Bira ve Böbrek taşı

Halk arasında biranın böbrek taşlarına iyi geldiği bilinmektedir. Ancak konuyla ilgili uzmanların görüş ve düşünceleri de bilinerek hareket edilmesi önemlidir.

Böbrek Taşı Oluşumu

Biranın tüketiminin böbrek taşına iyi gelip gelmediğini öğrenmeden önce böbrek taşının oluşum sürecinin öğrenilmesi gerekir. Bazı sebeplerden dolayı böbreğin içinde maddeler birikip kristalleşir ve taşlar oluşur. Oluşan bu taşlara da böbrek taşı denilir. Bu kristalleşen taşlar kum olarak tabir de edilebilir ki bu durum taşların küçük olması ile alakalı bir durumdur.

Eğer var olan taşın boyutu bir hayli küçük ise böbrek kumu olarak da tabir edilebilir. 1 ya da 2 santimden büyük böbrek taşları da görülmektedir. Bazen pinpon topu büyüklüğünde böbrek taşlarının görüldüğünü de bu hususta söylemek gerekir. Yapısal olarak böbrek taşları bir tür değildir. Ancak çeşitlidir. Yapıya göre renk de değişebilir fakat sarı ve kahverengi taşlar çok daha sık görülmektedir. Böbrekler vücudun boşaltım sisteminde önemli rol oynarlar. Böbrek başta üreler olmak üzere zararlı maddeleri kandan süzmek ile görevlidir. Zararlı maddeler süzülerek yine böbrekler sayesinde dışarı atılmaktadırlar. Bazı durumlarda çeşitli sebeplerden dolayı böbrekler görevlerini tam olarak yerine getirememektedir.

Bu sebeple de kalsiyum ve ürik asit gibi çeşitli yapılar böbreğin içerisinde kalmaktadır. Bu yapılar zaman ile kristalleşip, böbrek taşlarını oluşturmaktadır.

Böbrek Taşlarına Biranın Etkisi

Taşlar zaman içerisinde yer de değiştirebilir. Bu neticede idrar kanalından atılmaları da mümkün olabilmektedir. Fakat bu durumda hasta çok fazla sancı çekmektedir. Tüm insanlarda böbrek taşı oluşabilme ihtimali vardır. Bazı insanlarda risk daha fazladır ki önceden böbrek taşı atmış insanlar daha fazla riskli durumdadır. Bira içmek böbrek taşına iyi gelir mi? Sorusunun cevaplanması gerekir ise şunlar söylenebilir; düşürülebilecek taşlar yönünden en önemli şey sıvı tüketmektir. Yani hasta, taşları operasyon olmadan kendisi düşürebilecek ise bol miktarda fazlaca sıvı tüketmesi gerekmektedir. Mesela yaz aylarında 2,5 litre su tüketmek gerekir. Kış aylarında ise bu miktar en az 1,5 litre olmalıdır. Aynı zamanda meyve suyu, çay gibi sıvılar da tüketilebilir.

Yani özellikle bira içilmelidir gibi bir durum söz konusu değildir. Bira içmek acaba böbrek taşına iyi gelirmi ya da birayla taş düşermi sorusu da böylece cevaplanmış olur.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber taş hastalıklarının tedavisinin kolaylaştığını ifade eden uzmanlar, gebelikten sonra en şiddetli sancıların böbrek taşı dökerken yaşandığını söylemektedir. Alkollü içeceklerin (bira) böbrek taşını düşürdüğüne ilişkin yanlış bilgilerin halk arasında çok kullanıldığını belirten uzmanlar, sözlerini şöyle devam ettirmektedir: “Günümüzde, birçok pediatrik taşın beden dışı elektro şok dalgaları ve taş kırma yöntemiyle kolayca tedavi edilebiliyor. Çocuklar ile erişkinlerde düşük oranda açık cerrahiye ihtiyaç duyuluyor. Böbrek taşı dökmek isteyenler bol su içsin.

Günde en az 1,5 litre su içmeliyiz. Böbrek taşı tedavisinde en kolay yöntem sudur. Böbrek taşı hastalığı olanlar ayrıca bir hekime de başvurmalıdırlar.

Biranın idrarı çıkarttığı doğrudur ancak içindeki alkol ve mayadan ötürü taş oluşturma riski yaratıyor. Bira içeceğinize su için. Kırmızı meyveler başta olmak üzere patlıcan, pırasa, bamya, badem kakao, çikolata, aşırı çay ve kahve tüketimi taş oluşumunu da kolaylaştırıyor.” Böbrek taşında oluşum meydana gelmemesi için günde en az 1,5 litre su içilmesi gerektiğini kaydeden Akdere, tuz ve proteinlerden de uzak durulması gerektiğini dile getirmiştir. Birayla böbreklere yapılan müdahaleler bu yüzden tavsiye edilmez. Halk arasında yaygınlaşan bira tüketimi taş düşürür ya da bira ile börek taşı düşürmek sağlıklıdır şeklindeki bilgiler sağlıksızdır. Bir diğer soru da bira böbreğe iyi gelir mi sorusudur. Bunun yanıtını da yazımızın içeriğinde uzmanlardan aldığımız bilgiler vermektedir.

Bira sayesinde taş düşer açıklamaları da aynı şekilde tercih edilmemesi gereken durumlar arasındadır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız
Munire

Birisi bira icmeyi denesin lutfen bira icmek tasi dusuruyorsa yorum yazin bekliyor olacagim