Böbreklerde Oluşan Parapelvik Kistler Nedir, Alınacak Önlemler Nelerdi

Parapelvik böbrek kistleri farklı büyüklüklerde ortaya çıkabilecek olan kistlerdir. Kistlerin oluşumunu engellemek adına bitkisel tedavi işlemleri kullanılabilir.

Böbrekte Parapelvik Kist

Parapelvik Kist

Parapelvik böbrek kistleri çeşitlerinden bir tanesidir. Parapelvik kist böbrek içinde var olan farklı büyüklüklerdeki bir ya da birden daha çok keselerin oluşmasıdır.  Bu kist iki farklı grupta incelenir. Bu kist ve polikistik böbrek yapısıdır.

Basit kist bir veya daha fazla oluşabilir, zararlı olmayan yapılara sahiptirler. Poliskistik böbrek yapısından kaynaklı olarak bu ismi almıştır ve sayısı bilinemeyecek kadar çok sayıdadır. Bu kist zararlı olan yapılar ile karşımıza çıkmaktadır. Böbreklerde oluşan parapelvik kistler sık şekilde oluşan ve doktorlar tarafından sık şekilde karşılaşılan kistlerdir.

Parapelvik böbrek kistleri zaman için hızlı şekilde büyüm gösterebilen bir yapıya sahiptir. Kistlerin oluşması ve genişlemesi sonucunda çevresinde bulunan dokulara baskı oluşturur. Oluşan bası ve kistin etkileri zaman içinde diğer organları da etkilediği için tedavi edilmezse böbrek fonksiyonları etkilenmeye başlar. Böbreklerin süzme ile alakalı olan fonksiyonları zarar gördüğünde idrar yollarında, böbreklerde Nefrotik Sendrom oluşur. Bu sendromun oluşmasını engellemek ve var olan diğer zararların oluşumunu engellemek adına kistler tedavi altına alınmalıdır. Böbreklerde oluşan parapelvik kistler tesadüf eseri fark edilir.

Büyümedikçe belirti oluşturmaz ve büyümesine bağlı olarak yanlar, karın bölgesinde ağrılar oluşturur. Parapelvik böbrek kistleri ultrason yardımı ile teşhis edilebilir. Böbreklerin fonksiyonlarının ve işlevlerinin değerlendirilmesi amacı için ilaçlı olan böbrek filminin çekilmesi gerekir. Ayrıca böbreklerin yanlarında bulunan diğer organların ne durumda olduğunu bakmak için MR ve tomografi çekimi yapılır.

Parapevik Kist ve Yüksek Tansiyon İlişkisi

Parapelvik kist yüksek kan basıncı ile ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon ile bu kist arasında bir bağ bulunmaktadır. Ailesinden yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde parapelvik kist bulunması kaçınılmazdır. Bu kist kalıtsal bir hastalıktan ibarettir. Parapelvik kistlerin oluşumları ile böbreklerin sağlam olan dokuları zaman içinde ortadan kalkmaya başlayabilir. Yüksek kan basıncı yani yüksek tansiyon bu kistin oluşumunu ve ilerlemesini desteklemektedir.

Genelde kilo kaybı, böbreklerde, karında ve yanlarda ağrı, idrarda kanama, idrara çıkma esnasında sızı ve baş ağrısı ile ortaya çıkar. Parapelvik böbrek kistleri 5 cm daha küçük boyutlarda ise önlemek için kist rüptürü yapılır. Hasta olan kişiler kistin önüne geçmek adına günlük yaşamında bulunan aktivitelerine dikkat etmesi gerekir.

Baharatlı gıdalardan uzak durmak ve günlük yaşamda egzersizler yapmak hastaların fiziksel anlamda daha sağlıklı olmasına olanak sağlar. Parapelvik böbrek kistleri 5 cm’den daha büyük ise yapılacak olan tetkikler ile alınacak olan önlemler belirlenir.

Alınacak olan önlemler ve yapılacak olan tedavi süreci tamamen doktor tarafından belirlenmektedir. Hastaların bu süreçte doktor ile koordineli girmesi gerekir.

Parapelvik Kistler İçin Alınacak Olan Önlemler

Yüksek tansiyonun var olduğu parapelvik böbrek kistlerinde önemli olan ilk adım tuzlu gıdaların kullanımından kaçınmaktır. Yüksek tansiyona ve parapelvik kiste iyi gelecek olan havuç, kereviz, soğan, elma, maş fasulyesi gibi gıdaların tüketilmesine özen göstermek gerekir.

Bu tarz gıdaları yüksek tansiyonu dengelemek adına da gereklidir. Böbrek kistleri konusuna banyo suyuna eklenecek olan bazı bitkisel karışımlar kistin yarattığı ağrıları da ortadan kaldıracaktır. Banyo suyuna koyulacak olan bitkiler ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine, vücutta bulunan atıkların daha kolay şekilde atılmasına olanak sağlar. Bitkisel banyo yüksek kan basıncının da dengelenmesine olanak sağlayacağı için böbrek kisti olan kişilerin ara ara yapılması gerekir. Para pelvik kisti olan kişilerin su tüketimine de dikkat etmesi gerekir.

Günlük olarak 3 litre ve üzeri su tüketimi böbrek kistleri açısından oldukça faydalıdır. Alınacak olan su miktarının belli bir kısmı limonata ile giderilebilir. Çünkü limon böbrek kistleri konusunda faydalı olan bir besindir. İçeriğinde bulunan asit böbrek kistlerin zaman içinde küçülmesine olanak sağlayacaktır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız