Normal Böbrek Boyutları Kaç MM Olmalı?

Böbrek, omurgalı canlılarda bulunan fasulye biçiminde boşaltım organlarıdır. İnsan vücudunda, bel bölgesinde her iki yanda, karnın arka çeperinde yerleşmiş şeki

Normal Böbrek Boyutları

Boşaltım sisteminin bir bölümünü oluşturan böbrekler kandaki, zehirli atıkları süzer, su ile beraber idrar olarak boşaltımını sağlarlar.

Böbrek boyutları kaç mm olmalı cevabı en çok yaş durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Böbrek boy ve ağırlığı yaşa göre değişkenlik göstermektedir. İnsan gelişimi ile beraber böbrekler de diğer organlar gibi büyümektedir. Yetişkin bir bireyde böbrek boyu 10-13 cm aralığında değişmektedir.

Tek böbrek olunca boyutun değişimi

Bazı insanlar doğuştan tek bir böbreğe sahiptir ve bu böbrek normal boyutlardan biraz daha büyük olabilmektedir. Ayrıca iki böbrekli insanlarda da sağ böbrek sol böbreğe göre daha küçük olmaktadır. Normal böbrek boyutları nedir denildiğinde net bir cevap olmadığı bu şekilde anlaşılabilmektedir. Ancak 2 böbrek arasındaki farkın 2 cm’den fazla olması normal değildir. Göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Normal böbrek boyutları sağlıklı bir insanda ortalama ölçülerle alındığında, 12*6*3 olarak belirlenmektedir. 12 cm’den küçük veya büyük böbreklerde problem olduğu düşünülmemelidir. Ancak yine de doktor bazı belirtileri de göz önünde bulundurarak gerekli tetkikleri isteyebilir.

Çocuklarda Böbrek Gelişiminin Takibi

Çocuklarda fiziksel gelişim ve büyüme ile böbrek boylarıda değişebilmektedir. Çocukların boy-kilo endeksine göre böbrek ebatları da değişiklik göstermektedir. Örneğin; 1-3 ay aralığındaki bebeklerde böbrek boyu 38 mm ila 66 mm arasında değişebilmektedir. 12-30 ay aralığındaki çocuklarda ise 54mm -75 mm arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Böbrek Boyunda Küçülme

Yapılan bazı ameliyatlar sonrasında kişilerde Böbrek küçülmesi görülebilmektedir. Genellikle böbrek ameliyatlarının sonrasında kendini gösteren küçülme durumu çok fazla tehlike oluşturmaz. Ancak böbrek küçülmesi problemi her iki böbrekte de görülüyorsa tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınabilir.

Böbrek küçülmesi durumu genellikle böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda sık karşılaşılan bir durumdur. Erken teşhis ile böbrek küçülmesinin diğer organlara zarar vermeden veya böbrekte farklı sorunları meydana getirmeden ortadan kaldırılmasını sağlamak mümkündür.

Böbrek küçülmesi yalnızca doktor kontrolü esnasında ultrason ile tespit edilebilir, dışarıdan anlaması mümkün değildir.   Kişide görülen belirtiler sonrasında ancak bir terslik olduğu anlaşılabilir ve doktor muayenesi sonucunda ortaya çıkabilir. Böbrek küçülmesi sorunu olan bir hastada sık sık idrara çıkma ve idrar sırasında idrar miktarının az olduğunun farkedilmesi böbrek küçülmesi probleminin olduğuna dair belirtilerdir.

Böbrek Büyümesi

Böbrek büyümesi sorunu ise birden çok sebeple oluşabilmektedir. 13 cm’den büyük olan böbreklerde bir sorun olduğundan şüphelenilebilir. İdrar kanallarının tıkanarak idrar biriminin yaşanması en başlıca sebeptir. Bunun yanı sıra; kist oluşumu, taş oluşumu gibi sebepler böbrek boyunda büyümeye sebep olabilir.

İdrar kanallarının tıkanması enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi böbrekte oluşan kum, taş gibi kristalize parçaların kanalları tıkaması ile de oluşabilir. Böbreklerde büyüme ile beraber çevre dokulara baskı oluşur ve bu durum da sırt ağrılarına yol açar. En ayırt edici belirtisi bu olmakla birlikte; idrarda anormallikler, kusma, bulantı, halsizlik gibi böbrek rahatsızlıklarının klasik belirtileri de gözlemlenir.

Böbrek büyümesinde doktor tedavisinin yanı sıra bitkisel tedavilerle de iyileşme süreci desteklenebilir. Özellikle taş kaynaklı böbrek büyümelerinde iyi gelen bitkilerin çayları tüketilerek böbrek büyümesi sorunu çözülerek normal böbrek boyuna ulaşılabilir.

Avokado çayı ve maydanoz, biberiye, adaçayı, karahindiba, bitkilerinin çayları tüketilmesi faydalıdır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy, ortalama: 3,25en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız