Böbrek Ağrıları için Şifalı Bitkiler – Uygulanış Yöntemleri

Böbrek taşı, salgılanan hormonlar ya da üşütmeye bağlı böbrek iltihaplanması nedeniyle karşılaşacağınız böbrek ağrılarının çözümünde kullanabileceğiniz bitkiler

Böbrek Ağrıları

Böbrek ağrısına şıfalı bitkiler

Böbrek ağrıları, çoğunlukla nefrit ya da böbrek üstü bezi denilen iki yapıdan salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur ve karının sırt tarafına doğru önce şiddetli ardından da sızlama olarak süren şiddetli ağrılardır. Böbrek ağrıları genellikle üşütme sebebiyle böbreklerde oluşan iltihaplanmanın bir sonucudur. İltihaplanan böbrek hücreleri iş yapamaz hale gelip ağrıya sebep olabilir.

Bunun yanında böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan bazı hormonlar da böbrek ağrılarına sebebiyet verebilir. Salgılanan zararlı hormonlar, vücuttaki su-tuz dengesinin bozulmasına, böbreklerin iş yapma yeteneklerinin azalmasına ve bu yüzden de ağrı hissetmenize yol açarlar. Bu türdeki ağrılarda da genel olarak hapların veya ilaçların etkisi çok fazla ya da ani olarak görülememektedir.

Ayrıca böbrek ağrıları, kum birikmesi ve bunun sonucunda taş oluşumu başlangıcında da görülebilir. Taş, doğal yollarla düşürülmeye çalışılıyorsa da böbreklerdeki zorlanmaya bağlı olarak ağrılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Böbrek Ağrıları için Şifalı Bitkiler

Böbrek taşı, böbrek bezlerinden salgılanan hormonlar ya da üşütmeye bağlı böbrek iltihaplanması nedeniyle karşılaşacağınız böbrek ağrılarının çözümünde haplar ya da ilaçlar yetersiz kalırsa, diğer tedavi yöntemlerine de başvurabilirsiniz.

Böbrek ağrıları için ilaçlardan sonra akla gelen en yaygın yöntem şifalı bitkilerdir. Fakat şifalı bitkilere geçmeden önce, böbrek ağrısı duyduğunuz ilk zamanlarda direk olarak, sıcak su torbasıyla böbreklerinize baskı yapmak, böbreklerinizin rahatlamasını ve ağrıların hafiflemesini sağlayabilir.

Böbrek ağrısına bitkisel çözüm olarak kullanılabilecek çok sayıda bitki bulunmaktadır. Tarihten beri uygulanan bu yöntemler halk arasında yayılmıştır ve nerdeyse tamamı işe yarar bitkilerdir. Kişiden kişiye işe yarama yüzdesi değişiyor olsa da, aşağıda verilen böbrek ağrılarınız için deneyebilirsiniz.

Isırgan Otu

Halk arasında böbrek ağrılarına iyi gelen bitkilerden biri olarak bilinen ısırgan otu, yemeklerde kullanılabileceği gibi, kaynatılıp suyu da içilebilir. Isırgan otunun idrar söktürücü yapısı sebebiyle, böbrek ağrılarına sebep olan toksik maddelerin ya da küçük böbrek taşlarının vücuttan atılması sağlanabilir. Bu sayede böbrek ağrılarından kurtulmak daha kolay hale gelecektir. İdrar söktürme özelliği, ısırgan otu yenildiğinde böbrek kanallarının genişlemesinden gelir. Genişleyen idrar yollarından daha kolay sıvı akışı sağlanacağından böbrek daha sağlıklı çalışır ve ağrılar son bulur.

Dulavrat Otu

Başta da bahsettiğimiz gibi böbrek ağrılarında ilk başvurulması gereken kaynak, ilaçlardır ve ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda bitkisel tedavi yöntemleri devreye girmektedir. Dulavrat otu da bu ilaçların hemen hemen hepsinin içeriğinde yer alan bir bitkidir. Tıpkı ısırgan otunda olduğu gibi, idrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin temizlenmesini ve böbrek ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Dulavrat otunu kullanmak için, kaynatıp, balla tatlandırmanız gerekir. İçeceğiniz bu karışımla böbreğinizde ağrıya sebep olan kumlardan kurtulabilirsiniz.

Kızılcık

Kızılcık bitkisi, birçok hastalığın çözümüne sağladığı katkılarla bilinir ve bu hastalıklardan biri de böbrek rahatsızlıklarıdır. Böbreklerde oluşan enfeksiyonlardan kurtulmak için kızılcık kullanmak çok faydalı bir çözümdür. Antioksidan ve asidik özelliği sayesinde hem böbrekteki toksik yani zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır hem de böbreklerdeki asit düzeyini arttırarak kum veya küçük taşların düşmesini sağlayarak böbrek ağrılarını önler.

Bitkisel tedavi olarak kızılcığı kullanmak için, kızılcık suyu tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yaban mersini bitkisi, içeriğindeki hidrokinon ve arbutin maddeleri sayesinde böbrek ve idrar yolu iltihaplarının çözümüne katkıda bulunur. Pişirmeden çiğ olarak ya da yemeğini yaparak tüketebileceğiniz bu bitki, böbrek ağrılarına sebep olan böbrek taşlarının düşürülmesinde de büyük rol oynar. Kızılcıkta olduğu gibi yaban mersini de bu özelliğini, asidik yapısı sayesinde böbreklerdeki asit düzeyini arttırarak kazanır.

Maydonoz

Çoğu kişinin kilo vermekte ya da ağız kokularını gidermekte kullandığı maydonoz, kaynatılarak ya da çiğ olarak tüketildiğinde, böbreklerdeki ödem oluşumunun önüne geçer bunun yanında taş oluşumunu da önler. Böbreklerde mevcut bulunan ve ağrılara sebebiyet veren ödemlerin de söktürülmesinde rol oynayan maydonoz, böbrek ağrılarınıza çözüm olabilir.

Böbrekler, vücudumuzda zehirli maddelerin toplandığı ve bir nebze temizlenerek dışarıya atıldığı bölümdür. Böbreklerde meydana gelebilecek büyük sorunların ön habercisi olan ağrılar, dikkate alınmalı, mutlaka doktora görünülmelidir. Doktor tedavisinin ardından ilaçların yeterli gelmediği noktalarda, doktorunuzun da onayını aldıktan sonra böbrek ağrıları için bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmak size fayda sağlayabilir.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız