Dayanılmaz Sağ Böbrek Ağrısı Sebepleri ve Çözüm Yolları ile Önleme Yöntemleri

İnsan vücudu denilen harika sistem içinde her organın çok önemli yeri var. Ama fasulye biçimini almış, ağırlıkları erkeklerde 125 ile 170, kadınlarda ise 115 ile 155 gramdır

Sağ Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbreklerin arkamızda ve aşağıya daha yakın olduğunu düşünürüz ama aslında kaburgalarımızın hemen aşağısında, sırt boşluğumuzdadır. Bu yüzden halk arasında böğür olarak bilinen vücudun yan tarafları ağrıdığı zaman doktorların aklına böbrek hastalıkları da gelir. Biz ise çoğunlukla böbrek ağrılarını sırt ağrıları ile karıştırırız.

Vücudun karın bölgesinde sindirim organları olan mide, bağırsaklar ve diğer organlarımızdan olan dalak, pankreas ve safra kesesi bulunur. Ve her tarafta kemikler, kaslar, sinirler ve damarlar vardır. Bu yüzden böğür ağırları yüzde yüz kesin olmasa bile genellikle karın boşluğunda olan organlarla ilintili olarak düşünülür. Hissedilen ağrılar vücut şekil değiştirdiği zaman azalıyor veya çoğalıyorsa ilk anda sinir sıkışması veya adale ağrısı olarak algılanır ama ağrı duruş değişikliğinden etkilenmeyip devam ediyorsa o zaman daha önemli hale gelir. En başta da böbrekleriniz üzerinde durun ve geçmeyen böğür ağrılarında, örneğin sağ böğür ağrısı nedenleri için kesinlikle bir doktora başvurun. Çünkü bu fasulye biçimli küçük organlar kanı süzmekle görevlidirler, hayati önem taşımaktadırlar. Fonksiyonları çok önemlidir. Şu veya bu biçimde böbrekleri tahrip olmuş, bu yüzden haftada birkaç kere diyaliz tedavisi görmek zorunda kalan binlerce böbrek hastasından biri olmayın.

Çift organ olan böbreklerimizden sağ tarafımızda olanı sol tarafta olandan bir santim kadar daha aşağıdadır. Sol böbreğin sağ tarafta olana göre daha hassas bir yapıda olduğu düşünülmektedir. Örneğin taş oluşumları genelde sol böbrekte görülür. Ama ister sağ böbrek ağrısı olsun ister sol, bu organlarda oluşan hasar veya iltihaplanma gibi durumlar böğür ağrısı şeklinde kendilerini hissettirmeye başlarlar. Ama ağır böbrek rahatsızlıkları genelde yavaş ilerlediği için zor anlaşılırlar.

Ağrılar Çeşitli Hastalıkların Belirtisidir

Böğür ağrıları sindirim sistemi ile ilgili de olabilir, boşaltım ve üreme sistemi ile ilgili de. Özellikle kadın üreme organlarında oluşan bir enfeksiyon sağ veya sol tarafta ya da iki tarafta birden ağrı hissettirebilir. Yumurtalıktan kaynaklanan ağrılar nispeten arkada ve kalçaya daha yakın yaşanır. Ya da hissettiğiniz sadece bir kas spazmı olabilir. Bu yüzden dinlenmek ya da sıcak tutmak gibi kişisel olarak alınabilecek tedbirlerin ötesinde, geçmeyen sol veya sağ böbrekte ağrı için doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Aslında böbreklerin hastalıklardan korunması için yapılacak bütün işler insanın kendi elindedir ve bu tedbirler sağlıklı yaşam için verilen öğütlerden farklı değildir.

Sigara içmeyin ve alkol kullanmayın, bilir bilmez ilaç içmeyin ki böbrekleriniz kimyasal madde süzmez zorunda kalmasınlar. Doğal beslenin ve normal kilonuzu koruyun ki böbrekleriniz yüksek tansiyon riski altında yaşamasınlar. Hareketli bir yaşam tarzınız olsun ki böbrekleriniz de vücudun doğal dengesi içinde rahatlasınlar.

Ve en önemlisi bol bol su için ki böbrekleriniz daha iyi çalışsınlar, bol su tüketmek taş oluşumlarına karşı yapılacak en doğal tedavidir.

Böbrek Ağrılarına Çoğunluk Enfeksiyonlar Neden Olur

En çok rastlanılan böbrek rahatsızlığı tıp biliminde piyelonefrit olarak geçen böbrek enfeksiyonlarıdır. Sol veya sağ böbrek ağrısı nedenleri genelde antibiyotik alımı ile tedavi edilir. Bu hastalıkta kişi vücudunun yan taraflarındaki ağrılarla birlikte ateş ve halsizlik hisseder. Önlenemeyen böbrek enfeksiyonlarında mikroplar kana karışıp daha kötü durumlara sebep olabilirler. Genel temizliğinize mutlaka dikkat ediniz.

Gene toplumda çok görülen böbrek taşları da böbreklerle ilgili olarak yaşanan yaygın sorunlardandır. Hem böbrek enfeksiyonları hem de böbrek taşları hastanede yatmayı gerektirebilir. Çoğu zaman taşlar için operasyon düşünülmez.

Bu arada böğür ağrıları bir bütün olan vücutta kalp ve damar hastalıklarından da kaynaklanabilir. Göğüs kafesi ağrıları sırt boşluğuna yayılabilir.

Sağ böbrek ağrısı nasıl giderilir

Arada duyulan küçük böğür ağrıları için en uygun hareket dinlenmedir. Bu fiziksel terapi ile sorun çözülebilir. Sinir sıkışması, enfeksiyon ya da artrit gibi iltihaplanma sorunu olduğu belli olmuşsa nedene bağlı tedavi yöntemine gidilir.

Böbreklerin bir sorun sonucu işlevlerini yapamaz hale gelmesi kronik böbrek hastalığıdır (KBH) ve bu durum ülkemizde neredeyse salgın hale gelmiştir. İlk başta belirti hissetmeyebilirsiniz. Fakat organların çalışma kapasitesi düştükçe başta bacaklarda olmak üzere vücudun her yerinde şişmeler görülür, mide bulantıları oluşur. Aşırı yorgunluk, göz çevresi şişmesi, ciltte kaşıntı ve geceleri daha çok idrara çıkma diğer belirtilerdir.

Böbrek hastalıklarında geri dönüş yoktur. Bu yüzden sol veya sağ böbrek neden ağrır demeden korumaya çalışmak en mantıklı davranıştır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 oy, ortalama: 3,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız