Böbrek Taşı İlaçları – Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi İlaçları

Böbrek taşı olan hastaların kullanabileceği böbrek taşı ilaçları nelerdir, sağladığı olumlu etkiler nelerdir, kullanılabilecek bitkisel ilaçlar hangileridir?

Böbrek Taşı İlaçları

Böbrekte oluşan taşlar, zaman zaman hastalara çok büyük ağrılar yaşatabilmektedir. Bu ağrılar boyutuna göre değişmekte ve özellikle büyük taşların acil olarak müdahalesi gerekebilir. Küçük taşların kendiliğinden düşmesi için vakit tanınması gerekir. Bu süreçte ilaç tedavisi verilebilir.

İlaç düzenlemesi yapılırken ilacın protein bağlaması ilacın metabolizmaya etkisi ve ilaç absorpsiyonu göz önünde bulundurulmalıdır. Böbrek taşı düşürmek için kullanılan çok sayıda ilaç mevcut fakat bunlar hastaların bünyesine göre değişik şartlarda öneriliyor.

BUSKOPAN – Düz kasların gevşemesine neden olan buscopan ağrınızı hafifletmeye yardımcı olur. Taşın hareketinde ilacın etkisi yoktur.

ROWATİNEX – Kapsül ve damla olmak üzere iki türde şekli vardır. Aç karnına içilmesi önerilir. Tamamen bitkisel bir ilaçtır.

İBUFLOFEN – Özellikle enflamasyon ve analjezik ve antiperitik etkisiyle birlikte ağrı ve ateşlerde iyi gelir. Daha önce ciddi mide rahatsızlığı geçiren hastalarda kullanılmamalıdır.

ASATAMİNOFEN – Daha yoğunlukta parasetamol olarak bilinen aneljezik bir ilaçtır.

NAPROXEN – Hafiften başlayıp orta seviyedeki tüm ağrılar ve enflamasyonu hafifletmek için kullanılır.

ALFA BLOKERLERİ – Bu tarz ilaçlar mesane ağzındaki düz kasların gevşemesine yol açtığı için taş düşürmede yardımcı olur.

TAMSULOSİN – İlaç içindeki etken maddedir. Mesane içindeki düz kasların gevşeyerek idrarın kolay yapımını sağlar.

Bu gruptaki ilaçlar TENOKSİKAM- DOKSEZOSİN- ALFUZOSİN- PLASEBO-DEFLAZAKORT. Bunların yanı sıra ağrıyı hafifletmekte kullanılan ağrı kesiciler vardır. Bunlar da ADVİL-MOTRİN IB-TYLENOL VE ALEVE Bunlar doktor tarafından önerilen medikal tedavilere örnektir. Bunun yanı sıra böbrek taşları için kullanılması önerilen bitkisel tedavi yöntemleri de vardır.

Böbrek Taşı Bitkisel İlaçlar

Böbrek taşını düşürmek için kullanılan bazı bitkisel yöntemler bulunur ve bu yöntemler, ilaç tedavisine yardımcı olur. Bitkisel tedavi yollarını kullanmadan önce doktora danışmak ve size uygun olan yöntemleri tedavi için kullanmak en mantıklı yöntemdir.

  • Limon suyu ve zeytinyağı karışımı – Genellikle safra kesesi taşlarının düşürülmesinde kullanılsa da böbrek taşı düşürülmesinde de etkilidir. Kalsiyum taşlarının bölünüp ufalanmasında faydalıdır. Büyük böbrek taşları için doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
  • Uva ursi (ayı üzümü) Taşlara iyi gelmesinin yanı sıra böbrekte oluşan enfeksiyonların tedavisinde yararlıdır. Ağrıları hafifletir ve idrar yollarını temizler. Tavsiye edilen günlük 500 miligramdır. Tavsiye edilen miktarın üzerinde kullanmak diğer bazı sorunlara da yol açabileceğinden, Türkiye’de pek kullanılmayan bu bitkiyi, dikkatli tüketmek gerekir.
  • Barbunya- Şeklide böbreğe benzeyen barbunya da böbrek temizleyicidir. Bir miktar suyun içinde 6 saat kaynatıldıktan sonra elde edilen pelte bir süzgeçten süzülür. Geride kalan sulu kısım soğutulup içilir. Bu uygulama böbreklerinizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur Nar ve Nar suyu- Böbrek taşlarında kullanılan temizleyici meyvelerdendir. İçeriği sayesinde böbrekleri rahatlatır ve taş düşmesine yardımcı olur.
  • Elmas sirkesi- Alkalileştirici etkiye sahip olan sirke taşların çözünüp parçalanmasını sağlar. Yaptığı bu etki sayesinde, böbrek taşlarından kurtulabilrisiniz.
  • Karpuz- Karpuzun içinde bulunan potasyum tuzu idrardaki asit seviyesini düzenlemektedir. Böbrek taşı içindeki karbonat, magnezyum, fosfat ve kalsiyumun bozulmasını sağlar. Bu sayede daha küçük parçalara bölünen taş, daha kolay düşer.
  • Kereviz- Baharat ya da isteğe bağlı olarak çay olarak da tüketilebilir. Antispazmodik özelliği bulunan çiğ kereviz suyu içilmesi böbrek taşı oluşumunu engeller. Aynı zamanda oluşan taşların da atılmasına yardımcı olur.
  • Karahindiba kökü- Düzenli olarak çayının tüketilmesi böbreklerin temizlenmesini sağlar. Böbrek taşlarının çözülmesinde yardımcı olur. Fesleğen- İdrar yoluyla böbrek taşlarının atılımını kolaylaştırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız