Böbrek Ağrısı Neden Olur? Tedavi Yöntemleri ve Doğal Uygulamalar

Böbrek ağrısı son zamanlarda birçok kişinin yakındığı durumlardan biridir ve uygun tedavi süreçleri uygulanmadığında kişilere uzun süreli rahatsızlık verebilir.

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek ağrıları

Böbrek ağrıları farklı rahatsızlıkların ya da enfeksiyonların habercisi olabilmektedir. Bu yüzden bu tür ağrıları önemsemeniz ve kısa sürede bir doktora görünmeniz gerekir. Günümüzde pek çok kişi böbreklerin vücuttaki konumunu da karıştırarak böbrek ağrılarıyla ilgili net bilgilere sahip olamamaktadır. Böbrek ağrıları daha çok idrar semptomlarıyla ve halsizlikle kendini belli eder. Ayrıca kaburgaların bittiği bölgede bu belirtilere ateş de eşlik edebilir.

Böbrek Enfeksiyonları

Daha çok mesanede ya da idrar yolunda başlayarak böbreklere doğru giden özel bir enfeksiyondur. Tedavi edildiği durumlarda herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat tedavi edilmezse böbreklere kalıcı hasarlar oluşturabilir veya böbrekteki bakteriler kan dolaşımına yayılarak hayatınızı risk altına alabilir. Böbrek enfeksiyonları için antibiyotik kullanımı şarttır ve gerektiği durumlarda hastanede istirahat sağlanır.

Böbrek enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin idrar yolu kadınlarda daha kısadır. Bu yüzden kadınlarda bu tür durumlar daha çok görülür ve böbrek ağrısında artış yaşanır.

Böbrek Taşı

Böbrek ağrısına neden olan bir diğer durum da böbrek taşıdır. Aşırı böbrek ağrılarıyla beliren bu durum böbrek taşlarının idrar kesesine doğru ilerlemesiyle beraber çok yoğunlaşır. Şiddetli ağrılardır ve sürekli yaşanmaz. Ayrıca bulantı ve kusmaya neden olabilmektedir.

Damarda Sertleşme

Damar sertleşmesi durumu yüksek tansiyon yaşanır ve bu durumda da ortaya çok şiddetli bir böbrek ağrısı çıkar. Ayrıca damar tıkanıklıkları da görülebilir. Bir kalp hastalığı olarak bilinen damar sertleşmesi böbrek damarını etkilediğinde şiddetli ağrılar ile karşılaşılabilir.

Polistik Böbrek Hastalığı            

Bu hastalıkta böbreklerde kist kümesi oluşumu görülür. Kalıtsal bir hastalık olmakla beraber sıvıyla dolu keseler olarak bilinir. Hastalığın en yaygın belirtisi ise yüksek tansiyondur. Uzun yıllar bazı kişilerde bir belirti ortaya çıkmayabilir ancak orta şiddetli böbrek ağrılarına neden olabilir.

Böbrek Ağrısına Neden Olan Diğer Nedenler

Böbrek ağrılarına sebep olan diğer nedenler arasında;

Sağlıklı böbreklere sahip olmak için öncelikle bol su tüketimi yapmak gerekiyor. Daha sonra tuzlu tüketim yapmamak ve hazır gıdaları tüketmemek önemlidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak da vücut ve böbrek sağlığı için çok önemlidir. Yaşınıza uygun olan kiloya erişmek için yapmanız gerekenleri araştırabilir ve bu konuda bir doktordan yardım alabilirsiniz. Ayrıca sigara ve alkolden uzak durmanız önemlidir.

Çünkü sigara ve alkol ile vücuda yayılan zararlı maddelerin atılması için böbrekler ekstra çalışmak durumunda kalır.

Böbrek Ağrısına Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Böbrek ağrısına karşı bilindiği üzere ilk olarak bolca su tüketimi yapmanız gerekiyor. Ayrıca soğuk havalarda üşümemek adına ayaklarınızı sıcak suda bekletmeniz öneriliyor. Bununla beraber gerçek limondan yapacağınız limonata böbreklerdeki ağrını dindirmektedir. Sıcak torba uygulamasıyla yapacağınız pres yöntemi de son derede faydalıdır.

Böbrek ağrısının nedenleri ve alınması gereken tedbirler genel anlamda bu şekildedir. Böbrek içine taş ve kum oluşumu, nefrit yani böbrek iltihaplanması ve idrar yollarının iltihaplanması gibi durumlar da böbrek ağrılarını tetikleri. Doktorunuzun tavsiyeleriyle beraber yapmanız gerekenleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Aksi durumda böbrek ağrıları şiddetli bir şekilde artacak ve daha büyük sorunlara neden olabilecektir.

Gerekli teşhis ve tedavi süreci sağlandığında ise böbrek ağrılarını sonlandırabilirsiniz.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız