Böbrek Küçülmesinin Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek küçülmesi böbrek üstü bezleri ameliyatından sonra ve böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkar ve uzun süre belirtileri kendini göstermez.

Böbrek Hipoplazi

Böbrek Hipoplazi – Böbrek küçülmesi

Böbrek küçülmesi(Böbrek Hipoplazi), böbrek yetmezliğinden ya da böbrek üstü bezi ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilir. Böbrek küçülmesi sorunu her insanda oluşabilir. Böbrekte oluşan küçülme ile alakalı olarak hekim tarafından tanı koyulması gerekir. Böbrek küçülmesi nedenlerinden kaynaklı olarak kişilerde farklı belirtiler ile ortaya çıkar. Böbrek küçülmesi açısından erken tanı koyulması büyük bir önem taşır.

Erken tanı koyulduğu zaman yaşamsal açıdan oluşacak olan riskler kısa süre içinde ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Böbrek küçülmesi hemen belirti göstermediği için geç anlaşılabilir. Ayrıca insanlarda bulunan diğer böbrekte gerekli olan fonksiyonları yerine getirebildiğinden dolayı böbrek küçülmesi ile alakalı olan belirtiler uzun süre ortaya çıkmayabilir. Böbrek küçülmesi sorunu yaşayan kişiler bu sorunu geç fark eder ve geç hisseder. Zamanın geçmesinden kaynaklı olarak oluşan hastalık böbreklere zarar vermiş olabilir. Böbrek küçülmesi olan kişiler böbreklerin zarar görmesi ile beraber belirtileri fark edip rahatsız olduktan sonra doktora giderler.

Bunun için yıllık şekilde yapılacak olan rutin kontrollerde bu sorunun da gözden geçirilmesi gerekir. Böbrek küçülmesi ile alakalı yapılacak olan tedavi için bu konuda uzman olan bir hekim seçimi tedavi süreci açısından oldukça önemlidir.

Nedenleri

Böbrek Hipoplazi tetikleyen en öneli faktörler sigara ve alkol tüketimidir. Alkol ve sigara her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da büyük risklerin yaşanması sağlar. Sadece böbrekler için değil genel anlamda sağlıklı şekilde yaşamak için kesinlikle sigara ve alkol tüketimini bırakmak gerekir. Böbrek küçülmesi nedenleri arasında böbrek üstü ameliyatı da yer alır.

Böbrek üstü ameliyatından sonra oluşan etkiler böbrek küçülmesi olarak ortaya çıkabilir. Geçirilen cerrahi müdahale sonrasında kişilerin vücutlarından kaynaklı olarak ortaya da çıkabilmektedir. Böbrek ameliyatı olan kişilerin mutlaka uzun bir süre boyunca kontrol altında tutulması gerekir.  Önemli olan tedavinin takibinin hiçbir şekilde bırakılmamasıdır.

Yüksek tansiyon hastalarında görülen hastalıkların içinde böbrek küçülmesi yer alır. Yüksek tansiyon birçok hastalığın oluşası için destek sağlar. Yüksek tansiyon hastalarının mutlaka rutin olarak böbrek kontrolleri yaptırası gerekir.

Belirtileri

Böbrek Hipoplazi belirtileri arasında en belirgin olan detay hastaların ayaklarında oluşan şişmelerdir. Oluşan şişelerin en büyük sebebi vücutta oluşan suyun dışarıya atılamamasıdır. Fonksiyonlarını yerine getiremeyen böbrekler vücutta bulunan suyu da dışarıya atamaz. Böbreklerin fonksiyonları en doğru şekilde yerine getirmesi ile ayaklarda oluşan şişmeler de ortadan kalmaya başlar. Böbrek küçülmesi belirtileri içinde kan basıncının düşmesi de yer alır. Kan basıncının düşmesi insanların uzuvlarının uyuşmasına sebep olur.

Bu tarz bir durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Böbrek küçülmesi hastalığı kişilerde dikkat bozukluğu, devamlı olarak uyuma ihtiyacı ve aşırı düzeyde sinirli bir yapıya sebep olur. Bu sorunların ard arda oluşması kişilerin ev, iş ve sosyal yaşamında sorunlar yaşamasına sebep olur. Ayrıca böbrek küçülmesi sık şekilde idrara çıkma ve idrar çıkışın oldukça az seviye olması ile de kendini gösterir.

Bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir hekimden yardım alması gerekir. Tedavi sürecinde gerekli olan tüm detaylar hekim tarafından söylenir ve hastanın bu detayların tamamına uyulması istenir.

Önemli olan detayları atlamadan ve ilaçları düzenli olarak kullanarak tedaviye devam etmektir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,33en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız