İlaçlı Böbrek Filmi Nasıl Çekilir?

Böbrek filmi daha çok böbrek taşlarının görüntülenmesinde kullanılır ve günümüzde uzmanların tercih ettiği en iyi uygulamalardan biri olarak geçerliliğini korur

Böbrek Filmi Neden Çekilir?

Böbrek filmi IVP adı verilen ilaçlı filmler olarak bilinir ve günümüzde kesin sonuçlar sunan bir görüntüleme yöntemidir. Bu şekilde böbrek taşları, tümörler, böbrek kistleri, idrar yolları ile böbrekler detaylı olarak incelenebilmekte. IVP böbrek filmi, oldukça hızlı ve ağrısız şekilde uygulanabiliyor. Aynı zamanda MR, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlere göre de daha az maliyetli yapılabilmektedir. Hastalarda böbrek filmi esnasında kullanılan maddeye karşı alerjik reaksiyon oluşabilmektedir. Fakat bu etkiler kısa bir sürede kendiliğinden düzelir. Bu yüzden oldukça güvenilir bir tetkiktir ve böbrek taşı görüntülenmesinde çok etkilidir.

Peki, bu böbrek filmi neticesinde hangi yapılar görülebilmektedir? IVP yani ilaçlı böbrek filmi sayesinde idrar yollarının yalnızca içyapısı görülebilmektedir. Fakat böbreklerin idrar yollarının dış tarafı ile çevre dokularla olan ilişkileri görebilmek adına MR ve bilgisayarlı tomografi kullanılması gerekmektedir. Böbrek filminin hamile olma ihtimali bulunan kadınlara ve yahut da hamile kadınlara uygulanması söz konusu dahi değildir.

IVP çekilirken şunlar uygulanmaktadır: Böbrek filmi çekilmesinden önce ön hazırlık olması için öncelikle bağırsaklar boşaltılmalıdır. Bu yüzden hastaya müshil uygulanır. Tetkikten önce hastaların hiç bir şey yemeden aç olarak gelmesi gerekmektedir. Kolalı içecek, çay, kahve, sigara gibi zararlı şeyler içilmemelidir. Böbrek filminden önce röntgen filmi çekilip, hastanın bağırsak temizliğinin kontrolü yapılır.

Yapılan işlemde kontrast madde, damar yolu ile verilir. Verilen bu maddenin böbreklerden süzülmesi ile beraber idrar yolları görüntülenir. Bu şekilde hastanın belirli aralıklar ile grafileri alınır. Böbrek filmi IVP, yaklaşık olarak 30-45 dakika arası sürmektedir. Nadir olarak kontrast maddeyi böbrek süzemediği zaman, 3. veya 4. saatte geç grafi çekilmesi gerekebilir. Yapılan işlem sancısız gerçekleştirilmektedir. Fakat nadir olarak alerjik etkiye sebebiyet verebilir.

Yine aynı şekilde ağızda metalik bir tat ve geçici sıcaklık hissi oluşabilir. Bazı insanlarda hafif bir kaşıntıya, kızarıklığa, döküntüye veya bulantıya neden olabilir. Bunlar için herhangi bir müdahaleye gerek kalmamaktadır. Çünkü kendiliğinden düzelmektedirler. Ciddi alerjik reaksiyonların olması da çok görülen bir durum değildir. Eğer kişinin daha önceden alerjik bir yapısı olduğu biliniyor ise, bunun önceden doktora bildirilmesi gerekir. IVP, yani ilaçlı böbrek filmi esnasında verilen kontrast maddenin, uzman bir doktor tarafından verilmesi halinde yan etkiler çok nadir bir şekilde gelişebilir. IVP çekildikten sonra uzman doktorlar tarafından böbrek filmi ile alakalı detaylar raporlar hazırlanmaktadır.

Konuyla ilgili böbrek filmi videosu da izleyebilir ve nasıl çekildiğine dair daha net fikirlere ulaşabilirsiniz.

Böbrek Filminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

IVP, ilaçlı böbrek filmi için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: 10 yaşından küçük çocuklar için bir hazırlık gerekmiyor, tetkikin yapılacağı günden 2 gün önce diyete başlanmalıdır, sulu gıdalar tüketilmeye çalışılmalıdır, bağırsakların boşaltılması için doktorun verdiği ilaçlar talimatlara uygun bir şekilde kullanılmalıdır, ilaç içildikten sonra hiçbir şey tüketilmemelidir, sabah kalkıldığında yine hiçbir şey tüketilmeden böbrek filminin çekileceği hastaneye gidilmelidir. Kızlar da hafif bir idrar yapma hissi dışında bir şey hissedilmez iken, erkekler de bu his oldukça fazladır.

Hatta işlem yapıldığında idrarını yapmamak için kendini kastığından rahatsız edici seviyeye de ulaşabilir. Bu ilaçlı filmde idrar torbası duvar düzeni, idrar yapma sırasında idrar yolu, böbreklere idrar geri gidiyor ise (vesikoüreteral reflü, VUR, böbreğe kaçak) mesane-böbrek yolu (üreter) ve böbrek içi idrar yolu (pelvikalisiel sistem) görüntülenebilmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız