Böbrek Taşı Düşürme Konusunda Yapılabilecek Olan Detaylar Nelerdir?

Böbrek taşı düşürmek isteyen kişilerin kesinlikle bol düzeyde sıvı tüketimi yapması gerekir. Sıvı alımının belli bir kısmının limonata ile karşılanması önemlidi

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşları idrar yolu kanallarında ve böbrekte oluşur. Birçok kişide meydana gelen böbrek taşı ve böbrek kumu sorunları belli başlı belirtilere ile ortaya çıkarak kendini belli eder. Bazı kişilerde ise herhangi bir belirti göstermeden ve ağrı yapmadan kendiliğinden kolay şekilde düşer. İdrar bulunan maddelerin katılaşması ile ortaya çıkan böbrek taşları oksalat, kalsiyum, ürik asit, fosfat, magnezyum, oksalit asit olarak sıralanabilir.

Böbrek taşlarının boyutu standart değildir. Küçük bir kum tanesine kadar olabileceği gibi 5 mm daha büyük taşlarda insan vücudunda oluşabilir. Taşlar genelde fosfat ve oksalattan meydana gelir. Böbrek taşları kişilerde ağrı, idrara çıkamama, idrara çıkma esnasında yanma ve sızı, idrarda kanama, mide bulantısı ve kusma şeklinde kendini belli eder.

Bu tarz belirtilerde doktora başvurulması gerekmektedir. Böbrek taşı sorununu devamlı olarak yaşayan kişiler taşların yok olması, ağrısının hafifletilmesi, yeniden oluşmaması adına bitkisel kürler ve şifalı otlar kullanır.

Bu bitkilerin düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Düzensiz şekilde kullanılması böbrek taşları konusunda kesinlikle fayda sağlamaz.

Böbrek Taşı Bitkisel Yollar İle Nasıl Düşer?

Su; böbrek taşı nasıl düşer sorusu için verilebilecek en güzel ve faydalı olan yanıt sudur. Böbrek taşı olan kişilerin günlük olarak 2,5 litre üzerinde su içmesi uzamanlar tarafından önerilmektedir. Çok su içilmesi böbrek taşların idrar kanallarından kolay şekilde atılmasına olanak sağlar. Su içen kişilerin hareket etmesi idrara çıkmasını kolaylaştırır. İdrar sık çıkmak boşaltım sistemine bulunan taşın daha kolay düşmesine ve daha kolay yol almasına olanak sağlayacaktır.

Zeytinyağı;  böbrek taşı düşürme için etkili olan bitkisel ürünler içinde zeytinyağı da yer alır. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon derin bir kâsenin içinde iyice harmanlanasıya kadar karıştırılır. Bu karışım özellikle böbrek taşı ağrıların dinmesinde ve taşın düşürülmesinde fayda sağlamaktadır. İçilen bu karışımın ardından yarım saat sonra 1 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı limon ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir ve tekrardan içilir. Son karışımın yudum yudum içilmesi gerekmektedir. Zeytinyağı karışımının etkili sonuç vermesi için uzun süre devam edilmesi lazım.

Böbrek Taşı Şifalı Bitkiler İle Nasıl Düşer?

Ardıç meyvesi; bu meyve idrarda, safra kesesinde ve böbrekte olan bakterilerin ölmesine olanak sağlar. Böbreklerin fonksiyonları daha kolay ve daha iyi yapmasını sağlayan ardıç meyvesi böbrek taşlarının düşmesi konusunda yardımcı etkilere sahiptir.

Mısır püskülü; mısır püskülü ile yapılacak olan çaylar böbrek taşlarının oluşmasının önüne geçer. Ayrıca idrar yollarından var olan rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Mısır püskülü sıcak suyun içine bir tutam atılır ve 10 dakika bekletilerek demlenir.

Karahindiba; karahindiba yaprakları böbreklerin fonksiyonlarını daha hızlı ve daha kolay şekilde içre etmesine olanak sağlar. 1 su bardağı kaynamış olan suyun içine atılacak olan bir tutan karahindiba yaprakları ile böbrek taşlarınızı kısa sürede ve ağrısız bir şekilde dökebilirsiniz.

Ayı üzümü bitkisi; ayı üzümünün yaprakları böbreklerin çalışmasına katkı sağlarken böbreklerde var olan zehirlerin idrar ile kolay bir şekilde dışarı atılmasını da sağlamaktadır.

Magnezyum; alınacak olan magnezyum takviyesi böbrek taşlarını engellenmesini sağlamaktadır. Magnezyum özellikle böbreklerde ve idrarda alkali bir ortam yarattığı için böbrek taşı olan kişilerde kullanılmalıdır. Magnezyum eksiliği vücudun daha çok oksalat üretmesine sebep olur. Bundan dolayı da magnezyum açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.

Limon; limon ve böbrek taşları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda limonun bazı böbrek taşlarının önüne geçtiği ortaya çıkartılmıştır. Limonun içeriğinde bulunan sitrat taş ile alakalı olan oluşumları engeller. Bundan dolayı su gereksinimin bir kısmı limonata ile karşılanmalıdır.

Böbrek Taşı Düşürme Esnasında Dikkat Edilecek Noktalar

  • Böbrek taşı olan kişilerin mutlaka sıvı tüketimine dikkat etmesi gerekir. Bol miktarda alınacak olan sıvı taş düşümünü kolaylaştırır.
  • Alkol ve sigara tüketimi böbrek taşı düşürülmesi konusunda sıkıntılar yaratır.
  • Özellikle ıspanak, çilek, havuç, yumurta ve badem tüketimi böbrek taşının oluşumuna katkı sağlar.
  • Böbrek taşı olan kişilerin sıcak kompres yapması ağrı konusunda faydalıdır. Bunun için sıcak su torbası ya da sıcak banyo tercih edilebilir.
  • Böbrek taşı olan kişilerin doktora başvurması gerekir. Böbrek taş büyük boyutlarda ise cerrahi operasyon gerekebilir. Gelişlen teknoli sayesinde artık böbrek taşı ameliyatları kolay ve hızlı şekilde yapılmaktadır.

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız