İdrar Kaçağı Nedir, Neden Olur, Belirtileri Arasında Neler Bulunur?

İdrar kaçağı belirtileri ilk dönemler kendini belli etmese de hastalığın ilerlemesi ile kısa süre içinde oldukça net ve anlaşılır şekilde ortaya çıkar.

İdrar Kaçağı Belirtileri

Böbrekte idrar kaçağı sıklıkla çocuklarda görülür ve böbrek reflüsü olarak da bilinir. Çocukların yanı sıra birçok kişide meydan gelen bir hastalıktır. Böbrek kaçağı fark edildiğinde zararlı ve sıkıntılı bir durum gibi görünmese de zaman içinde özellikle çocuklarda kalıcı böbrek hasarlarının oluşmasına sebep olur.

Böbreklerde oluşan kaçak zor anlaşılan zaman içinde bu sorunu yaşayan kişilerde meydana getirdiği sıkıntılardan dolayı ortaya çıkar. Tanı koyulması için doktora gidilmesi ve bazı testlerin yapılması gerekir. Böbreklerde oluşan idrar kaçakları genelde doğuştan gelen bir hastalıktır. Bu durumun oluşumuna ayrıca iç idrar kesesinin kanalında bulunan borucuklarında var olan darlıklar ve zayıflıklar sebep olmaktadır.

İdrar kaçağı genelde idrar kesesinden alınacak olan röntgen ile ortaya çıkar. Röntgen ile alınacak olan görüntüler sayesinde var olan sorun net şekilde görüntülenecektir. İdrar kaçağı sorununa doktor tarafından müdahale edilmediğinde böbrek hasarına yol açar. Bundan kaynaklı olarak da kesinlikle dikkat edilmesi gerekir ve doktor kontrollerinin sık şekilde yapılması şarttır. İdrar kaçağı ile alakalı olarak yapılacak olan tedavi cerrahi işlemden oluşur ve bu işlem oldukça küçüktür. Kapalı şekilde yapılacak olan ameliyatta hasta olan kişide var olan idrar kaçması sorununa kolay, hızlı ve kalıcı bir şekilde çözüm bulunur.

Bu konuda yapılan ameliyatların başarı düzeyi yüksek olduğu için sorun kısa sürede ortadan kaldırılabilir. İdrar kaçağı kesinlikle önemsenmesi gereken, dikkat gerektiren ve kısa sürede çözüme ulaştırılması gereken bir hastalıktır.

Hastalığın oluşan belirtileri karşısında hızlı şekilde hareket etmek hastalığın büyük sorunlar açmasına yol açmadan ortadan kaldırılır. Böbreklerde oluşan idrar kaçakları genelde anne karnında oluşan bir sorundur. Bu hastalığın tedavisi doktorlar tarafından istenen kan ve idrar testleri ile kolay bir şekilde de anlaşılabilir. Yani kişilerin kolay ve hızlı bir şekilde yaptırabileceği testlerdir. Yapılacak olan testlerde ise yanılma ihtimali oldukça düşüktür.

İdrar Kaçağı Belirtileri Nedir?

İdrar kaçağı sorunu birçok belirti ile kendini gösterir. Bir kişide idrar kaçağının oluşması sonrasında oluşan en belirgin belirti aşırı şekilde alınan kilolardır. Bu kilolar kısa sürede alınır ve hızlı bir şekilde verilmeye çalışılsa bile verilmez. Kilo alımının yanı sıra idrar kaçağı sorunu yaşayan kişilerde dayanılmaz ve şiddetli karın ağrıları oluşur. Geçmeyen ve gün içi ara ara devam eden karın ağrıları bu hastalığın belirgin olan belirtileri içinde yer alır. İdrar yollarında bulunan enfeksiyon tedavi edilmediğinde zaman içinde idrar kaçağına yol açacaktır.

Ayrıca idrar yollarında bulunan enfeksiyon tedavi edilmediğinde böbreklerde enfeksiyonlara ve böbreklerde kalıcı şekilde oluşabilecek olan hasarlara sebebiyet verir. Bu hasarlar dayanılmaz olan böbrek ağrılarının yanı sıra ciddi düzeyde yaşamsal sorunlara sebep olacaktır. Böbreklerde oluşan idrar kaçakları ilerleme gösterdiğinde belirtileri kısa süre içinde ortaya çıkmaya başlar. Ortaya çıkan bu belirtiler aslında hastaların kendisinde rahatsızlık olduğunu fark ettirecek kadar nettir. İdrara sık şekilde çıkma, idrarda görülen azalmalar, karın bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar kişilerin doktora başvurması için yeterlidir.

Doktorlar 24 saatlik zaman dilimi içinde hastadan birkaç kere idrar ve kan testi isteyerek tam olarak tanı koymayı ister.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız