Sistit Nedenleri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Var mıdır?

Sistit hastalığının bilinen nedenleri tespit edildikten sonra hızlı bir şekilde tedavi sürecine geçilmelidir ve bu konuda mutlaka uzmanlardan destek alınmalıdır

Sistit Nedir?

Sistit en genel tanımı ile, idrar kesesinin yani mesanenin iltihaplanması olayıdır. Bunda bakteriyel bir enfeksiyon söz konusudur ve buna idrar yolu enfeksiyonu adı verilir. Sık idrara çıkma isteği, idrara çıkıldığında zorlanma, idrarın damla damla gelmesi ve idrar yaparken şiddetli yanma gibi belirtileri vardır.

Sistit çocuklar da dahil olmak üzere hemen hemen her yaşta görülür ve ciddiye alınmalıdır. Tedavi edilmediği zaman böbreklerde enfeksiyona ve yahut da idrarda kanamaya yol açabilmektedir. Sistit hastalığı olanlar üroloji uzmanlarına muayene olmaktadırlar.

Yaygın inanışlardan biri, cinsel hayatı olmayan kişilerde sistit olmayacağı inancıdır. Bu aslında yanlış bir inanıştır. Cinsel hayat bakterilerin mesaneye geçişini kolaylaştırır fakat cinsellik dışında sistitin başka pek çok sebebi vardır. Sistit genellikle ‘e. coli‘ adlı, normalde mide ve bağırsak yolunda bulunan bir bakteri yüzünden kaynaklanmaktadır. Pek çok zaman vücut bu tür bakterileri idrar yolu ile atmaktadır. Fakat bazen bakteriler mesane duvarına yapışabilir ve yahut da o kadar hızla çoğalır ki bakterilerin bir kısmı mesanede kalır.

Daha az yaygın olarak sistit bakterilerle ilgisi olmayan nedenlerden de kaynaklanabilir. Işın tedavisine, bazı ilaçlara veya uzun dönem sonunda kullanımı ya da sperm öldürücü jel gibi çeşitli etkenlere karşı vücudun tepkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Sistit tedavisi için genelde antibiyotik önerilmektedir fakat mesela interstisyel sistit gibi, sistitin diğer türlerinde tedavi, altta yatan sebebe göre değişebilir.

Sistit Nedenleri Nelerdir?

Sistit çoğu zaman sanki kadınlara özgü bir rahatsızlık gibi algılanmaktadır fakat erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Diğer yandan bayanlarda daha çok görüldüğü doğrudur. Çünkü kadınlarda idrar kanalı kısadır ve bakteriler mesaneye daha çabuk ulaşmaktadır. Bakteriler idrar yoluna cinsel ilişki ve yahut da tuvalet temizliği sırasında geçip enfeksiyona neden olabilmektedir. Sistite sebep olan yaygın etmenler şunlardır:  sıkı, naylon iç çamaşırları, çok uzun süreler boyunca oturmak, tuvalet temizliğini arkadan öne doğru yapmak ya da temizliğe dikkat etmemek, stres, cinsel ilişki.

Sistit özellikle sadece cinsel açıdan aktif kişilerde ortaya çıkmaz, çocuklarda bile görülebilmektedir. Ama cinsel açıdan aktif kişilerde daha yaygındır.

Sistit hastalığının sebepleri arasında insel ilişkinin hemen sonrasında idrara çıkmak, bakterinin dışarı atılmasına yardım eder ve sistite karşı önleyici bir tedbir olur. Bir diğer faktör kimyasallar (sabun, vücut şampuanı, temizlik mendilleri vb.), mesane ya da idrar yolunda tıkanıklık (taş veya prostat büyümesi gibi nedenler ile), idrarın tam boşalmaması (çeşitli rahatsızlıklar vs. nedenler ile), genital bölgede aşırı kuruluk, hamilelik (hormonlarda değişim ve mesaneye baskı olması nedeni ile), menapozda östrojen hormonu eksikliğinin etkileri, diyabet ve yapısal sorunlar yaygın faktörler arasındadır.

Antibiyotik kullanımına başlanması ile birlikte genellikle 48 saat içerisinde hastalığın belirtileri dinmektedir. Fakat doktor aksini söylemediği müddetçe antibiyotik tedavisini hasta iyileştim diyip, kendi kendine kullanmamazlık yapmamalıdır. Aksi halde enfeksiyon daha şiddetli şekilde bir biçimde kendini tekrarlar. Doktorun tavsiyesine göre 1 ya da 2 hafta sürecek bir antibiyotik tedavisi hastalığın tekrar etme riskini de büyük oranda azaltacaktır.

Özellikle cinsel ilişki sonrası sistit olan ve bunu sık yaşayan hastalarda uzun süreli, koruyucu (profilaktik) antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir. Bu tür bir tedavi birkaç ay sürebilen ve uzun soluklu olan bir tedavidir.

Nadir olarak vücudun enfeksiyona karşı savaştan galip çıktığı görülebilir fakat birçok kez antibiyotik kullanmadan sistitten kurtulmak mümkün olmamaktadır. Hastalıktan ilaçsız, doğal reçeteler ile kurtulmaya çalışmak, özellikle de enfeksiyona sebep olan şartlar değişmediği sürece, aynı sorunu tekrar tekrar yaşamayı engellemeyecektir.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız