Bebeklerde Kum Dökme Nasıl Anlaşılır ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde böbrek kumu dökümü esnasında idrarda sıkıntılar, bezde turuncu ve beyaz çözeltiler bulunur. Bu durumda beklemeden doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Kum Dökme Nasıl Anlaşılır?

Yetişkinler var olan kum ve böbrek taşı bebeklerde de sık şekilde oluşabilir. Bebeklerde böbrekte kum taş düşürme ile alakalı olan seviyenin aslında bir alt kısmıdır. Kum taneciklerinin birleşmesi sonucunda böbreklerde taş oluşumu olur. Taş düşürme sıkıntısı direk olarak yaşanabildiği gibi küçük taneciklere ayrılması ile kum dökme işlemi de gerçekleşebilir. Bebeklerde kum dökme nasıl anlaşılır bebeklerin bezinde beyaz ya da turuncu renklerde tuz parçası şeklinde maddelerin görülmesi, insanlar arasında kum dökme olarak bilinir.

Ayrıca bebeklerin ve çocukların iç çamaşırlarında oluşan lekelerde kum olarak algılanır. Bebeklerin ve çocukların gelişimleri tam anlamı ile tamamlanmadığından dolayı organları yetişkinler kadar fonksiyonel şekilde çalışmaz. Bebekler doğduktan tam olarak iki sene sonra organları fonksiyonel şekilde çalışmaya başlar. Böbreklerin yeterli düzeyde gelişmemesi ve etkili biçimde çalışmaması idrardaki maddelerin belli bir kısmını emmez.

Emilimin olmaması sonucunda bebeklerin böbreklerinde kum dökme ve taş düşürme gibi sıkıntılar oluşmaya başlayacaktır. Anne ve babaların bebeklerde böbrek kumu dökme ve taş düşürme sıkıntısı yaşadıkları zaman paniğe ve endişe yapılır.

Bebeklerin böbrekleri zaman içinde gelişir ondan dolayı bebekte oluşan kum döküm işlemi zaman içinde geçecektir ama bu sürecin geçmesi için anne ve babaların sabırlı olması gerekir. Önemli olan bebek büyüdükçe su tüketimi yapılmalı ve su tüketiminin olabildiğince fazla düzeyde yapılması gerekir.

Böbrek Kumu Kimlerde Görülür ve Riskli Olan Kimlerdir?

  • bebeklerde-kum-dokme-nasil-anlasilir-2Prematüre doğanlar
  • Kuvözlerde bakımı olan bebekler
  • Oksijen tedavisi olan bebekler
  • Yoğun ilaç kullanımı yapan bebekler
  • Ailesinde idrar yolları enfeksiyonu hastalığı olanlar ve böbrek hastalığı olan
  • Bebeklik ve çocuklukta az su tüketimi yapan
  • Fazla tuz tüketimi yapan kişilerde
  • Hayvansal gıdalar konusunda zengin ve çok beslenme yapanlar
  • Bebeklik döneminde ergin döneme kadar hareketsiz yaşamı bulunan kişiler
  • Bebeklik döneminden itibaren hazır gıda ve içecek tüketimi yapanlar risk grubu içinde yer alır.

Bebeklerde böbrek kumu sıkıntısı idrarlarında kanama, karın ağrıları, idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonları, bebeklerin bezinde kum bulma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tarz sorunlarda muhakkak geç kalınmadan doktora başvurmak gerekir. Doktora yapılacak olan başvurusu sonrasında rutin olan değerlendirmeler yapılmalıdır. Yapılacak olan idrar testlerinde kan hücrelerine, iltihap hücrelerine ve idrar kristallerinin yoğun şekilde görülmesine bakılması gerekir. Bebeklerde böbrek taşının belirlenmesi amacı ile mutlaka ultrasonografi yapılması gerekir. Ultrasonografi bebeklerde belli bir ayın doldurulması ile yapılacaktır.

Bebeklerde Kum Dökme Tedavisi

Bebeklerde böbrek kumu tedavisi bebeklerin böbreklerinin daha gelişmemiş olmamasından dolayı idrar ve kum dökme ile alakalı sorunlarda kan ve idrar testleri muhakkak yapılmalı ve incelenmelidir. İdrar ve kan testi yapılmasının ardından bebeklerde genelde ilaç tedavisine başlanır. Başlanılacak olan tedavi sürecinde anne ve babaların mutalaka sabırlı olması gerekir. Ayrıca anne ve babaların bu konuda doktor ile beraber hareket etmesi gerekir. Yapılacak olan tedavi sürecinde mutlaka doktorun söyledikleri dışına çıkılmaması gerekir. Yapılacak olan her türlü yanlışlık bebeğin böbreklerin ve idrar kanallarının sıkıntıya düşmesine sebep olur. Bundan dolayı dikkatli olmak ve kum dökme esnasında hem hijyene hem de sağlığa önem vermek gerekir.

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız