Hidronefroz Nedir? Hastalığa Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Böbrek büyümesi yani Hidronefroz, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplerebağlı olarak büyümesi ve yahut da genişlemesi olarak tanımlanır.

Hidronefroz Nedir?

Hidronefroz

Böbrekler, sağlık için önemli olan organlardan biridir. Böbrekler, sindirim sistemini kolaylaştırarak idrara çıkılmasını sağlamaktadır. Böbrekler, yenilen ve içilen her şeyden yararlı olanı vücuda, zararlı olanı ise süzüp idrar yolu ile beraber dışarı atılmasını sağlamaktadır. Böbrekte taş ve kum oluşmasını önlenmelidir.

Mesela günlük olarak kişinin en az 2,5 litre kadar su tüketmesi gerekir. Su tüketimi yapan kişinin böreği oldukça sağlam olur ve hastalıklara kolay bir şekilde yakalanmasını engeller. Çünkü böbrekler, su ihtiyacını karşıladıkça hastalıklar uzaklaşıp gitmektedir. Aynı zamanda su tüketen kişi de hem kilo kaybı yaşanır hem de bir rahatlama görülmektedir. Kilo kaybı yaşayan kişiler kesinlikle endişelenmemelidir. Hatta aksine böbreğin sağlıklı ve düzgün çalıştığı gözlemlenir.

Böbrek Büyümesi

Tıp dilinde hidronefroz olarak adlandırılan böbrek büyümesi olayı, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı nedenlere bağlı olarak büyümesi ve yahut da genişlemesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durum ise böbrekte idrarın birikmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. İdrar biriktiğinden dolayı şişerek böbrek dokusuna basınç yapmakta ve onun çalışmasını engellemektedir. Böbrek büyümesinde tehlike olayı oldukça azdır. Böbrek büyümesi yani hidronefroz teşhisi koyulan hastalar, paniğe kapılıp stres ve üzüntü yaratmamalıdır. Zira stres ve üzüntü böbrek büyümesinde oldukça önemli rol almakta ve bu durumu daha da etkilemektedir. Böbrek büyümesi yani hidronefroz tedavisi eğer erkenden hissedilir ve tedavi edilir ise  çoğu zaman faydalı olmaktadır.

Böbrek büyümesinde tıkanmalar giderilerek tedavi yapılmış olur. Hidronefroz`da, böbrek büyümesinde geç kalınmalarda aynı şey söylenmemektedir. Çünkü bu hususta tıkanmalar kalıcı hasarlar vermeye çoktan başlamış olurlar. Ancak tıkanma giderilir fakat hasarlar artık kalıcı hale gelmiş olur. Böbreklerin normal ebatına göre anormal bir şekilde daha büyük olmasına böbrek büyümesi adı verilmektedir. Böbrek büyümesi hemen hemen her yaş insanda görülmek ile birlikte, doğmamış bebekte bile ultrason yardımı ile görülmektedir.

Böbrek büyümesinin belirtileri ise kusma, bulantı, tansiyon yükselmesi, kaşınma ve kas ağrıları, yorgunluk şeklinde izlemektedir. Böbrekler polikistik böbrek hastalığından ötürü büyümektedir. Böbreklerin büyümesi ile sırt ağrısı, baş ağrısı, idrarda kan, uyuşukluk ve yüksek kan basıncı görülmektedir. Tedavisinde ise kan düzenleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Hastalık daha da şiddetli devam eder ise kistler ameliyat ile kurutulmaktadır. Daha ciddi bir durumda ise böbrek alınması son çare olmaktadır.

Böbrek büyümesinde, hidronefroz`da çoğunlukla günlük olarak düşük dozda antibiyotik alınabilir. Böbreklerde deri altından uygulanan su tahliyesi gerçekleştirilebilir. Daha sonra normal proteinlerin üretimi kontrol altına alınmaya çalışılır.

Tüm böbrek hastalıklarında görüldüğü gibi böbrek büyümesi de kişinin sosyal ve ruh sağlığını bozmaya sebep olmaktadır. Hafif yollu böbrek büyümeleri kolay tedavi edilebilir özelliğe sahiptir.

En başta, tedavide böbrek büyümesine en önemli etken ne ise o ortadan kaldırılmalıdır. Tüm bunlar ile birlikte böbrek büyümesi bitkisel ilaçlar ile de şifa bulmaktadır.

  • Misal mısır püskülü,
  • atkuyruğu,
  • biberiye,
  • ada çayı,
  • kiraz sapı,
  • marul tohumu tozu,
  • zencefil gibi şifalı bitkiler,

böbrek büyümesi rahatsızlığına iyi gelmektedir. Bu bitkiler ile çay demleyip içildiği zaman ise kişi idrara sık çıkarak böbrekteki büyümeye sebep olan tıkanıklığı gidermeye yardımcı olmaktadır. Böbrek büyümesini engellemeye çalışırken içilen bitki çayları için doktordan yardım alınabilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız