Sabah Oluşan Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Sabahları böbrek ağrısı böbreklerdeki iltihaplanmadan, böbrek taşlarından, böbrek kistlerinden, idrar yollarında oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Sabahları Böbrek Ağrısı

Böbrekler insan vücudunda süzme işlemi gören organlardır. Böbrek insan vücudunun ürettiği zararlı olan maddeleri süzerek vücuttan kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Böbrekler ayrıca kanda bulunan zararlı maddelerin de dışarıya atılması konusunda önemli bir rol oynar. Bu sebeplerden dolayı böbreklerin fonksiyonları en doğru şekilde çalışması gerekir.

Böbrekleri çalışmayan kişiler yaşamlarına devam edemez. Böbrekler zaman içinde yaptıkları görevlerden ve dışarıdan gelen etkenlerden kaynaklı olarak yorgun düşebilirler. Bu tarz dönemlerde besinlerle ve sıvılarla böbrekleri desteklemek gerekir. Böbreklerin yorulması ve dışarıdan gelen etkenlerden kaynaklı olarak zarar görmesi sonucunda böbrek ağrıları oluşacaktır. Oluşan ağrıları özellikle sabahları sıkıntı ve sorun yaratır.

Ağrılar gelip geçici olsa bile kesinlikle dikkate alınarak uzmana başvurulmalıdır. Ağrılar zaman içinde daha büyük sorunlara ve farklı hastalıklara yol açabilir.

Hatta bu ağrılar bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmış bile olabilir. Ciddi düzeyde sağlık sorunları yaşamamak adına beslenmeye, sıvı alımına dikkat ederken oluşan böbrek ağrıları konusunda da ihmalkâr bir şekilde davranmadan doktora gitmek gerekmektedir.

Sabahları Böbrek Ağrısı Belirtileri

Sabahları ortaya çıkan böbrek ağrıları genelde erken saatlerde kişileri uykusundan uyandıracak kadar şiddetli ortaya çıkabilir. Bu ağrılar kişileri endişelendirecek boyutlara kadar ulaşabilmektedir. Sabahları ya da farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkan böbrek ağrıları böbreklerde oluşan taştan, böbreklerde oluşan kumdan, böbreklerde oluşan iltihaplanmadan, böbreklerde var olan kistten ve idrar yollarında oluşan iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Böbrek ağrısının sabahları meydana gelmesindeki en önemli neden böbreklerin fonksiyonlarını tam anlamı ile yerine getirmemesinden kaynaklıdır. Bu bir belirti olarak baz alınmalı ve böbrek ile alakalı bir sorunun olduğu bilinmelidir.

Böbreklerde var olan ağrı bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz ve bir tane belirti ile de kendini belli etmez. Böbrek ağrıları özellikle yanlarda, karın bölgesinde ve bel bölgesinde ağrı ile ortaya çıkar. Bu ağrılar kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genelde şiddeti yüksek olan ağrılardır. Bıçak gibi sağlanır ve kısa süre içine hafifleyerek yok olur.

Tabii ki ağrının şiddetini böbrekte bulunan sorunun büyüklüğü ve küçüklüğü değiştirmektedir. Ağrıların dinmesi adına doktorlar ağrı kesici verirler.

Sabah Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Sabahları meydana gelen böbrek ağrılarının farklı sebepleri bulunabilir. Özellikle böbrek taşları sabah saatlerinde ağrılı şekilde kendini belli eder. Böbrek taşları böbrekte ağrı ve idrara çıkma esnasında oluşturduğu sorunlar ile kendini belli etmektedir. Sabahları böbrek taşından dolayı meydana gelen ağrılar kendini kusma, yüksek ateş ve mide bulantısı ile desteklemektedir. Sabahları böbrek ağrısına sebep olan diğer etkenler idrar yollarında iltihaplanma, böbrekte iltihaplanma, yüksek ateş, idrar kanalarında oluşan tıkanma, böbrekte kist, ur olarak sıralanabilir.

Sabahları erken saatlerde oluşan böbrek ağrılarının önüne geçmek için kişilerin sıvı alımına dikkat etmesi gerekir. Böbrek sorunu olan kişilerin günlük olarak 2,5 litre ve üzeri su tüketimi yapması gerekmektedir. Sıvı alımı sonrasında var olan sıkıntılar idrar ile daha kolay atılacağı için ağrılarında azalması sağlanır. Böbrek taşlarının yaptığı ağrıların önüne geçmek için taze limondan elde edilen limonata tüketimi günde 1 litre civarında yapılabilir.

Limonatanın su miktarı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Böbrek ağrıları için yapılacak olan sıcak su kompresi ağrıların hafiflemesine fayda sağlar. Sıcak su torbası ile 20 dakika böbrek üstüne yapılacak olan kompres ya da sıcak su banyosu yeterli olacaktır.

Böbrek ağrısı git gide şiddetleniyorsa ve vücutta bulunan diğer organlarında ağrımasına sebep oluyorsa kesinlik uzman olan bir doktora başvuru yapılması gerekir. Ağrı için beklemek ciddi sağlık sorunların yaşanmasına sebep olabilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,67en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız