Böbrek Kumu Dökme Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar ve Ayrıntılar

Böbrek kumu dökmek kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde kum dökme esnasında ağrı oluşurken bazılarında ağrı kesinlikle oluşmaz.

Bitkisel Çözümler

Böbrek kumu dökmek için ilaçlı tedavi yanı sıra bitkisel şekilde kullanılan tedavi yöntemleri de bulunur. Böbrek kumu dökmek için;

 1. Tavuk yağı; böbrekte olan kumları dökmek için sıcak şekilde hazırlanmış olan yarım fincan tavuk yapı içilir. Tavuk yağı ağrının da kesilmesini sağlar.
 2. Kimyon; 1 su bardağı kaynamış olan suya 10 gr kadar kimyon atılır ve10 dk. Boyunca demlenmesi için kenara bırakılır. Günde 3 bardak içilmeli ve taze olarak yapılmalıdır.
 3. Kuzukulağı; kuzukulağı yaprakları böbrekte kum için oldukça faydalıdır. Yaprakların kaynatılıp suyunun içilmesi gerekir.
 4. Çörek otu; toz haline getirilmiş olan çörek otu 1 çay kaşığı bal ile hazırlanmış olan şerbetin içine katılmalıdır. Günde 1 çay bardağı tüketilmesi uygundur.
 5. Funda; 1 su bardağı kaynamış olan suya 10 gr kadar funda tohumu atılır ve 10 dk. Boyunca demlenmesi için kenara bırakılır. Günde 3 bardak içilmeli ve taze olarak yapılmalıdır.
 6. Kereviz tohumu; 1 su bardağı kaynamış olan suya 10 gr kadar kereviz tohumu atılır ve demlenmesi için bekletilir. Günde 2 su bardağı taze olarak hazırlanmalı ve tüketilmelidir.
 7. Böğürtlen yaprağı; 3 su bardağı kaynamış olan suyun içine 1 tutan böğürtlen yaprağı atılır ve demlenmesi için kenarda bekletilir. Süzülen karışım günde 3 kez yemeklerde sonra içilmelidir.
 8. Turp; turp soyulur, yıkanır ve 3 su bardağı suyun içinde kaynatılır. Sabah, öğle ve akşamları 1 su bardağı içilir.
 9. Dulavrat otu; 1 su bardağı kaynatılmış olan suyun içine bir tutam dulavrat otu atılır. Süzülen bu su günde 2 kez içilir.
 10. Dereotu tohumu; bu tohum böbrek kumu dökme konusunda sık şekilde kullanılır. Tohumların çekilmiş olması önemlidir. Çekilmiş olan 10 gram dereotu tohumu kaynar suda demlenir ve günde 1 bardak tüketilir.

İlaçlı Tedavi

Böbrek kumu dökmek kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir.  Kum dökme işlemlerinin gerçekleşebilmesi için üriner yapı, kumların küçüklüğü ve büyüklüğü ve ağrı önemlidir. Böbrek kumu dökme konusunda bazı kişiler ağrı hissetmezken bazı kişiler şiddetli ağrılara maruz kalabilir.

Böbrek kumu küçük ise 2 gün içinde dökülebilir. Büyük olanlar ise cerrahi işlemler bile isteyebilir. Bundan dolayı böbrek kumu olan kişilerin mutlaka uzman hekimden yardım alması gerekir. 5 mm kadar olan böbrek kumları için ağrı kesici ilaçlar, antispazmodik ilaçlar ve bol su içilmesi tavsiye edilir. Bu ilaçların alınması ve günde 2,5 litreden daha fazla su tüketilmesi böbrek kumu dökmek için fayda sağlar.

5 mm daha büyük olan böbrek kumları için yapılacak olan tedavi yöntemi kırma işlemleri uygulanır. Kırılan böbrek kumunun idrar yolu ile dışarı atılması bu tedavi amaçlanmaktadır. Böbrek kumu dökmek için hekimin vermiş olduğu ilaçların düzenli şekilde ve aksatılmadan kullanılması oldukça önemlidir.

Ayrıca sıvı kesinlikle aksatılmamalıdır. Kum dökme süresinde oluşacak olan ağrıların geçmesi için hekimlerden yardım istenebilir.

Böbrek Kumu Hakkında Merak Edilenler

Ne Kadar Sürer?

Böbrek kumu dökmek hastalara göre değişmektedir. Kişilerin idrar yollarının yapısı, kumun ne düzeyde olduğu ve hangi büyüklükte olduğu sürenin uzun ve kısa olmasını etkileyebilir. Bazen hastalarda kum kesinlikle ağrı yapmazken bazı hastalarda şiddetli ağrılara sebep bile olabilir. Küçük olan boyutlara sahip olan böbrek kumlarını dökmek 1 ila 2 gün sürerken büyük olan kumların dökülmesi için cerrahi işlemler gerekebilir. Ayrıca kadın ve erkeklerin böbrek kumu dökme süreleri de fark edebilir.

Nasıl Hissedilir?

Böbrek kumu dökme ağrısı kendine özgü olan bir ağrıdır ve vücutta oluşan diğer ağrılardan farklıdır. En şiddetli olan ağrısı kolik ağrıdır. Böbrek taşı düşürme esnasında ağrı bıçak saplanıyor gibi bir his yaratabilir. Hiç beklenmedik bir zamanda ve şiddetli düzeyde gelerek kendiliğinden yok olur. Ağrı yanlarda, kasıklarda ve karın bölgesinde kendini belli eder. Böbrek taşı dökme ağrısı dururken kendini göstermez, hareket halinde iken meydana gelir. Ağrıdan kaynaklı olarak uzanmak isteyen hastalarda ağrı boyutu şiddetlenir. Böbrek kumu ağrıları bacaklara, böbrek tarafında ve sırta da vurabilir.

Nasıl Anlaşılır?

Böbrek kumu döken kişilerde idrarda yanma, şiddetli şekilde başlayan ağrı, idrar yapamama, idrarda kanama olarak ortaya çıkar. Aile içinde böbrek kumu ya da taşı döken kişiler mevcut ise bu risk daha da yüksektir. Her insan taş ya da böbrek kumu dökebilir.  Önemli olan böbrek kumu dökme esnasında alınacak olan sıvı miktarıdır. Suyu fazla tüketen kişilerde kum dökme süreci daha kolay şekilde biter. Su idrar yollarından kumun daha hızlı şekilde dışarıya atılmasını sağlamaktadır.

Neden oluşur?

Böbrek kumunu ve böbrek taşını meydana getiren kesin sebepler bilinmemek ile birlikte oluşumunu destekleyen faktörler içinde;

 • Yetersiz düzeyde sıvı alımı
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Böbrekte bulunan bozukluklar
 • İdrar yollarındaki enfeksiyonlar
 • Böbrek hastalıkları
 • Genetik faktörler
 • Bağırsak hastalıkları
 • İlaçlar
 • Sıcak iklimde büyümek
 • Bağırsak ameliyatları
 • Metobolik hastalıklar

Böbrek Kumu Dökmek İçin Kür 1

Böbrek kumu dökmek için diyet listesi

Böbrek kumu dökmek için hazırlanacak olan bu kür oldukça faydalıdır. Özellikle böbrek iltihaplanmasına da iyi gelir. Böbrek kumu dökmek için gerekli olan malzemeler;

 • 3 ila 4 adet kereviz sapı
 • 1 tutam civarında maydanoz sapı
 • 3 ila 4 adet lahana yaprağı

Kürün Hazırlanışı

1 su bardağı kloru olmayan suyun içine maydanoz, lahana yaprağı ve kereviz sağları atılır. Ocağın üstünden yaklaşık olarak 3 taşım kaynatılır.

Kürün Uygulanması

Kürü yapmanın en önemli olan püf noktası her defasında taze şekilde yapılmasıdır. Her akşam yatmadan yaklaşık olarak 1 saat önce içilmesi gerekir. Kürün kesinlikle yan etkisi bulunmaz. Kan yağlarını düşürücü etkiye sahip olduğundan dolayı zayıflama konusunda da fayda sağlar.

Böbrek Kumu Dökmek İçin Kür 2

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı çörek otu
 • 4 su bardağı su

Hazırlanışı ve Uygulanması

Çörek otu dövülmeli ve suyun içine eklenmelidir. Sonrasında bal ilave edilir ve kaynatılır. Kaynamış olan karışım ılıdıktan sonra süzülür. Bu kür günlük 3 kez 1 çay bardağı tüketilir. 15 gün boyunca yapılıp ara verilmesi gerekir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız