Böbreklerde Büyüme Durumunun Sebepleri Ve Tehlikeleri Hakkında Bilinme

Böbreklerin temelde 3 fonksiyonu bulunmaktadır. Bunlar; Kandaki asit- baz dengesinin sabit bir oranda tutmak, insan vücudunun elektrolit ve su dengesinin düzenl

Böbrek büyümesi nedir sorusuna en basit tanım; böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi durumudur. Böbrek büyümesi, sebebine bağlı olarak her iki böbrekte görülebilecek bir durum olabilir. Ancak tek böbreğin büyümesi durumu 300’de 1 iken iki böbreğin büyüme durumu 600’de 1’dir.

Böbrek Büyümesi Nedir

Böbrek büyümesi

Böbrekler, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzerek su ile birlikte idrar olarak boşaltımını sağlarlar. Böbrek büyümesi anne karnındaki bebeklerde ve hamilelerde de görülebilmektedir. Her böbrek büyümesi aynı hastalığı işaret etmez. Genelde bu durum bir böbrek rahatsızlığının göstergesidir. Bu sebeple böbrek büyümesi tedavi önce hastalığın teşhisi ile mümkün olmaktadır.

Böbrek büyümesi nedenleri bazı hastalıkların sonucu olabileceği gibi en yaygın olarak hidronefroz durumunda ortaya çıkar. İdrar yolu kanalları tıkanarak böbrekte idrarın üretildikten sonra depolandığı yer olan pelvisrenalis denilen bölgesinde idrar birimi yaşanır. Bu durumda şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve çalışma düzenini bozmaya baş­lar. Böbrek büyümesi tedavisi yapılmazsa daha ileri bir noktaya ulaşarak Piyonefroz evresi başlar. Piyonefroz evresinde böbrek içinde iltihap oluşumu başlar.

Böbrek neden büyür sorusu cevap bulduktan sonra tedavi süreci hızlandırılmalıdır. Çünkü geciken tedavilerde böbrek fonksiyonlarının bozulması ile işlevini kaybetmesi gerçekleşebilir.

Neden Olur

Hidronefroz durumunda çoğunlukla antibiyotik tedavisi ile kanalların açılması sağlanır. Ancak röntgenlerde idrar yollarında anormal bir tıkanıklık görülürse ameliyatla müdahale sağlanır. Piyonefroz evresinde tıkanıklığın yanı sıra iltihap oluşumunun tedavisi için de böbreklerde, deri altından uygulanan su tahliyesi gerçekleştirilir.

Böbreklerde büyüme, polikistik böbrek hastalığından dolayı da büyüyebilir. polikistik böbrek hastalığında böbrek içinde kist oluşumu başlar ve bu kistler suyla dolar. Böbrek büyümesinin tedavisi sürecinde; ilerlememiş hastalarda kan basıncını dengelen ilaçlarla tedavi uygulanır ancak Hastalığın ilerlediği ve kistlerin ağrılara neden olduğu durumlarda ameliyatla kistlere müdahale edilmektedir.

Nasıl Anlaşılır

Böbrek büyümesi kendini en çok sırt ağrıları ile belli eder. Böbreklerde büyüme ile beraber çevre dokulara baskı oluşur ve bu durum da sırt ağrılarına yol açar.Sol böbrekte büyüme sırtta sol tarafta, sağ böbrekte büyüme sırtta sağ tarafta yoğun baskıya sebep olur.

Diğer böbrek rahatsızlıklarında olduğu gibi bulantı ve kusmanın yanı sıra; yorgunluk Yüksek Tansiyon, geceleri idrara aşırı çıkma ve köpüklü idrar, Kaslarda kasılma ve kramplar ve kaşınma tipik böbrek büyümesi belirtileri olarak bilinmektedir.

Kaşınma, hastanın kanında atıkların birikmesi, elektrolit dengesizliği sebepli ortaya çıkarken yüksek tansiyon böbrek büyümesi durumlarında yaşanan yüksek kan basıncı sonucu görülen belirtilerdir.

Bebeklerde Görülen Böbrek Büyümesi

Özellikle bebeklerde görülen ve henüz anne karnındayken gelişen böbrek displazisi; böbrek dokuları üzerinde kist oluşumundan kaynaklı olarakböbreklerin anormal bir şekilde büyümesi sonucu ortaya çıkar. Hastalık yüksek oranda bir problem oluşturmaz çünkü bebek için tek bir böbreğin sağlıklı şekilde çalışması yeterlidir. Nadiren iki böbrekte birden rastlanır.  Böyle bir durumda bebeğin ana rahminde yaşamı tehlike altındadır.Böbrek büyümesi zararları bebeğin doğumuna engel teşkil etmez ve bebek hayatta kalabilirse, acilen böbrek nakli gerçekleştirilir.

İyi gelen bitkiler

Böbrek taşlarının dökülürken idrar yollarını tıkaması sonucu oluşan böbrek büyümelerinde, büyük böbrek taşı nasıl düşürülür soruna yanıt olan gilaburu kürü çözüm sunmaktadır. Böbrek taşlarında doğal çözülme sağlayan ve 5 mm üzeri büyüklükteki taşları bile çözündürebilen bu kür ile böbrek büyümesine bitkisel çözüm sunulmaktadır.

İdrar yollarını tıkayan böbrek taşı büyüklüğü ne kadar olur bilinmemekle beraber medikal ilaçların yanı sıra şifalı bitkilerle desteklenen böbrek büyümesi tedavisi nasıl olur denemek isteyenler; ısırgan, mısır püskülü ve avokado çayları da taşların düşerek kanalların açılmasına ve böbrek büyümesinin önüne geçilmesine fayda sağlayabilmektedir.

Böbrek büyümesine iyi gelen bitkiler maydanoz, avokado yaprağı gibi; zencefil, atkuyruğu, biberiye, adaçayı, karahindiba, kiraz sapı, marul tohumu tozundan böbrek büyümesi bitkisel tedavi uygulamaları yapılabilir.

Hastanın Hayatını Nasıl Etkiliyor

Böbrek büyümesinin zararları sadece tıbbi açıdan değil kişinin gündelik ve sosyal hayatını etkileyerek de kendini göstermektedir. Yorgunluk ve halsizlik kişinin yaşam akışını etkilerken ruhsal olarak da çöküntü içine girmesine sebep olmaktadır. Ayrıca hastalığın hem doğrudan hem de mide bulantısı sebepli dolaylı yoldan etkisi olan kilo kaybı yaşanması durumu fiziksel ve ruhsal zararlar arasındadır.

Böbrek büyümesinin nedenleri ne olursa olsun, ister böbrek taşı büyüklüğü ister iltihap, ağrılı bir rahatsızlık olduğu için de kişiye ruhsal zarar vermekte ve kendi işlerini yardımsız yapabilmesine engel teşkil etmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 4,67en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız