Böbrek Ağrısı Bacak Ağrısını Tetikler mi? Ağrılardan Korunma Yolları

Böbrek ağrısı vücudun tüm organlarını etkileyebileceği gibi bacak bölgesinde de şiddetli ağrılara neden olabilir. Korunma yolları öğrenilerek uygulanmalıdır.

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek ağrısı bacağa tetikler mi?

Böbrek ağrısı, böbrekleri etkileyen enfeksiyonların ya da farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Günümüzde birçok kişi böbreklerde yaşanan ağrıların vücudun diğer organlarını etkilemediğini düşünür.

Fakat bu konuda böbrek ağrılarının bacağa vurması gibi bir durum da söz konusudur. Vücudun tüm organlarını etkileyebilecek olan böbrek ağrıları için yapılması gerekenlerle ilgili bazı bilgilere sahip olmanız da gerekiyor.

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Yapısı oldukça karmaşık olan bacaklarda oluşabilecek ağrıların birçok nedeni olabilmektedir. Kırıklar, bacakların zorlanması ya da yumuşak doku zedelenmeleri gibi pek çok durum bacak ağrılarına neden olabilir. Ayrıca böbrek ağrıları da bacak ağrılarını tetikleyen diğer durumlar arasındadır.

Travmalar da bel ya da bacak ağrısıyla ortaya çıkabilir.

Elbette oluşabilecek travmanın şiddetine göre zedelenme yüzeysel dokularda olabileceği gibi sinirlere de zarar verebilir. Bu yüzden bacak ağrılarını önlemek için gün içerisindeki hareketlerimize ve sinir dokusunu koruyama özen göstermemiz gerekiyor.

Bacak Ağrısını Gidermek için Tavsiyeler

Bacak ağrılarının giderilmesi için doğal tedavi uygulamalarından faydalanmanız gerekir. Bu uygulamalar arasında bacağı yüksekte tutmak, buz tedavileri, egzersizler, tıbbi malzeme destekleri ve ağrı kesiciler bulunur. Ayrıca bacak ağrısının önlenmesi adına da bir takım faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Bunlar;

 • Önce egzersiz sonra esneme hareketleri tercih edilmelidir.
 • Kolesterol ve tansiyon seviyeleri kontrol altında tutulmalıdır.
 • Potasyum bakımından zengin besinler tüketilmelidir.
 • Sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.
 • Diyabet hastalığı var ise uzman bir doktorla görüşmelisiniz.

Bacak ağrılarında soğuk uygulama tedavisi en çok tercih edilen uygulamadır. Kas kramplarına karşı soğuk uygulamalar tercih edildiğinde en fazla 15 dakika sonra bacağınızın ağrısı dinmiş olacaktır. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak, kas ağrılarında bacağı rahatlatıcı bir rol oynar. Bir diğer uygulama ise bacağı yüksekte tutmaktır. Bacaklarında varis olan kişiler dinlenirken bacağını yüksekte tutabilir. Bu uygulama bacağı rahatlatır ve ağrıları da kısa sürede yok eder.

Böbrek ağrılarından korunmak için de gerekli önlemler almanız gerekiyor. Özellikle de böbreklerin bulunduğu yer hemen karnın arka kısmı olduğu için olası bir ağrı da kalça ve bel ağrılarını tetikleyebilmektedir. Böbrek taşından dolayı da kaburgadan kalçaya kadar şiddetli ağrılar oluşabilir. Mesaneye yakın olan bölgelere yerleşen taşlar daha çok cinsel bölgelerdeki ağrılara neden olurken, uzak olan taşlar ise şiddetli bel ağrılarına neden olabilir. Bununla beraber idrar sırasında acı çekme ya da idrar sıkışıklığına da sebep olacağı için bel ağrıları tetiklenebilir.

Böbrek hastalıklarının bel ya da diğer bölgelere etki etmemesi için öncelikle bu hastalıklardan korunmak gerekir. İlk olarak doğal tedavi uygulamalarını tercih edebilir ve sonuç almadığınızı düşünüyorsanız doktora görünebilirsiniz. Böbrek hastalıkların ilk belirtileri arasında sürekli bulantı, nefes darlığı, el ve ayakta şişme ve idrarın kanlı gelmesi gibi durumlar bulunur. Bunun yanı sıra karın kısmında da sürekli ağrılar görüşür. Vücudun tüm bölgelerini etkileyecek olan bu ağrılardan korunmak için

önerilen bitkiler ise;

 • Çilek, enginar,
 • ısırgan otu,
 • maydanoz,
 • badem,
 • bakla,
 • turp ve üzümdür.

Elbette bu ürünlerin kullanım şekli farklı olabilir. Yapılması gereken asıl tetkik ise düzenli olarak 6 ayda bir böbrek ve idrar tahlilleridir. Bu süreçten sonra doktorunuz sizi yönlendirmeye devam edecektir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız