Böbrek Taşlarının Belirtisi İçinde Yüksek Ateş Önemli midir?

Böbrek taşı ateş yaparmı, yüksek ateş ile karşımıza çıkan böbrek taşları zamanında tedavi edilmediğinde yaşamsal açıdan ciddi düzeyde sorunlar oluşturur.

Böbrek Taşı Ateş Yapar mı?

Böbrekler insanların yaşamlarını sağlıklı ve uzun bir şekilde sürdürmelerine olanak sağlayan organdır. Bu organın sağlıklı şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesi için iltihaplanmadan, böbrek taşlarından ve diğer hastalıklardan uzak tutulması gerekir. Böbrek taşlarının oluşması tamamen kişinin istediği dışında gelişen bir durumdur. Böbrek taşlarının oluşması ve böbreklere ciddi düzeyde zarar verilmesinin önüne geçilmezse yaşamsal anlamda sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Böbrek taşlarının 5 cm’den küçük olanları evde bitkisel yollar ve sıvı takviyesi ile düşürülürken, 5 cm’den daha büyük olanları cerrahi işlemler ile alınmalıdır. Su tüketimi böbrek sağlığı açısından önemlidir. Günlük olarak 2,5 litre ve üzerinde su tüketmek böbrek sağlığına olumlu şekilde etki ederken fonksiyonlarını da tam anlamı ile yerine getirmesine olanak sağlar. Yalnız günde 4 litre ve üzerinde su tüketmek böbreklere zarar verebilir. Yani su tüketiminin de bir sınırı bulunur. Bu şekilde böbrekler filtreleme işlemlerini gerçekleştirme konusunda zorluk çeker.

Böbrek taşı hastalarda ciddi düzeyde ağrılara, kusmaya, mide bulantısına ve daha birçok soruna sebep olur.  Bunlar gibi ya da bunlara benzer şekilde belirti gösteren böbrek taşlarının kesinlikle doktor tarafından kontrol edilmesi ve buna göre tedavi edilmesi şarttır. Böbrek taşı ateş yaparmı, için 38 derece ve üzerinde ateş yapar. Özellikle büyük boyutlarda olan böbrek taşları idrar yollarında tıkanmalara sebep olacağı için ve insan vücudunu zorlayacağı için yüksek ateş yapar. Yüksek ateş ile beraber ortaya çıkan şiddetli ağrılar hastanın zor duruma düşmesine sebep olur ve böbreklere zarar verir.

Bu sorunları yaşamamak adına kesinlikle doktora muayene olunarak gerekli olan tedaviye başlanmalıdır.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşları her yaşta görülebilen bir sorundur.  Böbrek taşları herhangi bir belirti vermeden uzun süre insan vücudunda sabit şekilde kalabilir. Böbrek taşı olan hastanın hareketli bir yaşama geçmesi sonucunda taş oynayarak şiddetli düzeyde ağrılara sebep olabilir. Var olan taşlar küçük boyutlarda ise bol düzeyde su alımı ve bitkisel kürler ile düşmesi beklenir. Yalnız taş büyük ölçülerde ise kesinlikle doktor tarafından kontrol edilmesi ve gerekirse cerrahi müdahale yapılması gerekir. Böbrek taşlarının oluşmasına birçok hastalık, beslenme şekli ve sıvı alınmaması sebep olabilir ama tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Özellikle bunların oluşmaması adına ve oluşan yeni taşların kolay bir şekilde düşmesi adına mutlaka bol düzeyde sıvı tüketimi yapılması gerekmektedir. Böbrek taşları devamlı olarak böbreklerin içinde kalmaz. Böbrek zaman içinde taşları idrar kanallarına gönderir ve taş düşerek kendini dışarıya atmak ister. İdrar kanalına düştüğü zaman şiddetli ağrılar ve sancılar oluşturarak iltihaplanmalara sebep olabilir. Oluşan iltihaplanmalar sonucunda hastalarda yüksek ateş ve sancılı bir süreç meydana gelir.

Böbrek Taşları Nasıl Fark Edilir?

Böbrek taşları, yüksek ateş, yüksek tansiyon, mide bulantısı, kusma, idrara çıkma da sorun, idrarda kanama, idrarın az gelmesi ve üşeme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Böbrek taşını olup olmadığını bilmek için doktorun muayene etmesi gerekir. Bu taşlar konusunda alınacak olan en güzel önlem daha çok büyümeden tedavi altına alınmasıdır. Böbrek taşı zaman içinde bulunduğu noktadaki dokulara zarar verir.

Bu zarar geç tedavi de büyüyerek tedavi mümkün olamayan durumlar oluşturabilir. Böbrek taşları özellikle hastalarda yüksek ateşe sebep olduğu için doktora başvuran hastaların ilk ateşleri kontrol altına alınır. Sonrasında taş için gerekli olan ilaç ya da cerrahi işlemler ile alakalı tedaviye karar verilir. Bazı kişiler taş sıkıntısından değil idrar yollarında oluşan enfeksiyonlardan kaynaklı olarak doktora başvuru yapar.

İdrar yolları ile alakalı olan kontrollerde de aş olduğu kolaylıkla belirlenebilir. Her ne sebepten dolayı olursa olsun böbrek taşı olan kişilerin en erken zamanda tedavisini yaptırması ve oluşabilecek olan diğer sorunların önüne geçecektir.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız