Böbrek Küçülmesi Belirtileri ve Yapılacak Olan Tedaviler Nelerdir?

Böbrek küçülmesi oluşan kişilerde ilk dönemlerde herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Böbreklerin fonksiyonlarını getirmemesi kendini belli edecektir.

Böbrek Neden Küçülür?

Böbreklerde oluşan küçülme birçok sebepten kaynaklanabilir.  Bilinen en büyük sebebi ise böbrek üstü bezi ameliyatlarından sonra ve böbrek yetmezliklerinden kaynaklanmasıdır. Ayrıca böbreklerde oluşacak olan farklı hastalıklar böbreklerde küçülmelere ve bunun sonucunda böbrek yetmezliklerine sebep olabilir. Böbrek küçülmesi ile alakalı olan sorunlar erken döneminde fark edildiği zaman oluşabilecek olan ciddi risklerin hepsi daha kolay ve hızlı şekilde ortadan kaldırılır.

Böbrek küçülmesi ile alakalı olan belirtiler ve sorunlar genellikle geç anlaşılır. Bundan dolayı da yaşamsal açıdan risklerin oluşmasına sebep olabilir. Böbrek küçülmesinin geç fark edilmesinin en büyük sebebi bir böbreğin vücudun gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamasından kaynaklanır. İnsan vücudunda yer alan böbreklerin bir tanesi fonksiyonları ile gereken işlemleri yaptığı için belirti göstermez. Bundan dolayı da oluşan hastalık geç fark edilir ve böbrek fazlasıyla hasar görmüş olabilir. Böbrek küçülmesi olan kişilerin oluşan belirtileri fark ettiği an doktora başvurması gerekir. Her hastalıkta olduğu gibi böbreklerde oluşan küçülmelerde de erken dönemde koyulacak olan teşhis büyük bir önem taşır.

Erken teşhis koyulması diğer organlara verilecek olan zararın ve farklı böbrek sıkıntıların önüne geçilmesi için gereklidir.

Böbrek Küçülmesi Nasıl Anlaşılır?

Böbrek küçülmesi ilk etapta herhangi bir belirti göstermeyebilir. Böbrek küçülmesi ile alakalı olarak erken teşhis genelde diğer hastalıkların tedavisi aşamasından doktor tarafından koyulur. Aksi durumda erken şekilde kişilerin bu durumu fark etmeleri mümkün değildir. Doktorların bu konuda yapacakları bazı testler ve görüntüleme uygulamaları böbrek küçülmesini ortaya çıkartabilir.

Bundan dolayı böbrek ile alakalı olarak oluşan sorunlarda ve fark edilen belirtiler sonrasında kişilerin doktora başvurması en doğru karar olacaktır. Böbrek küçülmesi ile alakalı olarak vücut birçok belirti verir ve bu belirtiler arasında en belirgin olanı idrar ile alakalı olan sorunlardır. İdrara sık şekilde çıkmak ve idrarının oldukça az gelmesi en önemli belirtidir. İdrar ile alakalı olan belirtiler farklı böbrek hastalıklarında da meydana geldiği için net olarak böbrek küçülmesini göstermez.

Bunun için doktor muayenesi ve bazı testlerin yapılması gerekir. Böbrek fonksiyonlarının yarıya düşmesi durumunda aşağıda bulunan belirtiler kendini göstermeye başlar.

 • Hipertansiyon
 • İdrardaki üre miktarında artış
 • Anemi
 • Ciltte oluşan kaşıntı
 • Belde ağrı
 • Beslenmeden kaynaklı olarak çıkan sorunlar
 • Halsizlik
 • Yorgunluktan dolayı ortaya çıkan sorunlar
 • Kusma
 • Mide bulantısı
 • İdrar esnasında görülen kanama
 • İdrar yaparken ağrı
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrar yaparken sızı
 • Sık şekilde idrara çıkma

Böbrek küçülmesi yaşamsal anlamda ciddi sorunlar oluşturacağı için kesinlikle doktor kontrolü ile rahatsızlığın ortadan kaldırılması gerekir. Uygulanacak olan tedavi sürecinde doktorun tüm söylediklerine uyulması ve yapılacak olan tedavi aşamalarında sabırlı şekilde davranılması gerekir. Gerekli olursa psikolojik anlamda destek alınması uygun olacaktır.

Böbrek Küçülmesinde Bitkisel Tedavi

Böbrek küçülmesi ile alakalı olarak beslenme programı konusunda dikkatli olmak gerekir. Böbrek küçülmesi için verilen diyetlerde yüksek düzeyde protein miktarının azaltılması gerekir. Böbrek ile alakalı sorunu olan kişilerin hayvansal olan yağlardan uzak durması gerekir. Hayvansal olan gıdaların yerine keten yağı ya da balık yağı gibi doymuş olan asit içermeyen ve Omega 3 açısından zengin olan gıdalar tüketilmelidir.

Böbrek küçülmesi olan kişilerde zayıflama olacağı için hastanın kilosunu koruyabilmesi için yüksek kalorili şekilde beslenmesi gerekir. Böbreklerin fonksiyonlarının bozulması sonucunda vücutta mineral eksikliği oluşur ve bunun giderilmesi gerekir. Bunun için kalsiyum, fosfor, demir ve D vitamini desteklerinin alınması gerekir. Böbrek küçülmesi için pürin içermekte olan gıdaların tüketilmemesi gerekir. Sodyum içeren gıdaların tüketilmesi böbrek küçülmesini desteklerken böbrek taşı oluşumunu da desteklemektedir. Böbrek küçülmesi konusunda oluşan ağrılar için sıcak su kompresi uygulamasının yapılması ağrıları bir nebze de olsun dindirir.

Böbrek ağrılarının giderilmesi için doktorlar ağrı kesici ilaçların kullanılmasını isteyebilir. Bu ilaçların ve tedavi için diğer ilaçların düzenli aksatılmadan kullanılması önemlidir.

Böbrek Küçülmesinde İlaçlı Tedavi

Kök hücre tedavisi; kök hücre tedavisinde böbrekte oluşan hasarlı dokular kök hücre ile değiştirilir. Yapılan bu uygulama ile böbrek dokuları kendini yenileyecektir. Bu uygulamada doktorun söyledikleri doğrultusunda hareket etmek gerekir.

Mikro-Çin Tıbbı Ozmoterapisi

Bu tedavi kapsamında Çin ilaçları ve ozmos cihazları kullanılır. Bu cihazlar ve ilaçlar böbreklerin dokularına sirayet ederek iyileşme sağlamaktadır.  Yeni bir tedavi şekli de olsa bu uygulama ile böbrek dokularına oksijen ve besin ulaşımı sağlanmaktadır. Bu şekilde böbreklerde bulunan küçülmenin önüne geçilir. Bu uygulamada doktorun söyledikleri doğrultusunda hareket etmek gerekir. İlaçların aksatılmadan ve düzenli kullanılması tedavi açısından gerekli ve şarttır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız