Böbrek Ağrısı Neden Çekilir, Belirtileri ve Ağrı Nerede Hissedilir?

Böbrek ağrısı belirtileri böbrekte var olan hastalığa göre değişebilir. En belirgin olan belirtleri arasında yanlarda, belde, kasıkta ve sırtta ağrıdır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri

Böbrek taşı olarak bilinen üreter yolu taşları böbreklerden dış idrar kanallarına kadar her bölgede mevcut olabilir. Özellikle idrar kesesi ile böbrek arasında bulunan idrar borusunda bu taşlar ile karşılaşmak mümkündür. Böbrek ağrısına en çok sebep olan böbrek taşları dışında böbreklerde ağrı yapan birçok sebep bulunur. Böbrek ağrıları bazı kişilerde sızlama şeklinde meydana gelirken bazı kişilerde de kıvrandırıcı, şiddetli ve hastaneye yatacak kadar zorlu bir şekilde meydana gelir.

Böbrek ağrısı özellikle sorunun bulunduğu bölgede şiddetli düzeyde hissedilir. Bu ağrılar bazen 1 saat sürebilirken bazen de kısa sürede gelip geçici bir ağrı olarak meydana gelir.

Özellikle sırt bölgesinde, yanlarda, kasıklarda, cinsel organda ve kalça kısmında ağrıya sebep olur. Böbrek ağrıları var olduğu sebebe göre idrar yollarında da belirti ile ortaya çıkar. Özellikle idrarda kanama, idrara çıkamama, idrar anında zorlanma ve sızı bu belirtilerin içinde yer alır. Tıkanmış olan idrar yolları böbreklerin iltihaplanmasına sebep olarak yaşamsal açıdan tehlikeler doğurur. Bu tarz durumlarda kesinlikle uzman ile görüşülmelidir. Böbrek ağrısı şiddetine ve kuvvetine göre kusma, mide bulantısı ve kusma hissi doğurur.

Özellikle böbrek taşı olan kişilerde kusma ve mide bulantısı sık şekilde ortaya çıkmaktadır. Her ne sebepten olursa olsun böbrek ağrısı çeken kişilerin bir doktora başvurması ve tedavi için geç kalmaması gerekir. Böbrek ile alakalı hastalıklardan dolayı tedavi olmayan kişilerde yaşamsal açıdan oldukça ciddi riskler oluşabilir.

Böbrek Ağrısı Nerede Hissedilir?

Böbrek ağrısı belirtileri ve ağrı yan kaburgalarda oluşarak kasık bölgesine kadar ilerler ve burada devam eder. Böbrek ağrısı insan vücudunda hızlı şekilde başlar sızı şeklinde de devam eder. Başlayan ağrılar ile birlikte mide bulantıları meydana gelir.  Kusma ve hareket etme esnasında titreme olarak devam eder. Böbrek ağrısı belirtileri ve nerde hissedildiği ile alakalı şüphesi olan kişilerin zaman kaybı yaşamadan doktora başvurması gerekir. Böbrek ağrısı konusunda hızlı şekilde tanı koyup tedaviye başlamak oluşacak olan hastalıkların önüne geçer.

Böbrek ağrısı belirtileri ile alakalı şüpheleniyorsanız ve hareket ettiğinizde ağrının boyutu değişiyorsa farklı bir sıkıntı olabilir. Ayakta çok durma sonucunda, ani hareketler sonucunda, çarpma sonucunda, düşme sonucunda ve ağır eşya kaldırma sonucunda oluşan ağrılar böbrek ağrısı kesinlikle değildir. Ayrıca sabah kalkıldığında ağrı mevcutsa ve uyurken ağrı oluşumu varsa bunlarda böbrek ağrısı değildir.

Bu tarz sıkıntılar genelde diğer organlardan kaynaklanan sorunların belirtileridir. Bu tarz belirtilerde de mutlaka doktora başvurulması ve gerekli olan tedavinin en doğru şekilde yapılması gerekir. Böbrek ağrısı birçok nedenden kaynaklandığı için uzman bir üroloji doktoru tarafından muayene olmak gerekir. Ayrıca hangi sebepten olursa olsun yapılacak olan tedavi kapsamında ilaçların düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir. Böbrek ağrısı belirtileri oluşan kişiler doktora başvurduktan sonra bu arılar için doğal tedavi şekillerini de kullanabilir.

Yalnız bu şifalı bitkilerin kullanımında da aksatılmadan ve saatin kürlerin kullanılması gerekir. Aksatılan ve birkaç yapılıp bırakılan kürler fayda sağlamaz.

Böbrek Neden Ağrır?

Böbrek ağrısının ve böbrek ağrısı belirtilerinin tek bir sebebi bulunmamaktadır. Bu nedenlerden bazıları;

Böbrek taşı; böbrek taşı ile alakalı olarak çekilen tüm ağrılar böbrekten kaynaklanmaz. Taş böbrekte durduğu ve oynamadığı sürece kesinlikle ağrı yapmaz. Böbrekten çıkıp hareket etmeye başladığında şiddetli ağrılara sebep olur. Böbrek taşı idrar yoluna doğru ilerleme yaptığında böbrek ağrısı belirtilerin en belirgin olanı ortaya çıkar. Bu ağrı oldukça kuvvetli, keskin ve sızılı olabilir. Oluşan ağrı sürekli olarak devam etmez ve böbrek taşı olan kişi yerinde durmakta zorlanır. Ağrının şiddetine göre kişilerde bulantı ve kusma gözlemenebilir.

İdrar yolları hastalıkları; idrar yollarında oluşan ur, enfeksiyon, iltihap ve diğer sıkıntılar böbrek ağrısı belirtileri içinde yer alır.

Böbrek apsesi; bu hastalık kronik ve akut şekilde oluşabilir. Her iki türlü de hastalarda böbrek ağrısı belirtisi olarak ortaya çıkar. Ayrıca kusma ve yüksek ateş yapar. Özellikle bel ve sırt kısmında oluşan ağrılar oldukça şiddetli olabilir. Böbrek apsesi tedavi edilmediğinde ciddi düzeyde yaşamsal tehlikeler oluşturur. Tedavisi ve kontrolleri en doğru şekilde yapılmalıdır. Ayrıca böbrek apsesi konusunda uzman olan doktorlardan yardım alınması bu hastalıkta önemli olan bir detaydır.

Böbrek büyümesi; böbrek boşluğuna idrarın yerleşmesinden kaynaklı olarak zaman içinde böbrekler büyümeye ve şişmeye başlar.  Bu sıkıntının oluşması ile kişilerde böbrek ağrıları oluşur. Aynı böbrek taşı belirtisi gibi ortaya çıkan ağrılar fark edildiği an doktora başvurulması gerekir. Geciktirme ya da tedavi olmama durumunda ciddi sorunların yaşanmasına sebep olur.

Böbrek Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

Böbrek ağrısı belirtileri sadece üşütme ve böbrek taşı ile alakalı olmayabilir. Ortaya çıkan ağrılar başka hastalıkların haberci olabileceğinden dolayı ağrı hissedildiği an beklemeden uzman doktora başvurulmalıdır. Böbrek tedavilerin mutlaka en doğru şekilde yapılması gerekir. İki böbreği de çalışmayan kişilerin yaşama şansı bulunmaz. Böbrek ağrıları sonucu ortaya çıkabilecek olan hastalıklar içinde;

  • Böbreklerin yüzeyinde oluşabilecek olan bazı kist çeşitleri ( Bu kistler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. )
  • Böbreklerde oluşan kanser türleri
  • Böbrekte oluşabilecek olan büyüme
  • İdrar yollarında olabilecek olan ur, enfeksiyon ya da farklı hastalıkları
  • Doğuştan böbrek ile alakalı olan sorunların
  • At nalı ismi verilen böbrek rahatsızlıkları
  • Böbrekte oluşabilecek olan bakterilerin oluşumuna ve enfeksiyonun varlığı
  • Böbrekteki damarların tıkanmış olması
  • Geçirilmiş olan cerrahi operasyonlar sonucunda oluşan idrar yolu daralması
  • İdrar yolunun tıkanmasına sebep olan böbrek tümörü

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy, ortalama: 3,17en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız