Bebeklerde ve çocuklarda böbrek taşı nedenleri ve tedavisi

0-10 yaş arası çocuk ve bebeklerde ortaya çıkan , idrar yolu taş enfeksiyonlarının sebepleri, bulguları, tedavi yöntemleri ve önlemleri neler olmaktadır.

Bebek fonksiyonları

Vücuttaki en önemli görevlerden bir tanesi olan artıkların atılmasını gerçekleştiren Böbrekler omurgamızın her iki tarafında bulunan ve son derece önemli göreve sahip olan bir organlardır. İnsanlarda iki farklı böbrek bulunmasına rağmen, tekbir böbrek ile de yaşantısını devam ettirebilirler. Böbrekler vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için gerekli mineral, su, glikoz, protein gibi son derece önemli maddeleri dengede tutar ve yaşamsal faaliyetlerimizi düzenler.

Bu görevlerinin dışında çok fazla faydası bulunan Böbrekler vücudumuzun daha verimli bir şekilde çalışabilmesini etkilemektedir. Bu sebeplerden ötürü böbreklere sağlıklı bir şekilde bakabilmek ve burada gelebilecek herhangi bir problemi önceden tespit edebilmek son derece önemlidir. Vücudumuzun son derece önemli görevleri üstlenmiş olan böbreklerdeki rahatsızlıklarda tedavi için geçen her dakika oldukça Büyük Risk teşkil etmektedir. Böbrek ile ortaya çıkabilecek tüm Diyar rahatsızlıklarda olduğu gibi böbrek taşında da son derece erken davranılmalı ve bu sayede Büyük bir risk azaltılmalıdır. Kadınlarda ve erkeklerde ortak şekilde görülen böbrek taşı rahatsızlığı hastanın vücudunda aşırı miktarda Ağrı yaptığı için yaşamsal fonksiyonların yavaşlamasına sebebiyet verir.

Metabolik, hormonal ve ürolojik sebeplerden dolayı idrarın içerisinde protein ve lipitler ile karışmış, sert maddelere böbrek taşı denir. Yetişkin kişilerde dünya ortalaması 1000’de 10 civarındayken çocukluk çağında 0 ile 10 yaş arasında 3000 de 1 ile 7500 de 1 oranlarında rastlanılmaktadır. Bu rahatsızlığa erkek çocuklarında kız çocuklarına nazaran çok daha sık rastlanılır.

Ülkemizde sağlıksız geçen hamilelik döneminden ötürü ve sağlıksız beslenmeden ötürü dünya ortalamasının çok daha üzerinde çocuk böbrek taşı rahatsızlığı görülür.

Çocuk Taş Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda idrar yollarında ortaya çıkan taş rahatsızlığının temel bulguları arasında

  1. karın,
  2. göğüs,
  3. renal kolik,
  4. mikroskopik,
  5. makroskopik hematüri ağrıları.

bulunmaktadır. Altı yaşından büyük çocuklarda genelde göğüste başlayan ağrın önemli belirtilerden bir tanesi olurken 01 yaş arasındaki bebeklerde huzursuzluk İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında gösterilmektedir. Çocuk taş hastalığının, bulguları tamamen Yetişkin insanlarda ki bulgulardan farklı şekildedir.

Anne babaların son derece dikkatli olması gereken bu rahatsızlık farklı bir belirti gösterdiğinden dolayı geç tanı konulması ve kronik pyelonefrit yani Böbrek yetmezliğine Varan sonuçları ortaya çıkartabilir. Çocuklarda çok daha geç bir şekilde anlaşıldığından dolayı taş hastalığı hızlı şekilde ilahiler ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden ötürü çocuklarda Erken teşhis son derece önemlidir.

Bebekte böbrek tedavisi

İdrar yolu taş enfeksiyonu yaşayan çocuklarda metabolik çalışmaların gerçekleştirilmesi zorunludur. Yetişkinlerde o kadarda önemli olmamakla birlikte Çocuklarda hızlı ilerleme potansiyeli yüksek olduğundan dolayı gerekli çalışmaların yapılması gerekir.

En önemli kısımları olan hiperkalsiüri, hipositratüri ve hiperokzalürinin tenkit edilmesi hastalığın yayılmaması için oldukça önemlidir.

Yapılan bu tehditlerin tamamı çocukların tedavi sürecinde daha hızlı ulaşabilmesini ve hastalığın bir daha tekrarlanmaması oldukça yararlı olacaktır. Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da, böbreğin içinde bulunan taşın yeri cinsi ve tıkama yapıp yapmadığına bağlı olarak tedavi şekli değişiklik gösterebilir.

Ortalama 4 mm bursa sahip olan İdrar yolu taşları çocuklarda herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden dışarı atılacaktır bu nedenden ötürü ekstra bir tedavi girişimi gereksiz olacaktır. Farklı boyutlarda bulunan çok sayıda taş Eğer ki tıkanma veya uzun süre düşmeme gibi problemler ortaya çıkartıyorsa çocuk hastalarda tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Eğer taşın boyutu büyük ise yeri ve büyüklüğüne göre açık ya da kapalı cerrahi operasyon yapılıp yapılmayacağına uzman hekimler karar vermelidir. Bulunduğu konum ve boyutlarına göre Doktorlar taş kırma ya da ilaç tedavisi de önerebilirler.

Bebekte Böbrek Taşı Bulguları

Çocuklarda karın ve göğüs ağrıları, idrar yolu taş enfeksiyonunun en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu çocuklarda bu rahatsızlık çok daha hızlı ilerlediği için erken tedavi ve Erken teşhis konusudur. Çoğu zaman Çocuklarda göğüs ve karın bölgelerinde ortaya çıkan ağrılar farklı şekilde ebeveynleri tarafından değerlendirildiği için ihmal durumunda Böbrek yetmezliğine varabilir.

Bebekte Böbrek Taşı Tanısal İnceleme

Çocuklardaki böbrek taşı belirtileri yetişkin kişilere göre çok daha farklı olduğundan dolayı Öncelikle çocukta böbrek taşı olduğundan ve bu durumun ortaya çıkabileceğini den emin olmak gerekir. Sıklıkla duymuş oldukları karın ağrısı sararma solma ve iştahsızlık gibi durumlar idrar tahlilinde enfeksiyon ve kan bulunması gibi bir durum ile karşılaşıldığını yoksa ultrasonla tenkit yapılması gerekir. Taşın yerini ve büyüklüğünü, sayısını ve İdrar yolunda yarattığı problemin ne olduğunu anlamak için kontrast vermeden önce bir tomografi çekilmesi daha mantıklı olacaktır.

Nadiren hastalarda taş tıkanıklık gerçekleştirilmediği zaman ultrason sonuçları oldukça sıradan gözükebilir. Beyaz Doktor bundan şüpheleniyorsa problemin nedeninin taş olup olmadığı ile ilgili olarak damardan ilaç vermeye gerek kalmadan sadece idrar yollarını yukarı aşağı doğru sık kesitlerle tarayarak bu tomografi sayesinde sebeplerine ulaşabilirler.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız