Gebelikte Böbrek Büyümesi Nedenleri ve Doğal Yollarla Tedavi Yöntemler

Gebelik sürecinde böbrek büyümesine karşı kullanılan tetkiklerin yanı sıra uzmanlar tarafından tercih edilen doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Gebelikte Böbrek Büyümesi

Gebelikte böbrek büyümesi, tıp dilinde hidronefroz olarak tabir edilmektedir. Gebelikte böbrek büyümesi anne adaylarında sık sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Özelikle de sağ böbrekte görülse de her iki böbrekte ya da sol böbrekte de genişleme veya büyüme görülebilmektedir. Peki, bu böbrek büyümesi nedir ve ne için oluşur?

Hormonal değişiklikler yüzünden gebelerde bir miktar böbrek büyümesi oluşması normal kabul edilir bir durumdur. Bu durum anne adayları için bir rahatsızlık ve ağrı oluşturmaz. Fakat ilerlemiş durumlarda ve böbrek büyüme oranının yüksek olması halinde ciddiye alınması gereken bir husustur. Gebelik döneminde böbrek ağrısı şikayetlerinin baş göstermesi halinde mutlaka ama mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Uzmanlar, ultrason ile böbrek büyümelerini, genişlemelerini ve oranlarını kolaylıkla belirleyebilmektedirler.

Nedenleri

Gebelikte böbrek büyümesi, anne adaylarının böbreklerine giden kan akımının, normal zamana kıyasla yaklaşık %30- 50 oranında  artması sebebi ile gözlenir ve de genelde doğumdan en geç bir iki ay içinde düzelmesi beklenir. Bunların dışında idrar yolları enfeksiyonu ya da idrar yolları darlığı gibi etmenlerden dolayı yaşanan böbrek büyümelerinde bel ve böğür kısmında şiddetli ağrı, kusma, bulantı gibi şikayetler baş gösterecektir. Gebelik döneminde,  vücut aşırı su ihtiyacı duymaktadır. Vücudun bu su ihtiyacının karşılanmaması durumunda böbreklerde büyüme, genişleme oluşması kaçınılmaz bir durumdur.

Peki, gebelik döneminde böbrek büyümesi halinde ne yapılmalıdır? Her hangi bir nedenden ötürü gebelik döneminde böbrek büyümesi yaşayan anne adaylarının, bol su tüketmesi ve devamlı doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Bu durum özellikle de yatarken, büyüyen böbreğin olduğu tarafa yatmamak da ve böbrek üzerinde oluşan baskının artmaması açısından oldukça önemlidir.

Bu şekilde normal kabul edilen böbrek büyümeleri tek başına sezaryen doğumu gerektirmeden, normal doğum yapılabilmektedir. Zira böbreklerde aşırı büyüme yahut da genişleme var ise ve bu durum idrar kanalının da darlığı sebebi ile meydana geliyor ise, üroloji uzmanları tarafından idrar kanalına katater, ince tel şeklinde boru, stent takılır.

Böylece böbrek üzerindeki baskı azalır ve de idrar rahatlıkla dışarı atılabilir.  Böbrek boşluğunda oluşan bel ağrıları, biriken idrar nedeni ile enfeksiyon, idrar yaparken oluşan acı, ateş, karında şişlik, kusma ve bulantı, iki taraflı hidronefrozda susama, kilo kaybı, keyifsizlik gibi belirtiler böbrek büyümesinin en bilinenleridir.

Tedavi Yöntemleri

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek büyümesinde de erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Çünkü hafif yollu böbrek büyümeleri kolay yollar ile tedavi edilebilmektedir. Yukarıda saydığımız belirtilere sahip iseniz bir üroloji uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Böbrek büyümesinde ve yahut da genişlemesinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Aksi takdirde böbrek büyümesine neden olan faktör ortadan kaldırılsa dahi, oluşan hasarın boyutlarına bağlı olarak hastanın normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir. Hatta ve hatta hasta böbreğin alınması durumu bile söz konusu olabilir. Tedavilerde böbrek büyümesine ve genişlemesine sebep olan etken ne ise, onun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Böbrek büyümesine doğal yöntemler ile de şifa bulunabilmektedir.

  • Zencefil,
  • mısır püskülü,
  • biberiye,
  • atkuyruğu,
  • ada çayı,
  • kiraz sapı,
  • karahindiba,
  • marul tohumu tozu

gibi şifalı bitkiler böbrek büyümesi halinde vücuda iyi gelmektedir. Bu şifalı otlar çay gibi demlenip içildiği zaman, idrar arttırıcı özellikleri ile böbrekteki büyümeye neden olan tıkanıklığı gidermeye yardımcı olmaktadırlar. Bunun yanında aynı zamanda bol bol su içmek de bu hastalığa iyi gelen doğal yolların en önemlisidir. Böbrek büyümesine iyi gelen en iyi doğal çözümlerden biri de masaj tedavisidir. Fakat bu masajın uzman masör tarafından yapılması gerekir. Böbreklerimizde kum ve taş oluşmasını engellemeliyiz.

Mesela kişinin günlük olarak 2,5 lt kadar bir su tüketmesi gerekmektedir.

Su tüketimi yapan anne adaylarının böbreği oldukça sağlam olur ve de hastalıklara kolay bir şekilde yakalanmaz. Çünkü böbrekler su ihtiyacını karşıladığı sürece hastalıklar uzaklaşmaktadır. Bir de su tüketen kişide hem kilo kaybı yaşanıp hem de bir rahatlama görülmektedir. Kilo kaybı yaşayan anne adayları kesinlikle endişeye kapılmamalıdır. Çünkü aksine böbreğinin sağlıklı ve düzgün çalıştığını gözlemlenmelidir.

Tıp alanında hidronefroz olarak adlandırılan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayıp sistemlerin farklı nedenlere bağlı olarak genişlemesi ya da büyümesi olarak adlandırılabilmektedir.

Bu durum da böbreklerde idrarların birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Anne adaylarında idrar biriktiği için şişip böbrek dokusuna basınç yapar ve onun da çalışmasını engeller. Böbrek büyümesinde tehlike olayı aslında oldukça düşük bir orandır. Böbrek büyümesi ve genişlemesi teşhisi koyulan anne adayları, paniğe kapılarak stres ve üzüntü yaratmamalıdırlar. Yoksa stres ve üzüntü böbrek büyümesini oldukça etkilemektedir. Gebelikte böbrek büyümesi tedavisi eğer erken hissedilir ve tedavi edilir ise  çoğu zaman faydalı olmaktadır. Böylece hidronefroz tıkanmalar giderilerek tedavisi yapılmış olur. Fakat böbrek büyümelerinde geç kalınmalarda aynı şey dile getirilmemektedir. Bunun nedeni de tıkanmaların kalıcı hasarlar vermeye çoktan başlamış olmasındandır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız