Hamilelikte ile Gelen Böbrek Ağrısı ve Kurtulma Yolları

Gebelik döneminde anne vücudunda birtakım değişikler meydana gelir. Bu değişikliklerin nerede ise en büyüğü böbreklerdedir. Bu gelişmeler anne karnındaki bebeği

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nedenleri

Hamilelilkte Böbrek Ağrıları

Bazı tip gelişmeler anne karnındaki bebeğin gelişimini ve dokuz boyunca oradaki yaşamını sürdürebilmesi için gereklidir. Hamile bir kadının günlük en az dört litre su içmesi gerekir.

Maalesef toplum olarak çok fazla su tüketmiyoruz ve buna gebe kadınlarımız da dâhil. Fazla su tüketilmemesi bebeğin susuz kalmasına yol açabilir. Ya da tam tersi hamile bayanın tükettiği tüm su amniyon sıvısına dâhil olur ve anne susuz kalır. Bu durumda böbrekler kurur ve idrar yanması başlar.

Susuz kalan böbreklerde kum oluşumu başlar. Hamilelikte böbrek sancısının başlıca sebebi de kum dökmektir. Gebelikte böbrek ağrısının önemli bir diğer sebebi ise idrar yollarından böbreklere kaçan bir miktar idrardır. Bu idrar böbreklerde enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyonlar, kum dökmek ve benzeri böbrek rahatsızlıkları erken doğuma bile sebep olabilir.

Hamile kadınlarda böbrek içinde var olan idrar yolları ve uterus bulunduğu bölgelerdeki idrar toplanan yerler hamilelik dolayısı ile genişler. Bu genişleme yüzünden de kadınlar böbrek sancısı çekebilirler. Fakat bu genişlemeler doğumdan bir iki ay sonra kendine gelir ve vücut rahatlar.

Belirtileri

Hamilelikte böbrek sancısının birçok belirtisi olabilir. Bu böbrek sancısının nedeni ile ilgilidir. Örneğin enfeksiyon gibi rahatsızlıklar ateş ve idrarda yanma yapar. Ateşlenme çok sık görülen bir durum değildir.

Enfeksiyonel rahatsızlıklarda daha çok karşımıza çıkan bir durumdur. Gebe kadınlarda buna bulantı, kusma, halsizlik ve idrarda kan gibi belirtiler de eklenir. Böbrekte kum veya taş bulunması gibi durumlarda, kasıklarda sancı başlar.

Önce genişleyen karnınıza kabahat bulursunuz ama sonra şiddetlenen ve belin ortasına doğru ilerleyen şiddetli sancı sizi acile taşır. Bu durumda bol su içerek kum ve taş dökebilmeyi denersiniz. Halk dilinde hamilelikte böğür ağrısı olarak da bilinen bu çok görülen böbrek ağrıları kadınların nerede ise yüzde doksanında oluyor.

Hamilelik döneminde daha çok ortaya çıkmasının nedeni ise vücudun fazlalaşan su ihtiyacı. Okut böbrek enfeksiyonlarında durum biraz daha farklıdır. Bu durumda bel ağrısına ek olarak yüksek ateş ve titreme vardır. bu hastalığı geçiren hamilelerin gözetim altında tutulması gerekir.

Gidermenin Yolları

Hamilelikte böbrek ağrısı nasıl giderilir? Diye soranlara en basit yöntem olarak ısıyı önerebiliriz. Isı ağrı olan yerde sakinleşme ve rahatlama hissi uyandırır. Bu sayede ağrılar azalır. Hamileyken böbrek ağrısı normal zamanlara oranla daha da fazlalaşır. Bunun sebebi aynı anda çocuğun baskı yapmasıdır.

Amniyon sıvısının dolu olduğu kese bir zaman sonra karında daha fazla yer kaplar ve böbrek üstlerine baskı yapabilir. Bu yüzden gebelikte böbrek sancısı daha fazla olur. Gebe olan kişiler böyle durumlarda ayaklarının altına birkaç tane yastık koymalı ve ayaklarını göbeğinden yukarıda tutmalı.

Eğer bir zaman sonra sancı geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalı. Gebe kadınlar kafasına göre ilaç alamazlar. Mutlaka doktor kontrolü gerekli. Ayrıca belirtmek gerekirse bitkisel tedavi yöntemlerine asla başvurmamalılar. Gebelikte har iki böbreğin de ağrısı farklı olabilir. Bu durum gebeliğe özel bir durumdur ama farklı durumlarda da gözlenebilir.

Hamilelikte Sağ Böbrek Ağrısı

Annenin vücudunda oluşan hormonal değişiklikler nedeni ile tüm organlarda hem yük hem de değişiklikler fazlalaşır. Hamile kadınların vücutlarına salgılanan hormonların değişmesi ile böbrek içindeki idrar kanalları ve idrar boruları genişlemeye başlar. Bu genişlemeler sağ böbrekte sol böbrekten daha fazla olur.

Sağ böbreğin daha fazla ağrıması ve büyümesi bu nedenden dolayıdır. Fakat bu durumun öyle büyük tehlikeleri yoktur. Sadece hamile kadının kum dökmesine ve sancıya yol açar. Böbrek sancıları genellikle gece tutar. Bu hamile kadınların sağ böbrek sancısı nedeni ile paniğe kapılmasına neden olur.

Fakat sakin olmak ve derin nefes alıp beklemek en doğrusudur. Bu durum doktorların ultrason muayenesinde de meydana çıkan bir durumdur. Bu ve buna benzer durumların tıpta tedavisi yoktur. Olsa bile hamile kadınların ne kadar zararsız olursa olsun ilaç alması doğru değildir. Bu sebeple sakin olup telaşa etmemekte yarar var.

Böbrek Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Böbrek ağrısı hamilelik belirtisi değildir. Ama siz hamile olduğunuzu henüz bilmiyorsanız bunu ağrılı bir şekilde öğrenmeniz olası. Çünkü gebeliğin ilk haftalarında böbrekler değişmeye başlar ve böbrek sancısı kendisini idrar yolu enfeksiyonu gibi idrar yanması ile gösterir. Hamileyim böbreklerim ağrıyor, diyen bayanların yapabileceği en güzel tedavi yöntemi bol bol su içmektir.

Hem bebek hem de anne için su hayati önemin iki katı anlamına geliyor. Hamile bir kadının günde en az 3,5-4 litre su içmesi gerekiyor. Aksi halde anne vücudundaki su direk amniyon sıvısına karışacak ve anne vücudu susuz kalacaktır. Anne vücudunun susuz kalması demek böbreklerin sorun yaşamaya başlaması demektir. Hamilelikte böbrek ağrısı ne zaman olur? Hamilelikte böbrek ağrısı ilk haftalarda ortaya çıkar.

Bu sebeple düşük riski yaratması olası. Bu sebeple en kısa sürede çözüm bulunmalı. Aşırı sancılarda su takviyesi serum ile sağlanabilir. Sonrasında annenin su almayı ihmal etmemesi gerekir. Yoksa bebeğin düşme riski ortaya çıkar ve bu annenin psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız