Böbrek kumuna ne iyi gelir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Böbrek kumu dökmeye ne iyi gelir sorusuna verebileceğiniz en iyi cevaplar burada yer alıyor. Sıvı, besin, ilaç ve tedavi yöntemleri sayesinde kumdan kurtulun.

Böbrek kumları halk tarafından sık rastlanılan hastalıklardan birisidir. Böbrek kumları, böbrek taşlarının halini almadan ufak halleri olarak bilinir. Böbrek kumları zamanla dökülmediği zaman böbrek taşı halini alır. Böbrek kumları zaman zaman ağrı ve sancı hissi vermesine rağmen böbrek taşları kadar ağır değildir. Böbrek kumlarının dökülmesi böbrek taşlarına göre daha kolay bir işlemdir. Böbrek taşları ilerlediği zaman cerrahi operasyonlar sonucunda alınması gerekiyor. Bunun için böbrek kumu ile karşılaştığınız zaman dikkatli olmalısınız.

Böbrek ağrısı ile neden karşılaşırız?

Böbrek kumuna ne iyi gelir?

Böbrek içerisinde kum ve taş bulunmasından dolayı sık sık ağrılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu ağrılar genellikle sızlama ve bıçak saplama şeklinde görülür. İdrar yollarınızın iltihaplanması ve böbreklerinizin iltihaplanmasından dolayı böbrek ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir?

Böbrek ağrıları ile karşılaştığınız zaman günün nasıl geçiceği hakkında pek fikir sahibi olamazsınız. Ağrı nedeniyle yerinizde duramayacağınız için önceden bilgi sahibi olmalısınız.

 • Soğuk zamanlarda ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Ayaklarınızı sıcak tuttuğunuz zaman böbrek ağrıları ile daha az karşılaşırsınız.
 • Böbrekleriniz ağrıdığı zaman üzerine sıcak su torbası ile bastırabilirsiniz. Bu sayede ağrılarınız biraz daha hafifleyecektir.

Böbrek kumuna ne iyi gelir?

Böbrek kumu için farklı alternatif çözüm yolları bulunuyor. Bitkisel, ilaçlar ve besinler yardımı ile böbrek kumunu rahat bir şekilde dökebilirsiniz. Bunun için ekstra bilgi bilmenize gerek kalmıyor. Sizler için hazırladığımız tedavi yöntemlerini uyguladığınız zaman kolay bir şekilde böbreklerinizden kumu atabilirsiniz.

 • Böbrek ağrıları ile karşılaştığınız zaman bol su içmelisiniz. Böbreklerimizin daha fazla çalışmasına yardımcı olan su, kumun atılmasında yardımcı olacaktır.
 • Tamamıyla gerçek limondan oluşturulan limonata varsa böbrek kumunu en az seviyede tutacaktır.
 • Bitkisel çaylar sayesinde kum dökmenize yardımcı olabilirsiniz. Menekşe ve gül çayları böbrek kumu konusunda oldukça başarılıdır.
 • Tuz alımının kısıtlanması ve yağlı besinlerin tüketilmemesi gerekir.

Böbrek kumuna bitkisel çözümler!

Eski çağlarda sağlık kuruluşları bulunmadığı için bitkiler ile çözüm üretilmesi gerekiyordu. Bitkilerin bazı hastalıklara ve organlar için şifa kaynağı olduğu düşünülüyor. Bitkilerin bu tedavi edici yönünden sizde faydalanabilirsiniz.

 • Avokado yaprağını kaynattığınız zaman böbreklerinizin iltihaplanmasına iyi gelir. Avokado yaprağı kaynatıldığı zaman acı geleceği için bal ile tatlandırabilirsiniz.
 • Armut’un kurusunu bulduğunuz zaman suyunu hemen sıkın. Böbrek ağrılarınız ve kum dökme konusunda birebir faydalıdır.
 • Sıcak sıcak içeceğiniz keten tohumu çayı böbrekteki kuma kısa süre içerisinde etki edecektir. Birkaç gün sık sık keten tohumu çayını tüketmeye çalışın. Acı ve kokusunu sevmediğiniz zaman tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
 • Ebegümeci yaprağını haşladıktan sonra balla tatlandırarak tüketebilirsiniz. Böbrekten kaynaklanan ağrılarınız için nasıl etki ettiğini sizde göreceksiniz.

Böbrek kumunu yiyecekler ile dökün!

Besin gruplarının yardımı ile kum dökmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Besin grupları arasında yenilmesi ve yenilmemesi gereken yiyecekler bulunuyor. Sizler için yenilmesi gereken besinleri hazırlarken kalsiyum, sodyum ve oksalat oranı yüksek olan besinler üzerine bir çalışma yaptık.

 • Hazır çay, kahve, taze limonata ve gazlı içecekleri tüketebilirsiniz.
 • Mısır, erişte, patates, pilav ve kurutulmuş nohut yiyebilirsiniz.
 • Yağ grubunda ise peynir ile yapacağınız soslar dışında hepsini tüketebilirsiniz.
 • Bisküvi, mısır ekmeği, gözleme ve krep tarzı şeyleri dilediğiniz gibi yiyebilirsiniz.

Kullanılan tedavi yöntemleri

Böbrek içerisinde oluşan kum veya taş taneciklerini sıvı, ilaç ve besinler yardımı ile düşüremediğiniz zaman cerrahi operasyonlar ile karşılaşmak zorundasınız.

 • Taş kırma yöntemi ile böbrek taşını kırdırabilirsiniz. 2 santimetreden büyük taşları dökemediğiniz zaman SWL tedavisi uygulanmaktadır.
 • Perkütan böbrekten taşın çıkartılması işlemini uygulatabilirsiniz. SWL yönteminde kıramadığınız taşlar böbrek içerisinden direkt çıkartılır.
 • Üreteroskopi yöntemi ile böbrek taşlarından kurtulabilirsiniz. Üreterin alt ve orta kısmında kalan taşlar için açık ameliyat işlemine tabii tutulmazsınız. Üreter üzerinde tıkanıklığa yol açan taşlar kısa süre içerisinde alınır.

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız