Böbrek Yetmezliğinin Bitkisel Tedavisi – Faydalı Bitkiler

Böbrek yetmezliği, günümüzde sık rastlanan bir hastalık olmakla beraber, çözüm noktasında bilimsel tedavilerin yanında bitkisel tedaviler de gelişmektedir.

Böbrek Yetmezliği ve Bitkisel Tedavi

Böbrek yetmezliğini kısaca özetlemek gerekirse, görevini yeterince yapamayan böbrekler nedeniyle vücuttaki su-elektrolit dengesinin bozulması ve buna bağlı olarak nefes darlığı ve güçsüzlük gibi sorunlarla karşılaşılmasıdır. 2012 yılında Türk Böbrek Vakfı Başkanı, Timur Erk’in yapmış olduğu açıklamaya göre, 5 yıl sonra yani bu tarihlerde böbrek yetmezliği çeken kişi sayısının 120 binlere yaklaşılacağı öngörülmekteydi. Bu kadar yaygın bir hastalığın çözümünde de tıbbı olanaklar yetersiz kalabilmekte, doktorlar bile bitkisel tedavileri önerebilmektedir.

Böbrek yetmezliği tedavisinde önemli rol oynayan çok sayıda bitki vardır. Bu bitkiler kür haline getirilip ya da farklı işlemler uygulanıp, hastaların böbreklerinin ideal seviyeye yakın şekilde çalışmasına yardımcı olması beklenir. Çoğu hastada etki gösteren bu tedavi yöntemi, kesin çözüm olmamakla beraber oldukça yaygındır.

Böbrek Yetmezliğinde Kullanılan Bitkiler

Tarihten beri, böbrek rahatsızlığı çektiği bilinen ya da tahmin edilen hastalara uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri, günümüzde de çok önem kazanmış, bilimsel araştırmaların da onayı ve desteğini alıp kullanımı yaygınlaşmıştır.

Sarı Sedef Otu

Böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılabilecek bitkilerden olan sarı sedef otu, aktarlardan kolaylıkla edinilebilen bir bitkildir. Bazı yörelerde çok bulunan sarı sedef otunu, kendiniz de toplayarak elde edebilirsiniz. Böbreklerin işleyişini ve gücünü arttırmasına yardımcı olan bu bitkinin kullanımı, çay şeklindedir.

Mustafa Saraçoğlu’nun da tedavide kulanmak için sarı sedef otunu aldığınızda yapmanız gereken şey, çaydanlıkta kaynattığınız yeterince suyun içerisine biraz sarı sedef otu atmak ve demlenmesini beklemektir.

Ardından ister sıcak ister soğuk olarak tüketebilir ve böbreklerinize bitkisel bir çözüm getirebilirsiniz.

Rezene

Böbrek yetmezliğine bitkisel çözümlerin bir diğeri rezenedir. Günümüzde kullanımı çok yaygınlaşan ve genellikle rezene çayı olarak kullanılan bu bitkinin böbrek rahatsızlığı çeken hastalara da büyük faydaları vardır. Evinizde kolayca yapabileceğiniz rezene çayı ile kendi çözümünüzü üretebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, çaydanlıkta su ile birlikte 10 dakika kadar kaynattığınız yaprakları temizlenmiş rezeneyi, süzmek ve kalan suyunu ister soğumasını bekleyerek ister o şekilde tüketmek. Bu sayede rezene bitkisinin böbrek yetmezliğine faydalarını da görmüş olacaksınız.

Acı Badem ve Nohut

Rezene ve sarı sedef otu gibi bitkilerin aksine, acı badem ile nohut, çay şeklinde tüketilmez. Böbrek yetmezliği tedavisinde bu yiyeceklerin desteğini almak için herhangi bir şekilde tüketmek yeterlidir.

Acı bademi kuruyemiş şeklinde yemek ve nohutu da bol bol yemeğini yaparak tüketmek iyi gelecektir.

Nohutun içerisinde bulunan yoğun nişasta ve acı bademin böbrekleri onarıcı etkisi ile beraber, böbrek yetmezliğine bitkisel bir çözüm getirebilirsiniz.

Çörek Otu Yağı

Bitkisel alandaki çalışmalarıyla bilinen Dr. Ömer Coşkun, verdiği bitkisel tedavi yöntemi ile, böbrek yetmezliği hastalarına yeni bir çözüm getiriyor. Dr. Coşkun’a göre, böbrek yetmezliği çeken hastalar, çörek otu yağını günde 2 çay kaşığı olmak üzere sabah kalkınca ve akşam yatmadan içmeleri halinde 1 hafta içerisinde olumlu etkileri görmeye başlayacak ve böbrek yetmezliği hastalığının getirdiği sorunların azaldığını göreceklerdir.

Ahmet Maranki Böbrek Yetmezliği Kürü

Ahmet Maranki

Böbrek yetmezliği konusunda şifalı bitkiler üzerine araştırmaları ile tanınan Ahmet Maranki, hastalara şifa için kür hazırlamıştır. Aşağıda kürün tarifini bulabilirsiniz.

Kaynakata olan bir su bardağı suya 3-4 kereviz sapı, 3-4 lahana yaprağı ve bir tutam maydanoz sapı koyarak bir süre kaynattıktan sonra her gece yatmadan 1 saat kadar önce bu karışımı için. Kilo vermeye de yardımcı olacak bu kür sayesinde, böbrekleriniz de daha sağlıklı çalışacaktır.

Böbrek Yetmezliğinde Tükenmemeniz Gerekenler

Böbrek yetmezliğine bitkisel tedavi uygulanması demek, yalnızca bazı bitkileri tüketmekle olmaz. Aynı zamanda bazı bitkilerin veya besinlerin de tüketilmesinden kaçınmak, bu tedavinin önemli bir parçasıdır. Yani kastedilen şey, böbrek rahatsızlığını arttıracak besin ve aktivitelerden uzak durmak da bir nevi tedavidir.

Öncelikle eğer bir böbrek hastasıysanız, süt ürünlerini kullanırken daha dikkatli olmanız gerekir. Dondurma, puding gibi yiyeceklerin yanında, fazla peynir tüketimi de size zarar verebilir. Ayrıca, kola ve son dönemde kullanımı yaygınlaşan ice-tealer de böbreklere olumsuz bir etki yapmaktadır. Böbreklerin çalışmasını kötü etkileyen temel besin maddesi proteindir. Bu nedenle içerisinde protein bulunan bazı yiyecekleri de tüketirken dikkatli olmak, ne hiç ne çok tüketmekten kaçınmak gerekir. Böbrek yetmezliğini ilerletecek temel neden, kandaki yüksek fosfordur. Bu nedenle aslında saydığımız tüm besinlerin içerisinde fosfor bulunduğu için kaçınılması gerekir. Aynı şekilde neredeyse bütün tahıl ürünlerinde de fosfor bulunduğundan tüketirken dikkat etmeniz gerekir.

Yine de buradaki bilgilerin yanında doktorunuza danışarak, kendi hastalık seviyenize göre, tüketmeniz ya da tüketirken dikkat etmeniz gereken yiyecekler konusunda bilgi almalısınız.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız