Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Kaç Günde Sağlıklı Olarak Düşer?

Böbrek kanallarının içinde oluşan böbrek taşlarının çok sancılı bir süreçle birlikte düştüğü bilinir. Bu yüzden erken teşhis uygulamalarına başvurulmalıdır.

Böbrek Taşı

Böbrek taşı, böbrek kanallarının içinde oluşup, içeriğinde mineral bulunan sert yapılı kitlelere denmektedir. Böbrek taşının oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ailevi yatkınlık, doğuştan idrar yolları anomalileri ve gut, sistinüri gibi bazı sistemik hastalıkların böbrek taşının oluşmasına sebep olabileceği de söylenmektedir. Aynı zamanda tiroit hastalıkları, benzeri metabolizma hastalıkları, kronik pankreans hastalığı ya da kronik bağırsak iltihabı gibi önemli hastalıklar da böbrek taşı oluşmasında etkili olabilmektedirler. Böbrek taşı, böbreğin pelvisinde, havuzcuğunda, yani kısacası idrarın bulunduğu her yerde oluşabilme ihtimali vardır. Ayrıca böbrek taşı düşürme konusunda ne kadar sürer ile ilgili sorulara yanıtlar bulacağınız bu yazımızda böbrek ağrısı oluşumuna neden olan faktörleri de takip edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra idrarı koruyan bazı maddelerin vücutta az bulunması durumunda da böbrek taşının oluşması mümkündür. Böbrek taşına genel olarak Akdeniz gibi sıcak iklimli bölgelerde rastlanmaktadır. Aşırı güneş vücudun D vitamini sentezini arttırıp, özellikle de kalsiyum olmak üzere bazı maddelerin vücuttan daha fazla emilmesine neden olmaktadır. Bunlar vücutta idrar ile beraber daha fazla atılmasından dolayı da kalsiyum taşları oluşmaktadır. Üreterdeki yapının bozulması da böbrek taının görülür olmasına neden olur ve günde kaç adet taş düşürebileceğniz de uzmanlar tarafından söylenir. Daha çok 25 ile 50 yaşında görülebilen bu rahatsızlık için gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Böbrek Taşı Ne Kadar Sürede Düşer?

Böbrek taşı toplumumuzda oldukça sık görülen bir hastalıktır ve kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir. Böbrek taşı teşhisi için doktorlar, görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar tetkikleri kullanmaktadırlar. Böbrek taşı genelde röntgende görülmektedir. Fakat röntgen çekimi ile taşların hepsi görülmeyebilir. Bu yüzden tüm taşların görülebilmesi için hastanın bilgisayarlı tomografisinin çekilmesi gerekmektedir. Peki, böbrek taşı nasıl düşürülür? Büyüklüğü 5-6 milimetreye kadar olan çok küçük boyuttaki böbrek taşları, genelde doktorların tavsiyeleri üzerine hiçbir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan düşürülebilmektedir.

Bu yüzden hasta çay, kahve, kola gibi içecekler tüketmeyi bırakıp, bol bol su içmeli ve mümkün olduğunca da tuzdan uzak durmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı ya da bol bol yürüyüşe çıkılmalıdır. Bunların yanında ağrı kesici de verilebilmektedir. Ama ağrı kesicinin yeterli olmadığı durumlarda narkotik ilaçlar verilir. Böbrek taşının kendi kendine düşürülemediği durumlarda ise, çeşitli cerrahi yöntemleri ile böbrek taşından kurtulmak mümkün olacaktır. Bu yöntemler, ESWL (Taş kırma tedavisi), Üreteroskopi yöntemi, Pertükan Taş Kırma (PCNL) yöntemi, RIRS (retrograd intrarenal cerrahi) yöntemi ve günümüzde çok az kullanılan bir teknik olan Açık Cerrahi yöntemidir. Taşın yapısı, kaç tane olduğu ve vücudun hangi noktasında bulunduğu hususu, hangi tedavi metodunun kullanılacağı konusunda önemli bir etkendir.

Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda böbrek taşının tekrar etme ihtimali yüksek olduğundan dolayı, tekrar böbrek taşı oluşumunu engellemek adına yaşamınızda bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir. Bol bol sebze ve meyve tüketmeli, her zaman ve özellikle de sıcak havalarda bol su içilmeli, ani kilo kayıplarından kaçınılmalıdır. Oksalat bakımından zengin ıspanak, kakao, çay yaprağı, buğday kepeği, kahve, kola ceviz gibi besinlerden uzak durmak tekrar taşın oluşmasını engellemeye yarayan öneriler arasındadır.

Böbrek taşı oluşumunu arttıran faktörler ise şunlardır: genetik faktörler, gün içerisinde yeterli miktarda sıvı almamak, diyet, hareketsizlik veya az hareket etmek. Değişik şiddetli sancılar, kusma, bulantı, idrarda kan gibi durumlar da böbrek taşının belirtileri arasındadır. Böbrek taşlarında sıcak su banyosu ve yahut da kompres ciddi bir rahatlama sağlamaktadır.  Kahve, siyah çay, çikolata, yer fıstığı da yüksek miktarda oksalat içerdikleri için yüksek oranda tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız