Böbreklerdeki Kanama Nedir? Tedavi Şekli ve Belirtileri Nelerdir

Böbrek kanaması oluşumunun en büyük sebebi böbrek taşıdır. Kanama böbrek taşı dışından bir çok sebepten dolayı da oluşurak ciddi zarar vermektedir.

Böbrekte Kanama

İdrarda kan gelmesi

Böbrek kanaması her yaşta insanın başına gelebilecek olan bir sağlık sorunları arasında gelir. Oluşan kanama tek başına meydan gelen bir sağlık sorunundan kaynaklı olarak ortaya çıkmaz. Çoğunlukla böbrekler oluşan farklı bir sorundan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Böbrekte kanama belli başlı belirtiler ile kendini belli eder. Ayriyeten bazı kişilerde de herhangi bir belirti vermez. Bu kişilerin idrarlarını bakılması ve idrar testlerinin yapılması gerekir.

Tıbbi açıdan bu sorunun yaşandığı zaman ilk olarak bu soruna yol açan nedenlerin araştırılması ve kaynağının bulunması gerekir. Bulunan neden doğrultusunda ve böbrek kanamasının oluşturduğu sorunlar çözülür. Böbrek kanamasına ilişkin olan belirtilerin vücutta hissedilmesi ile vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Oluşan kanama böbreklerdeki bir tümörden bile kaynaklanabileceği için vakit kaybetmek ve bu sorunu askıya almak ciddi düzeyde risklerin oluşmasına sebep olabilir. Bu riskleri yaşamamak adına kanamanın erken zamanda teşhis edilmesi gerekir.

Erken dönemde teşhis edilen vakalarda her daim tedavi süreci en doğru şekilde işler. Tedavi sürecinde sabırlı olmak ve doktor kontrollerini aksatmadan devam etmek gerekir.

Böbrekte Kanama Nedenleri

Böbrekte oluşan kanamanın en büyük sebebi böbrek taşlarıdır. İnsan vücudunda var olan taşlar düşürme esnasında ya da normal zamanda böbrek kanamasına sebep olabilir. Böbrek taşlarının zaman içinde büyümesi ve düşürürken böbreklere ve idrar yollarına zarar vermesi kanamayı oluşturabilir. Ayrıca büyüyen böbrek taşı büyüklüğünden kaynaklı olarak böbrek kanallarına sıkışır.

Taş sıkışması da kanamalara ve şiddetli düzeyde ağrılara neden olur. Böbreklerdeki kanama ancak taşın alınması ile sonlanabilir. Böbreklerdeki kanamaların diğer bir sebebi de böbrek iltihaplanması ile alakalı olan sorunlardır. Oluşan iltihaplanmalar zaman içinde bölgede kanamalara neden olarak farklı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. İltihapların tamamı antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılır ve kanama durdurulur. Böbrek kanaması sebebiyeti olan iltihaplanmanın erken şekilde teşhis edilmesi hastalarda böbrek ile alakalı sorunlarını meydana getirmeden hızlı şekilde ortadan kaldırılabilir. Bundan her hastalıkta olduğu gibi böbrek kanamalarında da erken teşhis daha çok sorunların ortaya çıkmasının önüne geçecektir.

Yapılacak olan tedavi sürecinde ilaçlar doğru şekilde ve düzenli şekilde kullanılmalıdır. Aksi olan durumlar sorunların büyümesini sağlar.

Böbrekte Kanama Belirtileri Nedir?

Böbreklerde var olan kanamalar idrarda kanama yaparmı merak edildiğinden dolayı aslında en büyük sebebi kişilerin idrarlarında görülen kanamadır. Kişilerin idrara çıktığı zaman idrarlarında kırmızımsı ve bulanık olması böbrek kanaması olduğunun kanıtıdır.

İdrarda kanamanın dışında idrar esnasında oluşacak olan yanmalar idrar yolu enfeksiyonlarına ve böbrek kanamalarına işaret eder. Bunların yanı sıra kişilerin böbreklerinde görülecek olan kanamaları baş dönmelerine, kusmaya ve mide bulantısına da sebep olur. Bu durumlar kanamanın oranına göre şiddetli, az ya da hiç ortaya çıkmayabilir. Böbrek kanamaları herhangi bir belirti oluşturmadan da meydana gelebilir. Bundan dolayı ve böbrekte oluşabilecek olan başka sıkıntılardan kaynaklı olarak yıllık olarak böbrekler ile alakalı rutin kontrollerin yapılması gerekir. Yapılacak olan kontroller sayesinde oluşabilecek olan her türlü hastalığında önüne geçilir. Ayrıca tedaviye erken dönemde başlanması hastalığın daha kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması açısından yardımcı olacaktır. Erken dönemde yapılan tedavi ağrılarında hafifleyerek yok olmasını sağlar.

Ne durumda olunursa olunsun böbrek kanaması ile alakalı olan sorunlarda doktora başvurmak en doğru adım olacaktır.

Böbreklerde Kanama Tedavisi Olurmu?

Böbreklerdeki kanama sıkıntısına genelde böbrek taşları yol açtığı için bu sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Böbreklerde var olan kanamadan dolayı böbreklerin bazı kısımları zarar görebilir. Zarar gören bölgelerin onarılması adına hastaya yatak istirahati doktor tarafından verilir. Ayriyeten bu dönemde günlük yaşamda yapılan egzersizlerin ve ağır işlerin belli bir dönem azaltılması gerekmektedir.

Doktor tarafından verilecek olan ilaçlar sayesinde kanamanın var olduğu bölge hemen hemen 1 haftalık süre içinde iyileşme gösterecektir. Tıbbi anlamdaki tedavinin yanında şifalı bitkiler ile yapılacak olan tedaviler ve kürler bu bölgenin onarımı açısından fayda sağlar. Hatta bitkisel kürler hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Ayrıca tıbbi ilaçların yol açtığı zararların önüne geçen bitkisel kürler insan vücuduna yan etki oluşturmazken zarar da vermez.

Bitkilere alerjisi olan kişilerin kürler ile alakalı olarak detay öğrenmeleri gerekir. Ayrıca alerjisi olan kişilerin doktor kontrolünde bu kürleri kullanması uygun olacaktır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız