Böbrek sancısına neler iyi gelir. Doğal Tedavi Yöntemleri

Böbrek sancısı kimi zaman şiddetli ağrılara ile kendini belli eder. Bu yüzden böbreklerin sağlığı için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

Böbrek Sancısı Nedir?

Enfeksiyon ya da farklı durumlardan etkilenen böbrekte ağrı durumu ortaya çıkar ve önüne geçilmediği sürece daha zararlı etkileşimlere neden olabilir. Ama aynı durum söz konusu böbrekler için söylenemez. Çünkü bu durum, böbrekteki farklı rahatsızlıkların ya da enfeksiyonun habercisi de olabilir.

Böbreklerin ilk görevi vücuda giren sudaki zararlı maddeleri süzmektir. Bu görevinin yanında bir de kandaki elektrolit dengesini, baz ve asit dengesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vücuda hormon ve şeker desteği de sağlar. Bu görevleri böbreklerin yerine getirmemesi yani çalışmaması durumunda böbrek arasında böbrek yetmezliği olarak bilinirken, bunun çözümü ise direkt böbrek nakli ve yahut da diyaliz merkezleridir. Bu süreçlere kadar sancı devrededir. Böbrek sancısı da doğal olarak böbrekteki rahatsızlığı dile getiren bir çağrı konumundadır.

Böbrek Sancısı Neden Olur?

Böbrek sancısına genelde sol kaburganın altında ateş belirtisi ve halsizlik ile durumlar neden olur. Yine aynı şekilde idrar yollarında yaşanan problem de bunun neticesidir. Böbrek sancıları genelde bel hizasında iken sancılı veya hafif olarak devam edebilmektedir. Bazı zamanlarda da kasığa kadar hatta böbrekten karına kadar devam eden sancılar ile karşılaşmak mümkündür. Bu anlamda böbrek sancısı nasıl ortaya çıkar ile ilgili tüm soruların da yanıtlanması gerekir. Böbrek sancısına ne iyi gelir sorusuna da yazımızın devamından doğru yanıtlar alabilirsiniz.

Yine sancının olduğu zamanlarda hastanın biçimini ve yahut da bulunduğu konumu değiştirmesi ağrı üzerinde hiçbir etki sağlamamaktadır. Böbrek sancısının, böbrek içerisinde kum olması, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu, damar sertleşmesi, polikistik böbrek hastalığı nedenleri vardır. Böbrek taşından şikayetçi olan insanların, esasında bu ağrıların sebebinin böbrek olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Asıl ağrı, taşın böbrekten çıkışının başlangıcında görülmektedir. Bilhassa taş idrar yolundan idrar torbasına doğru ilerlerken şiddetli bir sancı oluşturmaktadır.

Ağrının kesik kesik olması ile yani sürekli olmaması ile beraber meydana geldiğinde hastanın yerinde duramadığı gözlemlenmektedir. Bu durum da sancının ne kadar yoğun olduğunu göstermektedir. Hatta bunlar bazı durumlarda mide bulantısı ve kusmaya kadar gidebilen sancılardır. İdrar yolu enfeksiyonu da mesanede ya da sidik yollarında görülebileceği gibi böbrekte de görülebilir. Bu durumdaki risk erkeklere oranla kadınlarda daha fazladır. Böbrek enfeksiyonu, bir diğer adı ile piyelonefrit, çoğu zaman mesanede başlar ve böbreklere kadar uzanan enfeksiyonun özel bir türüdür.

Tedavi edilmediği durumlarda böbreklerde kalıcı hasarlara sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda tedavi edilmez ise, bakterilerin kana karışıp vücuda dağılması ile beraber hayati bir tehlike taşıyabilir. Normal enfeksiyonlardan ziyade bu enfeksiyon, vücuda dahil olduktan bir iki saat sonra kendini hissettirmektedir. Hasta da böbreklerin olduğu bölgede sancılar oluşurken, halsizlik ve ateşlenme de görülebilir.

Sancısız ve sağlıklı böbreklere sahip olmak için, su başta olmak üzere bol bol sıvı tüketmek, besinlerde hazır ve tuzlu olanlardan kaçınıp meyve ve sebzeye ağırlık vermek gerekmektedir. Tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir. Yine düzenli egzersiz yapılarak vücudun yapısına göre en dengeli kiloya erişmek, tansiyona dikkat etmek, tütün mamülleri ve alkolden uzak durmak gerekmektedir. Soğuk havalarda üşütmeyi engellemek adına özellikle de ayakları sıcak tutmaya özen gösterilmelidir.

Gerçek limondan hazırlanmış olan taze limonata, böbreklerdeki mevcut sancıyı dindirip, böbreklerde taş oluşumunu minimum seviyeye getirmektedir. Böbrekler sızladığı ya da ağrıdığı zaman üzerine sıcak su torbaları yardımı ile bastırma (pres yapma) yöntemi de oldukça faydalıdır.  Böbrek sancılarına yol açan bir diğer sebepler ise, böbrekte kanama, böbrek kanseri ve böbrek büyümesi (hidronefroz)dir. Ayrıca böbrek taşı düşürmek için de bol sıvı tüketimi önemlidir. Bu doğal uygulamalar hem böbrek sancısını geçirir, hem de böbrek ağrıları kısa sürede geçer. İyi bir böbrek yapısına sahip olmak için böbrek sancısı belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren bu uygulamalara geçmeniz gerekir. Bu uygulamalar kısa sürede sancısı keser ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanızı sağlar.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız