Böbrek Ağrısı Bele Vurur mu? Böbrek ve Bel Ağrısı İlişkisi

Böbrek ağrısının bir çok organı etkilemesi ve bel bölgesinde yaşanabilecek ağrılara da neden olmasıyla beraber bazı tedbirlerin alınması gerektiği belirtiliyor.

Böbrek Ağrısı

Böbrek ağrısı bele vurur mu sorusuna yanıt arayacağımız bu yazımızda önce böbrek ağrısının nasıl oluştuğunun bilinmesi gerekiyor.  İlk olarak bu tür ağrıların böbrekleri etkileyen farklı bir rahatsızlığın habercisi olabileceğini söylememiz de uygun olacaktır. Bu yüzden böbrek ağrısı ciddi anlamda önemsenmelidir. Günümüzde bel ile böbrek ağrıları birbirine karıştırıldığı için bu ayrımın da yapılması gerekiyor.

Böbrek ağrısı ile sırt ağrısı aynı şey değildir. Daha çok kadınların şikâyet ettiği bu durumlar arasında uzmanların da uyarıları bulunuyor. Bel ağrılarının daha çok böbreği tetiklediği belirtilirken böbrek ağrılarının da bele vurabileceği açıklanmıştır. Ayrıca iltihaplı romatizma hastalığının neden olduğu bel ağrılarından farklı olan bel fıtığı ağrıları ciddi anlamda böbrek hastalıklarını tetikleyen bir durum olarak belirtilmektedir.

Böbrek Ağrıları Nerede Görülür?

Böbrek ağrıları daha çok sırt bölgesindeki bel kemiğinin 2 yanında ve kaburgaların alt kısmında hissedilmektedir. Bazen öne bazen de arkaya vurabilen bu ağrılar birden bire saplanabilen sancılarla da hissedilmektedir. Aynı zamanda böbrek taşlarının da harekete geçmesiyle oluşabilecek böbrek ağrıları bele vurabilmektedir.

Böbrek sancılarında yapılması gereken bazı uygulamalar da bulunmaktadır. Sırt bölgesinde etkisini göstermeye başlayan böbrek ağrıları için bolca su tüketimi yapabilir, ağrı kesici alabilir ve ağrıyan bölgeye sıcak uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca idrar muayeneleriyle böbrek ağrılarına karşı ve sırt bölgesine vuran ağrılara karşı tedbirler alabilirsiniz.

Sağlıklı Böbreklere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Böbrek ağrılarından uzak bir yaşam istiyorsanız öncelikle böbrek sağlığı açısından en önemli durumun bol su tüketimi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz önemlidir. Hazır ve tuzu gıdalardan kaçınarak bol sebze ve meyve tüketiminin yanında tahıllı ürünler tüketebilirsiniz.

Böbrek ağrılarının sırt bölgesine vurmasını engellemek adına düzenli egzersizler yapmanız da çok önemlidir. Egzersiz yapmak sadece böbrek için değil tüm vücut sağlığı için önemlidir.

Bu durumların yanı sıra yaşınıza uygun kiloda olmanız da böbreklerin sağlığı açısından ciddi önem taşımaktadır. Böbrek sağlığını ilgilendiren bir diğer husus ise sigara ve alkolden uzak durmaktır. Bu maddelerle beraber vücuda giren zararlı organizmaların atılması sırasında böbrekler fazla çaba sarf eder ve böbreklerin yorulmasına neden olan durumlar ortaya çıkar.

Böbrek ve Sırt Ağrısı Arasındaki İlişki

Böbrek ağrılarının sırta vurmasında etkili olan ağrının nedenleri daha çok böbrek taşları, böbreklerde kum olması, böbrek iltihaplanmaları ve idrar yolunda oluşan iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır. Bu tür ağrılar ortaya çıktığı andan itibaren tedbir alınmalı ve sırt bölgesine ciddi anlamda zarar verebilecek olan böbrek ağrılarından kurtulmalıdır. Böbrek ağrıları fıtık ve kasık ağrılarıyla da karıştırıldığı için bu konuda uzman doktorlara görünmekte her zaman fayda vardır. Böbrek ağrılarının görüldüğü sırada terleme ve istiğfar durumları da olabileceği için ciddi anlamda tedbir almakta fayda var.

Böbrek ağrısının olduğu kanısına varmak için bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Ağrılar eğer yüksek bir yerden düştükten sonra başlamış ya da herhangi bir ağırlığı kaldırdıktan sonra başlamış ise bu böbrek ağrısıdır ve her fiziksel zorlamada ağrılar artar. Daha sonrasında sırt bölgesine vurabilecek olan böbrek ağrılarına karşı tedavi süreci başlatılacağı için herhangi bir ağrıyla karşılaşmamak adına bu durumların gözlemlenmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,33en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız