yerine getirecek olan herhangi bir karışım katılmamalıdır. Önemli olan yapıldığı gibi kullanılmasıdır. Kürün en fazla 20 gün boyunca uygulanması gerekir ve tekrar yapmak isteyen kişilerin 20 günde ara vermesi şarttır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 2,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız