Sistit Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Sistit Bitkisel Tedavisi konusunda birbirinden faydalı uygulamalar kullanılabilir. Bu tedavi uygulamalarını doktorunuz da sunacak ve iyileşme sağlayacaktır.

Sistit Bitkisel Tedavisi Ne Kadar Etkili?

Sistit, bakteriler sebebi ile idrar yolunda oluşan bir enfeksiyondur. Sistit kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Her kadın hayatı boyunca en az bir kere sistit rahatsızlığına tutulur.

Çünkü bayanların idrar yolu erkeklerinkinden daha kısa olduğundan dolayı bakteriler (koli basili, stafilokoklar ya da trachomatis), kadınların idrar yoluna cilt üzerinden daha kolay ulaşmaktadırlar. En yaygın görülen sistit belirtileri ise şunlardır: sık idrara çıkılması, karında batan ve keskin bir acı, idrara çıkıldığı zaman yanma hissi, ateş, genel rahatsızlık, ürperti vs.

En çok görülen sistit nedenleri de şunlardır: prezervatif, diyafram, sperm öldürücü jel gibi harici doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması, uzun süreli ya  da sert cinsel ilişki sonucu idrar yolunda oluşan yaralar, menapoz ya da gebelik sebepli hormonal değişiklikler, tuvaletiniz geldiğinde idrara çıkmamanız (uzun süre idrarın tutulması), prostat iltihabı.

Doğal Tavsiyeler

Bol bol sıvı tüketilmelidir. İlk enfeksiyon belirtisi ortaya çıktıktan daha sonra, her saat en az bir bardak su içmek gerekmektedir. Bu neticede mesanenin temizlenip sistite sebep olan bakterilerden kurtulmak mümkün olabilir. Tuvalet geldiği zaman, tuvalete gitmek için çok beklenilmemelidir.

Eğer uzun süre bekletilir ise, üretilen idrarı tutabilmek için mesanenin genişlemesi gerekecektir. Bu durumda mesanenizin idrarı atacak gücü olmayacak ve mikroplar idrar yolunuzda kalacaktır. Rahatsız bölgeye ısı uygulanmalıdır. Karnın altına, sancının en sık olduğu yere sıcak su torbası koyulmalıdır.

Oturarak banyo yapılmalıdır. Eğer yanma hissiyatı çok fazla ise, ılık suyun içine oturarak banyo yapmak doğru olacaktır. Hamile kadınların gebelik döneminde bunu yapması, düşüğe neden olabileceği için önerilmemektedir.

Doğal çözümler ile evde şifalı bitkisel çayı tüketebilir ya da yine evde bu hastalık icin bitkiler ile cozumler bulmaya devam edebilirsiniz.

Cinsel ilişki sırasında hijyene çok önem gösterilmelidir. Cinsel ilişkiden önce eşin genital temizliğinin tam olduğundan emin olmak gerekmektedir. Aynısı karşı taraf için de geçerlidir. Pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Bilhassa kadınlar için bu önemli bir tavsiyedir.

Çünkü bayanların iç çamaşırı ile olan temasları daha fazladır. Daha geniş iç çamaşırları, genitallerin nefes almasını izin verip daha kuru olmalarını sağlarlar. Erkekler için de en iyisi boxer giymektir. Alkollü içecekler tüketilmemelidir. Alkol İdrar yolunu rahatsız edeceğinden dolayı zararlıdır.

Bu yüzden sistitiniz var ise ya da çok sık sistit oluyorsanız alkol tüketmemeniz gerekir.

Sistit hastalığı olan bayanlara bitkisel tedavi kürü şu şekildedir; 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı karabaş otu, 1 tatlı kaşığı melisa. Örneğin karabaş otu kürü hazırlanışı: Su kaynatılıp karabaş otu içine atılır. Karabaş otu kaynayan suya ilave edildikten sonra 3 dakika daha kaynatılmaktadır. Su sıcakken süzülür ve ılıkken içilmektedir.

Melisa kürünün hazırlanışı: Su kaynatılarak melisa içine atılır. Melisa kaynayan suya ilave edildikten sonra 3 dakika daha kaynatılır. Su sıcakken süzülür ve ılıkken içilir. Tedavinin ilk 3 gününde karabaş otu kürü, 4-5 ve 6. gün melisa kürü uygulanır. Sonraki 3 günde yine karabaş otu kürü ve sonraki 3 günde melisa kürü uygulanır. 21 gün süre ile hazırlanan kürü günde 3 defa içerek bu tekrar yapılmalıdır. Ayrıca maydanoz kürüyle de bu hastalık tedavi edilir.

Kızılcık suyu, organik olan kızılcık suyu idrar kesesi iltihabının önlenmesinde etkili bir yöntemdir. Fakat kızılcık suyu tek başına tedavi olarak kullanılamamaktadır. Meyve ve sebze tüketimini artırıp, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yaban mersini suyu, araştırmalar sonucunda koli basilini temizlemek için yaban mersini suyu kullanılabileceği gözlemlenmiştir. Zararlı bakteriler, yaban mersini suyu sayesinde vücuttan atılmaktadır. Elma sirkesi, günlük içilen su içerisine yalnızca bir iki çay kaşığı kadar elma sirkesi atılması, bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Sistit hastalığına iyi gelen doğal uygulamalar bu şekildedir ve nasıl kullanılacağına dair tüm bilgiler sizlerle paylaşılmıştır.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız