Sırt Ağrılarının Böbreklerle Olan İlişkisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Böbreklere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların neden olduğu ağrıların sırt bölgesinde hissedilip hissedilmeyeceği hakkında örneklerle verilmiş detaylar

Sırt Bölgesinde Görülen Böbrek Ağrısı

Böbrek hastalıkları sırt ağrısı yapabilir

Kişinin yapmış olduğu çeşitli aktiviteler sonrası vücudun yorulmasına bağlı olarak vücudunda ağrılar hissetmesi normaldir. Fakat hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar önemsenmesi gereken detaylardır. Örneğin sık spor yapmayan birinin birden spor yapmaya başlaması ve sonrasında bacağının ağrıması bunun bir hastalıkla ilgili olmadığı izlenimini vermesinin yanında herhangi başka bir sorun olmadığı durumlarda bir süre sonra geçeceği kesindir.

Sonrasında fazla yemek yemeye alışkın olmayan birisinin çok yemek yemesi yemekten kalktığında midesinin ağrımasına neden olabilir. Bu ağrılar bir süre sonra geçeceği bilinen ağrılar olsa da bazı organlara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar son derece önemsenmelidir. Bu organların başında böbrekler gelmektedir. Böbreklere bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar başka ciddi bir sorunun olabileceğine işaret olabilmektedir. Böbreklere bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar böbrekleri etkileyen çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi böbreklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan enfeksiyonlara da bağlı yaşanabilmektedir.

Böbrek ağırları böbrekleri etkileyen hastalıklarla birlikte görülebileceği için böbrek ağrılarının önemsenmesi son derece elzemdir.

Böbreklerde görülebilecek ağrılar sıklıkla bel ağrıları ile karıştırılmaktadır. Bu durum insanların böbreklerinin gerçek yerini tam anlamıyla bilmediklerinden kaynaklanmaktadır. Böbre ağrılarıyla bel ağrılarının karıştırılıyor olması böbrek ağrılarının sırta dahi vurabiliyor olduğunu ortaya koymaktadır. Böbrek ağrılarının ve bel ağrılarının karıştırılmaması amacıyla böbreklerin yerinin net bir şekilde belirtilmesinde fayda bulunmaktadır. Böbrekler vücutta alt kaburgaların hemen altında bulunmaktadır. Karnın arka tarafında yer alan böbrekler genelde düşünülenden çok daha yukarıda yer almaktadır. Bu nedenle göreceli de olsa değişiklikler gösteriyor olsa da böbrek ağrılarının sırta vurabildiğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında her sırtta görülen ağrının böbrekler nedeniyle meydana geldiğini söylemek doğru olmayacaktır. Sırtta görülen ağrılarının böbrekler vasıtasıyla oluşup oluşmadığının belli olması hemen gerçekleşmeyebilir. Sırtta görülen ağrıların böbrekler nedeniyle oluşup oluşmadığının ortaya çıkması için ağrıların diğer belirtilerle birlikte ele alınması gerekmektedir. Sırtın tek yanında görülen bel ağrıları kaburgaların bittiği yerlere kadar devam edebilmektedir.

Sırtta böbrekler nedeniyle ortaya çıkan ağrılar sabit dururken yaşanabileceği gibi hareket halindeyken de ortaya çıkabilmektedir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Sırtta duyulan ağrı sadece böbreklerle alakalı değildir. Birçok rahatszılık sırtta ağrılara neden olabilmektedir. Örneğin boyun fıtığı, boyun, omuz ve sırtın birbirine çok yakın bölgelerde yer alması nedeniyle buradaki ağrılar birbirine karıştırılabilmektedir. Boyun fıtığına bağlı olarak görülen ağrılar her zaman olmasa da sırt bölgesinde de görülebilmektedir. Sırtta ve boyun bölgesinde yer alan eklemlerdeki kireçlenmeler de sırt ağrısına neden olabilmektedir.

Fibromiyalji adı verilen hastalığın neden olduğu ağrı sırt bölgesinde hissedilmektedir. Bu hastalık kadınlarda sıkça görülmektedir ve yaygın bir vücut ağrısına neden olduğu için beraberinde sırt ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Skolyoz adı verilen hastalığın neden olduğu ağrılar sırtta hissedilmektedir. Farklı hastalıkların sırt ağrılarına neden olabiliyor olması nedeniyle özellikle sırt ağrılarının sebebi olarak skolyoz hastalığının düşünülebileceği durumlarda hastanın yaşı önem kazanıyor. Yaş ile ilgili örnek vermemiz gerekirse gelişme döneminde olan çocuklarda skolyoz durumu yani omurga eğriliğinin sırt ağrısına neden olduğunu söyleyebiliriz.

Sırt ağrılarının skolyoz hastalığına bağlı olarak ortaya çıktığının düşünülmesi durumunda mutlaka vakit kaybetmeden uzman kontrolüne başvurulmalıdır.

Yaşlılarda ve kadınlarda görülen osteoporoz yani kemik erimesi durumu sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Osteoporoza bağlı olarak ortaya çıkabilecek sırt ağrılarında ilaç tedavisinin yanında hatalığın seyrini değiştirebilmek adına çeşitli egzersiz uygulamalarının tercih edilmesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 3,67en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız