Böbrek Taşı Ağrılarını Diğer Ağrılardan Nasıl Ayırırsınız?

Böbrekler insanların en nazlı organlarıdır. Küçük bir sorun, hafif soğuk algınlığı, az su içme, fazla tuzlu yeme ve bunlara benzer birçok nedenden dolayı böbrek

Böbrek Ağrıları Nasıl Olur?

Ağrı nedenlerinden biri de böbreklerde taş oluşumudur.

Böbrek taşları çok uzun yıllar kendisini belli etmeden böbreklerinizde sizin misafiriniz olarak orada oturmaya devam edebilir. Bilakis en önemsenmeyen küçük sancılar, üşütmeden sandığınız geçici ağrılar, adet kanaması sandığınız delirtici sancılar da böbreklerde taş olduğunun habercisi olabilir.

Böbrek taşları ve Belirtileri

Şiddetli ağrılar çekiyorsanız ve idrarınız kumlu geliyorsa böbreklerinizde taş olma olasılığı çok yüksektir. Böbrek taşlarının belirtileri şiddetli ağrılar, idrarda kum, böbrek koliği, bel ağrısı. Görülen etkiler ise sıkıntı, soğuk ter dökme, bunalma, gerilme gibi şikayetlerdir. Daha fazlası eğer böbrek taşınızı düşürme aşamasında iseniz, böbrek taşının idrar kanallarının dar yerlerinden geçerkenki verdiği acı çok daha fazladır.

Böbrek Taşı Ağrıları Nasıl Olur?

Böbrek taşı ağrısı belirtileri böbrek koliği ile başlar. Yani küçük sancılar arada bir olmak üzere gelir ve gider. Eğer hamile iseniz bunu sancıların bebekten kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Böbrek taşı sancıları taşın idrar borusunu tıkaması ile oluşan spazmlar, böbrek havuzu kanalının tıkanması ile oluşan şiddetli ağrılar ve idrar borusundaki dar bölgelerden geçerken taşın sürtmesi ile oluşan ağrılardır.

Bu ağrılardan kurtulabilmenin yolları tıbbi tedaviden geçiyor. Bazı durumlarda hastalar tıbbi tedaviye gerek kalmadan tuvalete oturduklarında böbrek taşını düşürüyorlar. Böylelikle hasta tüm ağrılarından kurtuluyor ve hayata yeniden gelmiş gibi hissediyor. Burada önemli bir ayrıntı var. Eğer bir böbrek taşınız varsa alafranga tuvalet kullanmayın. Çünkü tuvalete oturmanın da kuralları vardır.

Tuvalete oturduğunuz zaman dizlerinizin bacaklarınızdan yukarda olması gerekiyor. Bu oturuş şeklini, eğer alaturka tuvalete oturamıyorsanız, alafranga tuvalete otururken ayaklarınızın altına küçük bir sehpa alarak da sağlayabilirsiniz.

Böbrek Taşı Belirtileri

Nadir durumlar olsa bile böbrek taşlarının bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olduğu da söylenebilir. Ayrıca böbrek taşları testislerde ağrı, makattan bel ortasına kadar bir yanma hissi, soğuk terleme, idrar yaparken kan gelmesi, sık sık idrara çıkma isteği, ağrılı ve sancılı idrar, yüksek ateşlenme, titreme ve ürperti, idrarda renk bulanıklığı ve kötü koku, en kötü ihtimal ile ishal vardır.

Bu belirtiler bazen diğer böbrek rahatsızlıklarında da görülebilen belirtilerdir. Özellikle enfeksiyonel böbrek sancılarında. Böbrek taşları önemli bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir. Belli bir zaman sonra tedavi edilmeyen böbrek taşları ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Böbrek taşı ağrıları bu şekilde kendisini gösterir. Bu durumda hemen bir ürolog ile görüşmekte fayda var.

Böbrek Taşının Tespiti

Böbrek taşının tespiti için bu gün birçok test yapılmakta. Bu testlerin en önemlisi tam idrar tahlilidir. Tam idrar tahlili yaptıranlar böbrekleri ile ilgili her türlü soruna çözüm bulabilirler. Böbrek taşlarının yerinin belirlenmesi ve kırılması çok önemlidir. Yeri belirlenemeyen böbrek taşları vücuda çok büyük zararlar verebilir.

Bu durumda kişilerin yapması gereken radyolojik film çektirmektir. Bazı insanlarda böbrek taşı hiç bitmez. Böbreklerindeki taşları kırdırırlar ama yerine sürekli yenileri türer. Bunun nedeni kişilerin vücut yapılarıdır. Bu böbrek taşlarına üreter böbrek taşları denir. Yeni teknolojiye göre tomografi makineleri üreter taşların yerini de kolaylıkla tespit edebilmektedirler.

Böbrek taşı belirtileri nasıl olur? Böbrek taşı belirtileri, idrar yolu enfeksiyonu ile böbrek enfeksiyonu belirtileri ile aynıdır. Bu sebeple bu belirtileri birbirine karıştırmamak çok önemlidir. özellikle kafanıza göre enfeksiyon ilaçlarını sakın almayın. Çünkü farklı sonuçlara neden olabilirsiniz.

Böbrek taşlarını yok etmenin en güzel yolu yine bol bol su içmekten geçiyor. Ayrıca gebe değilseniz bitkisel tedavi yöntemlerini de rahatlıkla deneyebilirsiniz. Böbrek taşı belirtilerini yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Eğer doktorunuz taşın yerini bulur ve kırılmasını uygun bulursa isteğiniz üzerine direkt lazer yöntemini kullanarak böbrek taşınızı kırar. Bunun dışında böbrek taşı tedavisi ilaç ile de yapılabilir.

Ancak bu yöntem ileride böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor. Bu yüzden yapılacak en güzel işlem bitkisel tedavi yöntemlerini denemektir. Alternatif tıp olarak da bilinen bitkisel tedavi yöntemlerinin bu konuda birçok şifası var. Fakat dikkat etmeniz gereken hususlar var. Bitkilerin de ilaçlar gibi yan etkileri mevcut.

Bu yüzden hiç bir bitkisel ilacı kendi başınıza almaya kalkmayın. Özellikle diyabet, tansiyon ve kalp hastası iseniz bu konuda çok daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü bitkisel tedavi yöntemlerinde bu tür hastalıkları tetikleyen çok fazla bitki var. Bu konuda özellikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız