Böbrek Taşlarını Kolay Şekilde Düşürmenin Bitkisel Yolları

Böbrek taşları bitkisel tedavileri için farklı sebze, meyve ve şifalı ot kullanımı yapılır. Böbrek taşları için özellikle su tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Böbrek Taşlarında Kullanılan Yiyecekler

 • Böbrek taşlarına bitkisel çözümler

  Su; su böbreklerin fonksiyonların daha hızlı çalışmasını sağlayacak olan mineralleri içermektedir. Çok su tüketimi böbrek taşlarının daha kolay ve ağrısız şekilde düşmesine olanak sağlayacaktır. idrar yollarının da hızlı çalışmasını sağlayan su sayesinde sık şekilde idrara çıkılır ve böbrek taşı dışarıya atılır. Günlük olarak 15 bardak ya da 2,5 litre su tüketilesi gerekir. özellikle cam şişe sularının daha az miktarda tortu olmasından dolayı tüketilmesi daha uygun olacaktır.

 • Sitratlar; sitratlar böbrek taşlarının oluşmasına sebep olan kalsiyum tuzunun birikmesinin önüne geçmek ve ürik asit dengesini sağlamak adına kullanılmalıdır. Sitrat açısından zengin içeriklere sahip olan portakal, havuç, üzüm ve sebzelerin yenilmesi gerekir. ayrıca taze şekilde sıkılmış olan meyve suları da böbrek taşlarının oluşmasının önüne geçer.
 • Sitrik asit; sitrik asit böbrek taşlarının çözülesi için yardımcı olacak olan etkenler arasında yer almaktadır. bu konuda yardımcı olacak olan meyve limondur. Limon sitrik asit açısından zengin olduğu için böbrek taşına bitkisel çözüm konusunda sık şekilde kullanılmalıdır. Hatta günlük su tüketiminin belli bir kısmı taze şekilde yapılacak olan limonata ile giderilebilir. Limonata mide yanması olan kişiler içinde daha faydalıdır.
 • Lif içeren gıdaları; lif içeriği yüksek olan gıdalar sindirim sisteminin daha hızlı ve kolay çalışmasını sağlayacaktır. sindirim sisteminin hızlı çalışması vücutta bulunan antioksidanların da hızlı şekilde atılmasını sağlar. Lif konusunda zengin olan ve evsinde tüketilecek olan meyveler bu anlamda size yardımcı olacaktır.

Böbrek taşları bazı kişilerde herhangi bir belirti vermeden dışarıya kolay şekilde atılabilir. Bazı kişilerde de oldukça şiddetli ağrı ile dışarı atılır. Ağrı ve sızı ile ortaya çıkan böbrek taşları konusunda doktora başvurulmalı ve doktorun verdiği ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekir.

Böbrek Taşlarında Hareket ve Sıcak Önemlidir

Böbrek taşlarına bitkisel tedavi için sıcak su kompresi yapılmalıdır. Sıcak su uygulaması oluşan ağrıların ve sızıların hafifletilmesi açısından gereklidir. Özellikle karın, yanlar, taşın olduğu bölgeye ve bel bölgesine koyulacak olan sıcak su torbası fayda sağlar. Sıcak su torbası dışında kaplıcaya ve termal sulara girmek de böbrek taşı düşürme konusunda faydalıdır.

Evde küvetiniz mevcut ise sıcak su ile doldurulan küvete girmek taşların düşürülmesi için oldukça konforlu bir çözüm sunar. Bunların yanı sıra böbrek taşları konusunda sauna ve hamamlar kesinlikle doktorlar tarafından önerilmemektedir. Böbrek taşları bitkisel tedavi için yapılacak olan en kolay şey hareket etmektir. Günlük yaşamdaki aktivitelerin ve hareketlerin arttırılası gerekir.

Bu hareket taşın yerinden oynaması adına zıplama ve hoplama şeklinde olmalıdır. İp atlamak taşların kolay şekilde yerinden oynatılması için yapılabilir. İp dışında koşmak ve tempolu şekilde yürümek gerekir. Spor yapmak için vakti olmayan kişiler merdivenleri hoplayarak ve zıplayarak inip çıkabilirler. Doktorlar da merdiven inip çıkmayı özellikle tavsiye etmektedir.

Böbrek Taşlarında Kullanılacak Bitkisel Karışımlar

 • Barbunya fasulye; barbunya fasulyesi böbrek taşları bitkisel tedavisi konusunda en güçlü etkileri bulunan bir yiyecektir. Ayriyeten barbunya tonik olarak da kullanılır. Kabuklu olan barbunya fasulyeleri suyun içine atılmalıdır ve ocaktan alınmadan kesintisiz şekilde 6 saat boyunca kaynatılır. Sonrasında kaynamış olan fasulyeler süzülür ve kabukların çıkartılır. Kabukları çıkartılmış olan fasulyeler ezilir, ezilen öz kaynatılmış olan suyun içine katılmalıdır. Elde edilen bu karışım böbrek taşlarının düşürülesi adına kullanılmalıdır. Bu karışın fayda sağlayabilmesi için 2 hafta boyunca kesintisiz şekilde ve düzenli şekilde kullanılması gerekir. bu suyun her akşam yatmadan önce 1 bardak içilmesi gerekir.
 • Zeytinyağı; böbrek taşları konusunda etkili olan bitkisel çözümler arasında zeytinyağı yer almaktadır. 1 kabın içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu koyulur ve karıştırılır. Elde edilecek olan bu karışım özellikle böbrek taşlarının oluşturduğu ağrılar için kullanılır. Zeytinyağının içilmesin ardından 1 bardak ılık suyu içine yarım limonun suyu sıkılarak içilmelidir. Bu karışım zeytinyağının vücutta daha iyi şekilde çözülmesine olanak sağlayacaktır. limonlu 1 bardak suyun yudum yudum içilmesi gerekir. Zeytinyağlı karışımın günde 1 kez içilmesi gerekmektedir.
 • Ardıç; bu meyve böbreklerin, idrar yollarının ve safra kesesinin fonksiyonlarını ta anlamı ile yerine getirmesini sağlayacaktır. taş oluşumunun önüne geçecek olan ardıç suyu günlük ve taze şekilde tüketilmelidir.
 • Mısır püskülü; deleme usulü hazırlanacak olan mısır püskülü böbrek taşlarının yok olası için ve böbrek iltihaplarının yok olası için kullanılır.
 • Arpa suyu ve Hindistan cevizi suyu; arpa ve Hindistan cevizi suyu böbrek taşlarından dolayı oluşan idrardaki yanmaların ve böbrek ağrıların yok olası amacı ile içilmelidir. Taze şekilde hazırlanması gereken suların günde bir kez tüketilmesi yeterli olacaktır.

Böbrek Taşları İçin Kullanılacak Olan Bitkisel İlaçlar

 • Tribulus terristris; idrar yapma esnasında oluşan yanmaların ve sızlamaların önüne geçerken idrar miktarının çoğalmasına olanak sağlayacaktır.
 • Patherina; bu tabletler böbrek taşlarının düşürülmesi için kullanılan bir bitkisel ilaçtır.
 • Amanita pantherina; böbrekler konusunda kullanılan bitkisel ilaçlar arasında yer alır. Özellikle böbrek iltihabı ve böbrek taşları konusunda etkilidir. Kaynamış olan soğan suyunun içine az miktarda şeker ile karıştırılıp tüketilmesi uygundur.
 • Chander Prabha vati; böbrek taşlarından kaynaklı olarak idrara çıkma sırasında oluşan yanma hissini ortadan kaldıran bitkisel bir ilaçtır.

Böbrek taşlarının daha kolay düşmesini isteyen kişilerin süt ürünlerinden, baharattan, cips, kola ve kırmızı acı biberden uzak durması gerekir. meyve tüketimi için mevsimine uygun olan meyvelerin, taze ve olgun olan meyvelerin tercih edilmesi gerekir. karpuz ve kavunun bol miktarda suyu içermesinden dolayı tüketimi daha sık yapılması gerekir.

Bu meyveler potasyum tuzu açısından zengin olduklarından dolayı idrar konusunda destek sağlar.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız